Okna fix, czyli okna nieotwierane - rodzaje, zalety, wady

Okna stałeOkna typu fix, zwane również oknami stałymi lub nieotwieranymi zyskały na popularności, odkąd dużym zainteresowaniem cieszą się obszerne przeszklenia w mieszkaniach i domach. Ogromne okna sięgające od sufitu do podłogi pomagają doświetlić pomieszczenia, powiększyć optycznie niewielkie pokoje i dodać głębi tym o dużym metrażu. Dzięki nim zniwelujemy również wrażenie odcięcia przestrzeni mieszkania od środowiska naturalnego. Sprawdź, gdzie sprawdzą się okna nieotwierane, jakie są ich rodzaje, zalety i wady.

Okna stałe podkreślą piękno i nowoczesny design domu, jednak nie mogą one stanowić jedynych przeszkleń w pomieszczeniach mieszkalnych, ze względu na to, że nie można ich otworzyć. Okna nieotwierane są pozbawione klamek i okuć, nie można ich więc otworzyć, ani uchylić w celu przewietrzenia pomieszczenia. Dlatego, warto je połączyć z tradycyjnymi otwieranymi skrzydłami okiennymi. Jednakże duże przeszklenia w oknach typu fix sprawiają, że przejście pomiędzy wnętrzem mieszkania a ogrodem czy tarasem staje się bardziej harmonijne i otwarte na naturę.

Okna nieotwierane - czy warto je założyć?

Okna stałe najczęściej kojarzą nam się z witrynami sklepowymi, punktami usługowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Coraz częściej tego typu duże przeszklenia pojawiają się również w biurach, aby zapewnić pracownikom jak najwięcej dziennego światła, które pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Ze względu na klimatyzację brak możliwości otwarcia takich okien z reguły nie stanowi tutaj problemu.

Okna typu fix to również idealne rozwiązanie do pomieszczeń, które chcemy doświetlić i powiększyć optycznie, ale nie są one pomieszczeniami mieszkalnymi i nie wymagają częstego wietrzenia.

Mogą to być na przykład:

  • garaże,
  • spiżarnie piwnice,
  • pomieszczenia gospodarcze.

Okna stałe sprawdzą się również w pomieszczeniach ze skośnym dachem. Aby dobrze doświetlić pokoje i optycznie powiększyć przestrzeń, konieczny jest montaż dużej ilości okien. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest w takim przypadku połączenie tradycyjnie otwieranych okien z przeszkleniami nieotwieranymi.

Okna stałe cieszą się też ogromną popularnością w budownictwie jednorodzinnym ze względu na możliwość uzyskania niesamowitych efektów estetycznych. Można je zamontować na przykład w salonie połączonym z kuchnią lub jadalnią czy jako dodatkowe przeszklenia na tarasie, bądź w korytarzu. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniach mieszkalnych oprócz okien stałych, powinno znajdować się co najmniej jedno tradycyjnie otwierane okno umożliwiające wietrzenie.

Rodzaje okien nieotwieranych

Wyróżniamy dwa typy okien stałych, różniące się między sobą sposobem montażu.

Są to:

  • okna nieotwierane szklone w ramie,
  • okna nieotwierane szklone w skrzydle.

Okna nieotwierane szklone w ramie
Ten rodzaj okien stałych jest najczęściej wybierany ze względu na bardzo dobrą szczelność oraz niższą cenę niż w przypadku okien szklonych w skrzydle. Tutaj szklenie umieszcza się bezpośrednio w ramie okiennej. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze zarówno w witrynach sklepowych, jak i w budynkach mieszkalnych. Pozwala na uzyskanie panoramicznego efektu i idealnie wpisuje się w nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Dobrej jakości okna stałe szklone w ramie, opatrzone wysokiej jakości pakietem szybowym i poprawnie zamontowane są bardzo szczelne i korzystnie wpływają na poziom termoizolacji pomieszczeń.

Okna nieotwierane szklone w skrzydle
W przypadku tego rodzaju okien szklenie umieszczone jest w skrzydle, tak jak w tradycyjnych oknach, z tą różnicą, że nie ma tutaj okuć oraz klamek. Ten rodzaj okien stałych bardzo przypomina wyglądem normalne okna otwierane. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w domach i mieszkaniach, gdzie w pomieszczeniach znajdują się oba typu okien. Okna typu fix szklone w skrzydle z łatwością dopasujemy do tych tradycyjnych i unikniemy rzucających się w oczy różnic w wyglądzie.

Okna nieotwierane - wady i zalety

Okna stałe mają zarówno zalety, jak i wady. Decyzja o ich zamontowaniu w mieszkaniu to kwestia bardzo indywidualna uzależniona od różnych czynników. Warto przed jej podjęciem zapoznać się nieco bliżej z plusami i minusami takiego rozwiązania.

Zalety okien nieotwieranych

  • Możliwość montażu większych przeszkleń niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych okien;
  • Panoramiczny efekt - w oknach otwieranych jest on znacznie trudniejszy do osiągnięcia ze względu na konieczność ich dzielenia słupkami na mniejsze części. Okna stałe tego nie wymagają;
  • Większe możliwości wyboru kształtu okien;
  • Brak konieczności pozostawienia wewnątrz lub na zewnątrz budynku miejsca na pełne otwarcie skrzydła, z czym trzeba się liczyć w przypadku okien otwieranych;
  • Łatwiejsza pielęgnacja i konserwacja ze względu na brak elementów najszybciej ulegających zużyciu jak na przykład okucia;
  • Bezpieczeństwo - jeśli w oknach takich zamontowano dobrej jakości szyby, to będzie ono dla włamywacza znacznie trudniejsze do sforsowania niż zwykłe okno otwierane;
  • Atrakcyjna cena - okno nieotwierane jest nawet o kilkanaście procent tańsze niż takiego samego rozmiaru okno otwierane.

Wady okien nieotwieranych

  • Brak możliwości otwarcia okna w celu przewietrzenia pomieszczenia. Jest to zdecydowanie największa wada okien stałych. Z tego względu w pomieszczeniach mieszkalnych nie ma możliwości montażu wyłącznie tego typu okien. Muszą one być połączone z tradycyjnymi otwieranymi skrzydłami, aby zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniach;
  • Mycie okien typu fix może być kłopotliwe. Aby je wyczyścić będzie potrzebny dobry dostęp zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Weźmy to pod uwagę, zanim na przykład zdecydujemy się na założenie takich okien na wyższych kondygnacjach, ponieważ wówczas ich mycie od zewnątrz może się wiązać z koniecznością używania wysokiej drabiny lub nawet korzystania z usług specjalistycznej firmy myjącej okna na wysokościach. Ze względów praktycznych okna nieotwierane najlepiej sprawdzą się więc na parterze budynku, bądź na wyższych kondygnacjach przy balkonach.

Okna nieotwierane to z wielu powodów bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Warto je zamontować, jeśli chcemy na przykład przeszklić całą przednią ścianę domu. Ich połączenie z tradycyjnymi otwieranymi okna pozwoli na uzyskanie wymarzonego efektu panoramicznej otwartej przestrzeni, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Ponadto dzięki niższej niż w przypadku tradycyjnych okien cenie przy dużych przeszkleniach możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Komentarze