O czym należy pamiętać przy wykańczaniu ścian?

Wykańczanie ścianPo gruntownych remontach lub podczas budowy domu trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykończyć ściany. W wielu przypadkach przed nałożeniem ostatniej warstwy wykończeniowej konieczne okazuje się wygładzenie powierzchni przy pomocy mas szpachlowych. Jak to zrobić? W jaki sposób efektownie wykończyć ściany?


Jak przygotować ściany do położenia ostatniej warstwy wykończeniowej?

Przed przystąpieniem do właściwych prac wykończeniowych często konieczne okazuje się wyrównanie powierzchni. Warto to zrobić za pomocą gładzi gipsowej, którą można kłaść zarówno na nowe, jak i stare ściany. Dzięki niej powierzchnia staje się idealnie gładka, drobne nierówności są zniwelowane, a pęknięcia w ścianie przestają być widoczne. Ta czynność sprawia, że ostatnia warstwa wykończeniowa dobrze się nakłada i prezentuje estetycznie.

Gipsowanie ścian zaleca się wykonywać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, w pomieszczeniach suchych (odradza się stosowanie gipsu w pomieszczeniach wilgotnych, np. W kuchni, łazience lub pralni). Produktów gipsowych nie powinno się także kłaść na powierzchniach metalowych, drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Pamiętaj, że ściana przed nałożeniem gładzi może wymagać zastosowania preparatu gruntującego, który znacznie zmniejszy jej chłonność oraz zużycie samego produktu.

Gładź gipsowa ma zastosowanie przy wyrównywaniu tynków cementowych, cementowo-wapiennych i powierzchni betonowych. Jeżeli chcesz wyrównać powierzchnie wykonane z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, betonu komórkowego i zwykłego lub płyty wiórowo-cementowej, lepszym rozwiązaniem będą tynki cementowe.

Jakie są najpopularniejsze sposoby wykańczania ścian?

Jeśli gładź i tynki zostały już położone oraz wyszlifowanie można przystąpić do dalszych etapów wykańczania ścian. Najczęściej prace te wykonuje się przed malowaniem i tapetowaniem. Jak już wcześniej wspomniano, dzięki takiemu działaniu ostatnia warstwa wykończeniowa prezentuje się o wiele lepiej.

Wybierając farbę, zwróć uwagę na produkty, które charakteryzują się dobrym kryciem oraz przyczepnością do podłoża. Szukając odpowiedniego koloru i wykończenia, pamiętaj też, aby sprawdzić, czy produkt jest ekologiczny i nie zawiera lotnych związków organicznych, które mogą powodować różnego rodzaju alergie. To szczególnie ważne w przypadku, gdy malujesz pokój dziecka albo osoby z alergiami lub trudnościami z oddychaniem.

Decydując się na tapety, również masz wiele możliwości do wyboru. Obecnie dużą popularnością cieszą się tapety strukturalne, które można w razie potrzeby później pomalować na dowolny kolor. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie ścian poprzez połączenie farb i tapety. W takim przypadku na ścianie, która ma być zaakcentowana, kładzie się fototapetę, a pozostałe maluje się na wybrany kolor. Dzięki temu można szybko uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoratorski.

Komentarze