Alternatywne Odnawialne Źródła Energii (OZE) - rodzaje, zalety i wady

Odnawialne Źródła EnergiiZastana sytuacja, w której to węgiel brunatny, kamienny, benzyna, olej czy gaz stanowią podstawę do produkcji energii, powoli zdaje się zmieniać. Nie tylko firmy, ale i gospodarstwa domowe coraz częściej inwestują w alternatywne odnawialne źródła energii, aby móc, chociaż częściowo uniezależnić się od energii konwencjonalnej. OZE dla gospodarstw domowych to rozwiązanie wielu problemów i znaczne zwiększenie codziennej wygody.

Odnawialne źródła energii notują coraz większą popularność, także w Polsce. Podstawowym czynnikiem jest tu lepszy dostęp do rzetelnej wiedzy, bez której żadna innowacja nie może liczyć na ciepłe przyjęcie ze strony społeczeństwa. O OZE mówi się w telewizji, radiu, Internecie, rozpisują się gazety, a i większa ilość reklam firm zajmujących się montażem zachęca do samodzielnego zapoznania się z tematem.

Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na zainteresowanie OZE, są regularne podwyżki cen prądu. W przypadku małych, dwuosobowych gospodarstw domowych mogą one nie być aż tak odczuwalne, ale już gospodarstwa powyżej trzech, czterech osób notują znaczny wzrost cen. Inwestycja, bo tak należy określać np. instalację paneli fotowoltaicznych, początkowo wydaje się duża, jednak w perspektywie wieloletniej, wypada korzystnie. Zwłaszcza gdy przeanalizujemy ją także pod kątem zaoszczędzonego czasu.

Innym aspektem związanym z OZE jest nasze dążenie do należenia do nowoczesnego świata, w którym świadomie decydujemy się na działania na rzecz dobra naszej planety. Nurt ten jest silny i determinuje konieczne zmiany, które w innym przypadku mogłyby nie być podejmowane na taką, jak obecnie, skalę.

Rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii dla domu

W Polsce stosowane są różnego rodzaju sposoby, na pozyskiwanie energii elektrycznej, a jej źródłem mogą być:

  • energia słoneczna,
  • energia wiatrowa,
  • energia wodna,
  • energia geotermalna.

W kontekście gospodarstw domowych warto rozważyć dwa typy elektrowni: słoneczną i wiatrową.

Energia Słoneczna

Instalacja fotowoltaiczna, czyli pozyskująca energię z promieniowania słonecznego, to najpopularniejsza i najczęściej wybierana forma korzystania z odnawialnych źródeł energii. Początkowe koszty związane z zakupem paneli i inwertera rekompensuje wysoka żywotność sprzętu. Możliwość pozyskania dofinansowań na zakup i montaż paneli zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania dla gospodarstw domowych. Łatwa dostępność produktów, jak i kompleksowa obsługa ze strony specjalizujących się w tej dziedzinie firm sprawia, że to właśnie te rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.

Energia Wiatrowa

Drugim, choć nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem jest produkcja energii elektrycznej z wiatru. Energia wiatrowa nie jest aż tak popularna w gospodarstwach domowych, jak energia słoneczna, jednak postawienie tzw. wiatraka doskonale sprawdzi się tam, gdzie zużycie prądu jest większe. W sprzyjających warunkach takie urządzenia są skutecznym uzupełnieniem dla elektrowni słonecznych. Mają tu znaczenie warunki atmosferyczne występujące zimą (silny wiatr) i latem (promieniowanie słoneczne). W ten sposób, gospodarstwa przez cały rok mają dostęp do czystej energii w tej lub innej postaci.

Wpływ konwencjonalnych źródeł energii i ich wady

Wspomniane na początku konwencjonalne źródła energii, takie jak węgiel, są w głównej mierze przykładem, jak łatwo przyzwyczajamy się do rozwiązań niekoniecznie dobrych. Mało widocznym, ale bardzo odczuwalnym efektem ich stosowania jest zanieczyszczenie powietrza. Widać to szczególnie na przykładzie dużych miast i miejsc o wysokim stopniu uprzemysłowienia, w których nadal stosuje się konwencjonalne źródła energii. U osób zamieszkujących te tereny mogą występować objawy wskazujące na negatywny wpływ zanieczyszczeń na ich zdrowie. Temat jest stale badany, a jako alternatywę podaje się właśnie zwiększenie stosowania tzw. czystej energii.

Konwencjonalne źródła energii, np. węgiel, wiążą się także z koniecznością przechowywania olbrzymiej ilości paliw, a także ich przetwarzania. Również po procesie ich spalenia powstają pozostałości, które muszą zostać usunięte. Dla gospodarstw domowych, zwłaszcza w okresie zimy, problemem może być obsługa takich urządzeń. Konieczność ich regularnego napełniania i oczyszczania zabiera dużo czasu. Niestety, sami nie wpływamy na poprawę sytuacji poprzez nieumiejętne palenie w piecu, które powoduje powstawanie jeszcze większej ilości duszącego dymu. Jeżeli do tego dodamy problem spalania śmieci jako dodatek lub rozpałka, sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna.

Źródła Energii Odnawialnej - zalety i wady

W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii OZE doskonale sprawdzają się jako alternatywa w gospodarstwach domowych. Główną ich zaletą jest brak generowania zanieczyszczeń w czasie ich użytkowania. W miejscach o dużej liczbie gospodarstw domowych, zastosowanie przez nich odnawialnych źródeł energii pozwala odetchnąć z ulgą, nawet w środku zimy. Kolejna zaleta wiąże się z brakiem konieczności składowania jakichkolwiek paliw. To, co generuje energię elektryczną, pochodzi z promieni słonecznych lub wiatru. Stosując zarówno panele fotowoltaiczne, jak i elektrownie wiatrowe, zapewniamy sobie całoroczny dostęp do czystej energii. Latem generuje ją słońce, zimą wiatr - taka dywersyfikacja przynosi bardzo dobre efekty.

Obsługa urządzeń związanych z energią ze źródeł odnawialnych jest bardzo prosta. Polega jedynie na jednorazowej instalacji, ewentualnie nadzorowaniu ilości pozyskiwanej energii. Cała konfiguracja może być przeprowadzona przez firmy, zajmujące się montażem całej infrastruktury. Wieloletnie gwarancje to z kolei pewność, że w razie jakiegokolwiek problemu, serwis szybko zareaguje, naprawiając usterkę. Taka wygoda użytkowania to wiele godzin oszczędzonego czasu, który w przypadku konwencjonalnych źródeł energii, należałoby przeznaczyć na codzienną ich obsługę.

Wspominając o OZE, nie należy zapominać o bezpieczeństwie, jakie daje nowoczesna instalacja. Nie musimy obawiać się rozszczelnienia pieca, ulatniającego się gazu lub czadu. Pozwala to każdego dnia spać spokojnie wszystkim domownikom.

Energia odnawialna - zielone światło dla OZE

Dwa powyższe źródła energii odnawialnej są najkorzystniejszymi dla gospodarstw domowych. Duży wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych na dachach gospodarstw domowych pozwala sądzić, że i energia wiatrowa wkrótce stanie się bardziej popularna i łatwiej dostępna. Obecnie, warto już teraz rozważyć zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną, nim kolejne podwyżki cen prądu mocno uderzą w naszą kieszeń. Aby uzyskać więcej informacji i szczegółową wycenę, skontaktuj się z renomowaną firmą zajmującą się montażem urządzeń do pozyskiwania czystej energii.

Komentarze