Ocena zdolności kredytowej - co musisz wiedzieć?

Ocena zdolności kredytowejŻaden bank nie udzieli Ci kredytu w ciemno - najpierw musi sprawdzić, czy jesteś na tyle wiarygodnym klientem, by pożyczyć Ci pieniądze. I właśnie do tego służy ocena zdolności kredytowej. Jak to działa? Odpowiadamy!

Czym jest zdolność kredytowa hipoteczna?

Standardowa ocena zdolności kredytowej dzieli się na dwie części:

  • ilościową - dotyczącą Twojej sytuacji finansowej. Bank prześwietla w tym miejscu Twoje zarobki (i sposób ich pozyskiwania), comiesięczne wydatki na życie oraz obecne zadłużenie. Jeśli bilans wyjdzie na plus, przejdziesz pierwszy etap sprawdzania zdolności kredytowej hipotecznej;
  • jakościową - dotyczącą innych danych, które mogą przesądzić o tym, czy wywiązujesz się ze zobowiązań. Mowa tu przede wszystkim o: wieku, stanie cywilnym, statusie mieszkaniowym, wykonywanym zawodzie i piastowanym stanowisku, jak również o wcześniejszych doświadczeniach kredytowych - i tutaj do gry dołącza baza BIK, w której można sprawdzić, jak radziłeś sobie wcześniej ze spłatą zadłużenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli bank odkryje, że masz negatywną historię kredytową w BIK-u, w zasadzie od razu Cię dyskwalifikuje i pozbawi marzeń o własnym lokum. Zanim zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, upewnij się zatem, jak to wygląda w Twoim przypadku. Raz na pół roku możesz dostać darmowy raport BIK na swój temat. Zamów go i sprawdź, czy nie ma w nich żadnych błędów ani informacji, które mogą zaprzepaścić Twoje szanse na własne M na kredyt.

Najważniejsze są tutaj bez wątpienia informacje z BIK-u oraz te dotyczące Twoich zarobków. O tym, ile musisz zarabiać, by dostać kredyt na mieszkanie, przeczytasz w tym artykule.

Ocena zdolności kredytowej

Obliczanie zdolności kredytowej - na własną ręką czy z pomocą specjalisty?

Zanim zaczniesz się rozglądać za dobrym kredytem hipotecznym, warto upewnić się, czy twoja sytuacja pozwala na jego zaciągnięcie. Jak sprawdzić zdolność kredytową na własną rękę? Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów, aby obliczyć bilans przychodów i wydatków. Oczywiście w ten sposób nie wykonasz miarodajnej oceny zdolności kredytowej, jednak będziesz lepiej zorientowany - a to już jakiś punkt wyjścia.

Jeśli zależy Ci na bardziej wiarygodnym wyniku, możesz też skorzystać z pomocy doświadczonego, niezależnego doradcy kredytowego. Taka osoba nie pracuje dla konkretnego banku, lecz dla Ciebie, a zatem jest w stanie obiektywnie ocenić, jak wyglądają Twoje szanse na pozytywnie rozpatrzony wniosek kredytowy. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników może też podpowiedzieć, o jaką kwotę możesz spokojnie wnioskować, a nawet, w jakim banku próbować, aby mieć niemalże pewność, że dostaniesz kredyt.

Choć za pomoc profesjonalnego doradcy kredytowego musisz zapłacić, możesz wiele zyskać. Warto więc rozważyć tę opcję, zanim udasz się do pierwszego banku.

Ocena zdolności kredytowej

Negatywna ocena zdolności kredytowej - skąd taka decyzja?

Jeszcze całkiem niedawno odmowa udzielenia kredytu hipotecznego była owiana pewną tajemnicą. Klient nie dostawał bowiem żadnej informacji dotyczącej tego, dlaczego wniosek został odrzucony - no, chyba że był przedsiębiorcą. Od 2019 roku nadchodzą jednak zmiany, a to za sprawą wdrożenia RODO do prawa bankowego. Teraz każda decyzja, zarówno pozytywna, jak i negatywna, będzie musiała zostać dobrze uzasadniona, a Ty zyskasz dostęp do wszystkich informacji, które na nią wpłynęły.

Co to oznacza dla Ciebie? To, że teraz będziesz wiedzieć dokładnie, co sprawiło, że nie dostałeś kredytu - i łatwiej będzie to naprawić. Jeśli z kolei bank przychylił się do Twojej prośby, możesz sprawdzić, na jakiej podstawie i czy możesz jeszcze coś wynegocjować. W obu przypadkach to Ty zyskujesz, i to sporo!

Komentarze