O czym warto pamiętać, planując budowę lub remont dachu?

Pokrycie dachuPlanując budowę lub remont dachu, należy podjąć decyzję, jakie pokrycie zastosować. Jednak to nie jedyna istotna kwestia. Ważne jest też to, aby dobrać odpowiednie elementy obróbki blacharskiej, w tym te, które pozwolą na sprawne odprowadzanie wody z dachu. Sprawdź, o czym powinieneś pomyśleć przed rozpoczęciem remontu dachu.


Pokrycie dachu - jaki materiał wybrać?

Pokrycie dachu powinno być trwałe i estetyczne. Obie te cechy łączy dachówka ceramiczna, która przez dziesięciolecia zachowuje piękny wygląd i swoje właściwości. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, na mróz, przez lata zachowuje kolor - a zatem nie wymaga żadnych nakładów finansowych, by prezentować się znakomicie nawet po bardzo długim czasie. Co więcej, dachówki ceramiczne dostępne są w wielu kształtach oraz kolorach, dlatego łatwo dobrać je do budynków w różnym stylu.

Wybór materiału na pokrycie dachu powinien być uzależniony również od konstrukcji dachu. Na dachach skomplikowanych i z wieloma krzywiznami sprawdzi się dachówka karpiówka, która jest stosunkowo niewielka, a także dachówka płaska nowoczesna. Na dachach mniej skomplikowanych i prostych można ułożyć np. dachówki renesansowe, płaskie czy holenderki.

Przy remoncie dachu i wymianie pokrycia trzeba brać pod uwagę stan konstrukcji dachu oraz jej nośność - może zajść konieczność wprowadzenia zmian w konstrukcji dachu, np. jej wzmocnienia, lub nawet całkowitej wymiany. Stan konstrukcji powinien ocenić fachowiec.

Elementy obróbki blacharskiej dachu - jakie wybrać?

Wybierając materiały na dach, nie można zapomnieć o elementach, które będą odprowadzały z niego wodę. Chodzi głównie o orynnowanie oraz elementy je uzupełniające. Bardzo często są one wykonane z wysokiej jakości blachy, która jest lekka i jednocześnie wytrzymała na różnego rodzaju czynniki. Jednym z ważniejszych elementów jest pas nadrynnowy. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody spod pokrycia dachowego bezpośrednio do rynien. Dzięki temu woda nie ścieka na ściany czy też nie dostaje się pod pokrycie dachu. Zmniejsza to zatem ryzyko tego, że wilgoć dostanie się do ścian lub konstrukcji dachu. Dobrze dobrane i wykonane elementy obróbki blacharskiej będą też estetycznym wykończeniem dachu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elementy obróbki blacharskiej do wykończenia dachu?

Podobnie jak w przypadku wyboru pokrycia dachowego, tak i przy wyborze elementów wykończeniowych, w tym orynnowania i jego uzupełnienia, należy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału. Jeżeli chodzi o pas nadrynnowy, to warto wybrać taki, który będzie wykonany z wysokiej jakości blachy, np. aluminiowej. Odpowiednio zabezpieczona jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję. Dobrze jest dobrać elementy obróbki blacharskiej umieszczone przy dachu tak, aby stylistyką pasowały do całego pokrycia - najlepiej postawić na produkty jednego producenta, który różne elementy oferuje w takiej samej lub zbliżonej kolorystyce.

Komentarze