Odbiór mieszkania, na co zwracać uwagę

Odbiór mieszkaniaZanim odbierzemy mieszkanie od dewelopera, powinniśmy wcześniej dobrze się przygotować. Zdarza się, że nieuczciwi przedsiębiorcy próbują wcisnąć nam lokal, który nie do końca będzie przypominał to, na co się umawialiśmy. Każda usterka może sporo nas kosztować, dlatego też warto poświęcić te kilka godzin, by wszystko dokładnie sprawdzić.

Odbiór mieszkania powinien odbywać się w ciągu dnia, gdyż w dziennym świetle najwięcej widać. Warto wybrać sobie wtedy urlop, gdyż cała procedura może znacząco się przeciągnąć. Jeśli nie czujemy się na siłach, powinniśmy wynająć inspektora, który w naszym imieniu sprawdzi wszystkie najważniejsze kwestie. Koniecznie powinniśmy się również wyposażyć w podstawowe urządzenia pomiarowe jak dalmierz, poziomica, linijka i ekierka.

Sprawdzanie powierzchni mieszkania

Wartość mieszkania zależy przede wszystkim od jego metrażu. Sprawdzając pomieszczenia, powinniśmy je dokładnie pomierzyć, by uniknąć rozczarowania. Należy jednak pamiętać o tym, że metody liczenia są różne i zdarza się, że powierzchnia liczona jest z tynkiem lub bez niego. Bardzo często w umowie znajdują się także zapiski mówiące o możliwym marginesie błędu. Jeśli różnice pomiędzy metrażem zapisanym w umowie, a tym, co otrzymujemy w rzeczywistości, są znaczne, mamy prawo odstąpić od zakupu.

Sprawdzanie ścian, sufitów i podłóg

Ściany w naszym nowym mieszkaniu powinny by równe. Odbierając mieszkanie, powinniśmy więc sprawdzić piony i poziomy, a także kąty styku poszczególnych ścianek. Warto również zwrócić uwagę na to, jak położony jest tynk. Jeśli są na nim wybrzuszenia lub pęknięcia, to znak, że coś jest nie tak. Wszystkie ściany i sufity muszą być suche i nie powinno być na nich żadnych przebarwień wywołanych wilgocią.

Nie można zapominać też o podłogach. Powinny być one równe i niepofalowane. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się balkon, należy upewnić się, czy woda może bez problemu z niego spływać.

Okna i drzwi

Podczas odbierania mieszkania, okna i drzwi powinny być czyste, by łatwo można było dostrzec rysy i zadrapania. Warto sprawdzić, czy otwierają się one prawidłowo, a także, czy są szczelne.

Instalacje

Nowe mieszkania powinny mieć doprowadzony światłowód, a także instalacje umożliwiające odbiór telewizji kablowej i naziemnej. Pozwoli nam to wybierać pomiędzy poszczególnymi ofertami bez potrzeby późniejszego przeprowadzania kabla przez całe mieszkanie. Sprawdzenie tego, czy wszystko zostało wykonane poprawnie, nie jest proste, więc najlepiej będzie nakłonić dewelopera do podpisania dodatkowego aneksu, który zagwarantuje Ci zwrot części kosztów, jeśli instalacje nie będą zainstalowane poprawnie.

Podobnie wygląda sytuacja z instalacją elektryczną. Warto przygotować sobie żarówki oraz urządzenia elektroniczne, które będziemy mogli podłączyć do sieci. Ważne, by wszystko działało dobrze, gdyż późniejsze modyfikacje mogą być bardzo kosztowne.

Wentylacja

W celu sprawdzenia wentylacji najlepiej będzie zamknąć wszystkie okna i drzwi, a następnie zapalić w pobliżu kratki wentylacyjnej kadzidełko lub inną rzecz, która daje dużo dymu. Jeśli dym będzie uciekał w stronę kratki - wszystko jest w porządku. Jeśli skieruje się w stronę pomieszczenia, może to oznaczać, że wentylacja została źle wykonana i w mieszkaniu będzie utrzymywać się wilgoć.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szklane-tarasy.pl.

Komentarze