Parametry okienne - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Parametry okienPrzy wyborze stolarki okiennej, liczy się nie tylko jej wygląd i jakość wykonania, ale także właściwości użytkowe i dobranie produktu tak, aby jego najlepiej odpowiadał potrzebom konkretnego inwestora. Dlatego szykując się do zakupu okien, warto dowiedzieć się więcej o ich parametrach. W poniższym artykule wskazujemy, które z nich mają szczególne znaczenie oraz wyjaśniamy, jak odczytywać ich wartości.

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Współczynnik przenikania ciepła okna, oznaczany jako Uw, uważany jest za jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy z okiennych parametrów. Ujmując w uproszczeniu znaczenie Uw: współczynnik ten informuje nas o tym, jaką termoizolację zapewnia okno. Wyjaśniając sprawę bardziej precyzyjnie: Uw wskazuje, jaka ilość energii przeniknie przez 1m2 powierzchni okna, gdy różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną okna wynosi 1 stopień Kelwina. Im niższa wartość współczynnika - tym lepszą izolację zapewniają okna. Z kolei im lepiej izolują okna - tym zimą wnętrza będą cieplejsze i tym wolniej będą nagrzewały się latem.

Od początku 2017 roku maksymalna dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien (z wyjątkiem połaciowych) wynosi 1,1 W/m2K. Nowe, prawidłowo zamontowane okna o takim współczynniku, zapewniają dobrą termoizolację - aby jednak bardziej ograniczyć straty cieplne, warto wybrać produkty o jeszcze niższym Uw. Maksymalna wartość współczynnika Uw dla okien pionowych, jaka będzie obowiązywać już w 2021 to 0,8W2/M2K. Na rynku już teraz można znaleźć produkty o podobnych albo jeszcze lepszych parametrach: między innymi marka DAKO ma w swojej ofercie okna z serii DP-82 thermoSecure z Uw wynoszącym 0,66.

Okna w salonie

Dla porządku należy dodać, że na wartość współczynnik przenikania ciepła całego okna składają się dwa inne współczynniki - współczynnik przenikania ciepła ram okiennych (Uf) oraz współczynnik przenikania ciepła szyb (Ug). Wartość tych współczynników może być różna. Szczególnie dobrą izolacyjność zapewniają pakiety trzy i czteroszybowe, wypełnione gazem szlachetnym - takim jak krypton lub argon.

Aby zapewnić domownikom ciepło zimą, a latem chronić dom lepiej przed upałem, a także poprawić bilans energetyczny budynku (co jest korzystne z punktu widzenia ekologii) oraz zmniejszyć wydatki na ogrzewanie - dobrze kupić okna o jak najniższym Uw.

Izolacyjność akustyczna okien (Rw)

O tym, na ile okna ograniczają przedostawanie się do wnętrz dźwięków z zewnątrz, informuje wartość wskaźnika izolacyjności okien - Rw. Oznacza on dokładnie różnicę w natężeniu decybeli, pomiędzy dźwiękiem słyszalnym na zewnątrz, a tym, jaki będzie słychać wewnątrz pomieszczenia. Przykładowo: jeżeli więc wartość Rw okna wynosi 35 dB, oznacza to, że okno o takim poziomie izolacji akustycznej obniży poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz o 35 decybeli.

Współczynnik Rw ma szczególne znaczenie, gdy kupujemy okna do budynku położonego w hałaśliwej okolicy. Jest ważny zwłaszcza w przypadku okien parterowych, wychodzących na przykład na chodnik czy ulicę - im wyższa wartość współczynnika Rw, tym mniej uciążliwe będą dla domowników dźwięki wydawane przez samochody i rozmowy przechodniów. Dobrze też okna o lepszym Rw wybrać na przykład do sypialni czy pokoju dziecięcego, by ograniczyć poziom hałasu w pomieszczeniach, w których ważne są cisza i spokój.

Przepuszczalność światła szyby

O tym, ile światła dostanie się przez okno do wnętrz, decydują trzy czynniki: oczywiście rozmiar okna, jego ekspozycja względem strony świata, ale także stopień przepuszczalności światła (Lt), jakim charakteryzuje się szyba. Lt informuje, ile procent światła, które pada na szybę, przedostanie się przez nią do domu. Im wyższa przepuszczalność, tym więcej światła dziennego dostanie się do domu. Jeżeli więc zależy nam na dobrym doświetleniu pomieszczeń przez promienie słoneczne warto zwrócić uwagę na ten współczynnik.

Okna w sypialni

Współczynnik promieniowania słonecznego

Współczynnik promieniowania słonecznego, oznaczany symbolem g, informuje o tym, ile energii słonecznej przedostaje się przez szybę do wnętrza - im wyższa jest jego wartość, tym więcej energii przepuszcza pakiet szybowy. Nie należy mylić g z przepuszczalnością światła. Wprawdzie zwykle szyby o wysokim procencie przepuszczalności światłą mają również większą przepuszczalność energii promieniowania słonecznego, te dwa parametry nie są jednak tożsame. Lt związany jest mocniej z ilością światła i tym, na ile w pomieszczeniu będzie jasno dzięki oknom, g - na ile promienie słoneczne mogą naturalnie dogrzać pomieszczenie.

Okna

Dlaczego warto zwrócić uwagę na współczynnik promieniowania słonecznego? Istnieją sytuacje, w których wybór okien o wysokim g będzie korzystny z punktu widzenia energooszczędności. Z drugiej strony jednak, jeśli wysokie g będą miały okna od strony południowej czy zachodniej, w letnie popołudnia pomieszczenia będą nagrzewały się szybciej - co może być uciążliwe dla domowników.

Okna "bezpieczne"

Poza kluczowymi parametrami, takimi jak współczynnik przenikania ciepła czy izolacyjności akustycznej warto zwrócić uwagę też na to, jak trudno okna trudno sforsować. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań parterowych. O tym, na ile szyby są odporne na rozbicie, informuje klasa bezpieczeństwa na skali P1A do P8B. W oknach wybieranych do domów najczęściej spotyka się pakiety szybowe o klasie od P2A do P4A. Jeśli zależy nam na wytrzymałości pakietu szybowego, warto zainwestować w klasę P4A.

O odporności okien na włamanie nie przesądzają jednak jedynie właściwości pakietu szybowego. Należy też zwrócić uwagę na wybór dobrej jakości okuć, ram i dodatkowego wyposażenia (na przykład klamki z kluczykiem).

Estetyka okien i ich cena są bardzo ważną kwestią. Tym co, przesądza o ich funkcjonalności i wpływa na poziom komfortu domowników, są jednak okienne parametry, jakość okien oraz starannie przeprowadzony montaż. Dlatego przy zakupie warto kierować się nie tylko wyglądem stolarki, ale i właściwościami okien.

Ocena: 5.0