Nowoczesna kuchnia - o tych rzeczach nie możesz zapomnieć

Nowoczesna kuchniaKuchnia może być otwarta - połączona z salonem i jadalnią lub zamknięta. Wybór rodzaju pomieszczenia powinien być podyktowany sposobem życia rodziny. Kuchnia otwarta pozwala na przygotowywanie posiłków w przestrzeni wspólnej, dzięki czemu nie jest się oddzielonym od reszty rodziny.

Takie pomieszczenie pełni nie tylko rolę użytkową, ale również reprezentacyjną, dlatego zarówno układ, jak i rodzaj sprzętów czy mebli, musi współgrać z wyposażeniem salonu czy jadalni. Kuchnia zamknięta zwykle jest bardziej funkcjonalna, ponieważ można w niej umieścić więcej szafek.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt kuchni?

Decyzję o tym, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta, należy uzależnić od warunków przestrzennych. Kuchnia zamknięta powinna być duża - jej minimalna powierzchnia to 8-9 m2. Natomiast kuchnia otwarta może być mniejsza - w tym wypadku minimalna powierzchnia wynosi 5-6 m2. Największe wymiary powinna mieć kuchnia zamknięta z wyspą - w zależności od funkcji wyspy powinna mieć co najmniej 18 m2. Minimalna powierzchnia kuchni zamkniętej ze stołem to 10-15 m2.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się kupować projekt domu przez internet? Wśród projektów znajdujących się na stronie https://www.domoweklimaty.pl/ znaleźć można zarówno domy z kuchniami otwartymi, jak i zamkniętymi.

Jak urządzić nowoczesną i wygodną kuchnię?

Minimalna długość ciągu kuchennego w kuchni wynosi 360 cm, przy czym długość blatów powinna wynosić co najmniej 200 cm. Możliwości spełnienia tych warunków jest naprawdę sporo, zwłaszcza w pomieszczeniu otwartym, w którym można wykonać zabudowę w dwóch rzędach, w kształcie litery L, z wyspą lub z półwyspem. W kuchni zamkniętej, której minimalna szerokość to 180 cm, urządzenia można umieścić przy jednej ścianie, ale nie jest to zbyt wygodne. Znacznie wygodniejsze jest urządzenie kuchni zamkniętej z dwoma rzędami równolegle ustawionych szafek. Jednak wówczas jej szerokość powinna wynosić co najmniej 240 cm. Należy też pamiętać o tym, aby zlewozmywak znajdował się nie dalej niż 3 m od pionu kanalizacyjnego, a kuchenka gazowa przynajmniej 50 cm od okna.

Ocena: 4.9