Nypel mosiężny - rodzaje, zastosowanie, zalety

Nypel mosiężnyWykonanie sprawnej instalacji, charakteryzującej się długoletnim, bezawaryjnym działaniem, wymaga zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Z tego względu do łączenia kolejnych elementów rurociągu należy używać wyłącznie wysokojakościowych złączek, np. takich jak nyple mosiężne. Czym one są, gdzie się je stosuje i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania?

Czym jest nypel mosiężny?

Nypel mosiężny to rodzaj złączki instalacyjnej w kształcie rurki. Na obu końcach (a w przypadku nypli do lutowania na jednym) ma gwinty zewnętrzne, które wkręca się do gwintów wewnętrznych (obecnych np. w kolanach lub trójnikach). Na środku ma też charakterystyczny pierścień w kształcie nakrętki, dzięki któremu łatwiej chwycić element kluczem i dobrze go dokręcić. Nyple produkuje się metodą odlewniczą lub tłoczenia, ale zdecydowanie częściej powstają w procesie obróbki skrawaniem na automatach sterowanych numerycznie.

Nyple mosiężne - rodzaje

Podstawowej kategoryzacji nypli można dokonać ze względu na ich wielkość i przeznaczenie. Wielkość nypla wpływa bezpośrednio na jego średnicę, która może wynosić: 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, 1 cal oraz 5/4, 6/4 i 2 cale w zależności od przeznaczenia i średnicy łączonych elementów.

Natomiast biorąc pod uwagę przeznaczenie wyróżnia się nyple zwykłe, czyli ogólnego zastosowania, do łączenia wybranych elementów np. mosiężnych trójników, kolan, muf; nyple redukcyjne, popularnie zwane zwężkami, do łączenia rur o różnej średnicy; oraz nyple do lutowania, których jeden koniec wkręca się w gwint wewnętrzny a drugi łączy z wybranym elementem w sposób trwały, używając do tego spoiwa o niższej temperaturze topnienia aniżeli ta, którą wykazują spajane części instalacji.

Gdzie stosuje się nyple mosiężne?

Nypli mosiężnych używa się do wykonania instalacji wodnych i centralnego ogrzewania we wszelkiego rodzaju budynkach. Wykorzystuje się je też do budowy rurociągów przesyłających ciecze nieagresywne, olej oraz sprężone powietrze. Ze względu na doskonałe właściwości antykorozyjne stosuje się je w instalacjach mających kontakt z wodą morską.

Nypel mosiężny

Nyple mosiężne - powody, dla których warto stosować je w instalacjach

Stosowanie mosiężnych nypli ma swoje uzasadnienie głównie w świetnych właściwościach materiału. Mosiądz (składający się głównie z miedzi i cynku oraz niewielkiej ilości dodatkowych metali, takich jak aluminium czy ołów) to stop odporny na starzenie, o dużej wytrzymałości mechanicznej, co powoduje, że wykonane z niego nyple pozwalają wykonać połączenia wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Co więcej, nyplom mosiężnym nie jest w stanie zaszkodzić silne promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura ani wysokie ciśnienie, są niepalne i nie wydzielają szkodliwych substancji, co przekłada się na trwałość, długą żywotność i bezawaryjną pracę całej instalacji. Poza tym nie korodują i wykazują właściwości antybakteryjne, co przy przesyle wody ma niebagatelne znaczenie.

Nypel mosiężny

Co jeszcze? Są łatwe w montażu. Nypel wystarczy wkręcić w gwint wewnętrzny albo przylutować. Z ich pomocą łączenie rur przebiega szybko i bezproblemowo - elementy się skręca, a nie spawa, zaciska czy sprasowuje.

Nyple mosiężne to nieodłączny element każdej instalacji. To złączki, które ograniczają nakład pracy związany z wykonawstwem sieci, pozwalają uzyskać trwałe i szczelne połączenia oraz szybko rozprowadzić przewody po całym budynku.

Autor: www.instalart.com.pl.

Komentarze