Optyczne powiększenie małej łazienki

Aranżacja małej łazienki - optyczne powiększenieEstetyczne i praktyczne urządzenie niewielkiej łazienki stanowi znaczne wyzwanie dla projektanta wnętrz. Właścicielom małego mieszkania wydaje się, że po wstawieniu niezbędnej armatury i mebli na przechowywanie kosmetyków pozostanie tylko ciasna, nieprzyjemna klitka. Na szczęście, przy zastosowaniu kilku sprytnych trików można optycznie powiększyć małą łazienkę i sprawić, że będzie przytulna i elegancka, a przy tym funkcjonalna. Przyjrzyjmy się kilku praktycznym sposobom na zaaranżowanie przestrzeni w małej łazience.

Dobór kolorów i faktur do małej łazienki

Należy pamiętać, że ciemne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast jasne barwy sprawiają, że wydaje się ono bardziej przestronne. Warto więc przy wyborze płytek, farb i armatury skoncentrować się na jaśniejszych produktach wykończeniowych. Nie chodzi wcale o to, żeby wszystko wykonać w bieli. Niemniej jednak, kombinacja białych lub kremowych elementów wraz z jasnymi odcieniami żywszych kolorów doskonale sprawdzi się przy urządzaniu małego pomieszczenia.

Dobrze wiedzieć, że mocne wzory również optycznie zmniejszają łazienkę. Dlatego przy doborze dekoracji warto dobrać elementy, które ożywią pomieszczenie dzięki grze faktur. Jasne kafle z wytłoczonym dekorem sprawdzą się znacznie lepiej, niż podobne płytki z jaskrawymi motywami.

Organizacja przestrzeni w niewielkiej łazience

Pomieszczenie wyda się znacznie bardziej przestronne, gdy linia wzroku sięgnie od wejścia do tylnej ścianki bez żadnych ograniczeń. Warto więc poeksperymentować z ustawieniem elementów, tak aby nie blokowały widoczności i nie wymagały okrążania ich przy przechodzeniu przez łazienkę.

Najlepiej dobrać niewielkie sprzęty, gdyż mała toaleta i drobna umywalka pozostawią więcej pustej przestrzeni we wnętrzu. Jeśli w mieszkaniu trzeba zainstalować dużą pralkę, warto rozważyć zainstalowanie jej np. w korytarzu lub w kuchni, zamiast tradycyjnie - w łazience. Przy właściwej zabudowie taka aranżacja wnętrz nie będzie razić w oczy, a może nawet okazać się bardziej praktyczne w użytkowaniu. Również zastosowanie drzwi harmonijkowych lub przesuwnych pozwoli optycznie powiększyć łazienkę.

Jeśli w łazience wykorzysta się wannę, najlepiej wybrać jasną zasłonę, która będzie odsunięta na bok na czas, gdy nikt z wanny nie korzysta. Dzięki temu uniknie się wizualnego odcięcia części wnętrza. Przy zastosowaniu kabiny prysznicowej doskonale sprawdzi się model z przejrzystymi ściankami, który wizualnie wtopi się w resztę aranżacji łazienkowej.

Podczas projektowania niewielkiej łazienki warto postarać się, żeby wykorzystać jak najmniejszą powierzchnię podłogi pod zabudowę. Szafki i półki zawieszone na ścianach sprawią. ze pokój wyda się większy, niż w rzeczywistości.

Gra światłem w małej łazience

Jasno oświetlone pomieszczenie wydaje się znacznie bardziej przestronne. Szczególnie korzystnie na postrzeganie przestrzeni wpływa naturalne światło, więc jeśli w łazience znajduje się okno, można je wykorzystać do doświetlenia pomieszczenia. Jeżeli umieszczono je na tyle nisko, że użytkownicy martwią się o zachowanie prywatności, przysłonięcie szkła od dołu białą zasłonką częściowo przepuszczającą światło rozwiąże problem aranżacyjny.

Oprócz głównego oświetlenia przy projektowaniu małej łazienki warto wziąć pod uwagę strategiczne zastosowanie lampek ledowych, które nie tylko doświetlą pomieszczenia, ale też nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

Kolejny sposób na to, żeby optycznie powiększyć małą łazienkę, to strategiczne zastosowanie luster. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość luster, ale wybrać modele o dużej powierzchni. Chodzi o to, aby zwierciadła zwracały światło do pomieszczenia, ale nie odbijały się w sobie nawzajem.

Urządzenie niewielkiej łazienki wymaga nieco sprytu, ale przemyślany wystrój wnętrz sprawi, że pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości, a przy tym atrakcyjne i wygodne. Warto więc, zanim zacznie się aranżować małe mieszkanie, przemyśleć dobór dekoracji, mebli, armatury, oraz dobrać odpowiednie oświetlenie. Właściwie zaprojektowana łazienka potwierdzi teorię, że małe jest piękne!

Komentarze