Ogród nie tylko latem - wprowadzenie w temat ogrodów zimowych

Zimowy ogródOgród to istotny element wielu domów jednorodzinnych. By móc cieszyć się jego otoczeniem nie tylko latem, ale również zimą, należy wybudować tak zwany ogród zimowy. Jest to nic innego jak rozwiązanie architektoniczne, które stanowi zarazem zabudowę termoizolacyjną. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dla osób planujących urządzenie ogrodu zimowego.


Ogrody zimowe a kwestie techniczne - w dużym skrócie

Ogrody zimowe to ciekawy sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej, a zarazem unowocześnienie naszego domu. Ogrody zimowe są najczęściej uwzględniane już na etapie projektowania budynku, choć często bywają też "dobudowywane" do domów już stojących. W zasadzie, to ostatnie rozwiązanie zyskuje w ostatnich latach na popularności.

Rozważając możliwość zbudowania lub dobudowania ogrodów zimowych należy rozpocząć od kwestii technicznych. Najważniejszą jest oczywiście konstrukcja ogrodu - która w tym przypadku jest przeszklona. Rzadziej wybierane są konstrukcje z innych materiałów przezroczystych. Ważne jest też ustalenie położenie ogrodu względem budynku - często jego urządzenie jest uzależnione właśnie od projektu samego domu.

Najczęściej ogrody zimowe budowane są na planie prostych figur geometrycznych - prostokąta lub kwadratu, rzadziej półkola lub innej figury. Ważne jest także ulokowanie względem stron świata - najlepiej, jeśli ogród będzie wychodził o ku południowi lub zachodowi. Ponadto warto zwrócić uwagę na konstrukcję dachu oraz wywoływane przez zalegający na nim śnieg obciążenie. Do spraw niezwykle ważnych należy też rodzaj fundamentów i ich zbrojenia, a odnośnie samych materiałów wykorzystywanych w budowie ogrodu zimowego - wytrzymałość i poziom izolacji wybranych wkładów szybowych.

Osobom poszukującym więcej porad technicznych przed postawieniem ogrodu zimowego polecamy kontakt z profesjonalistami w tym zakresie, pod adresem: https://winter-gardens.pl/oferta/ogrody-zimowe/.

Ogród zimowy - kiedy i dla kogo?

Ogród zimowy to świetna inwestycja w przypadku osób, które lubią aktywnie spędzać czas wolny bądź pragną cieszyć się możliwością urządzania przyjęć i obiadów w otoczeniu ogrodu. W ogrodach zimowych urządza się najczęściej: siłownie, jadalnie, a także biblioteczki i pracownie warsztatowe lub biurowe. Trening fizyczny w naturalnym otoczeniu, a zarazem w domowych ciepełku, przebiega o wiele przyjemniej niż ten wykonywany w innych warunkach.

Zaletą ogrodów zimowych jest nie tylko możliwość cieszenia się atmosferą w ich wnętrzu, ale również ich potencjał estetyczny, dostrzegalny z zewnątrz. Ogrody zimowe są najczęściej tak projektowane, by ich wygląd był dostosowany oraz wpasowany w konstrukcję domu. Mówiąc wprost, wyglądają jak nowoczesny moduł dołączony do dotychczasowej bryły domu. Efekt wizualny widoczny z zewnątrz potrafi naprawdę zapierać dech w piersiach, szczególnie - gdy w ogrodzie zimowych urządzamy prawdziwy, pełen zieleni, ogród.

Najczęściej, ogrody zimowe są aranżowane przy ścianach zewnętrznych, narożnikach lub we wnękach występujących w danych konstrukcjach. Oczywistą sprawą jest, że im większa powierzchnia „przylegania” ogrodu do domu, tym łatwiejsze i tańsze będzie jego postawienie. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie werandy, tarasu lub innych elementów zabudowy w celu urządzenia ogrodu.

Ogrody zimowe można aranżować na działkach różnych rozmiarów, także na tych zgoła niedużych. Zaleca się jednak - ze względów praktycznych - by powierzchnia ogrodu zimowego wynosiła przynajmniej 10 metrów kwadratowych.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze