Pellet, ekogroszek czy drewno kominkowe? Poznaj nowoczesny, ekologiczny opał!

Ekologiczny opałPolacy coraz chętniej zwracają uwagę na nowoczesny opał, który jest bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania węglowego w kotłach zasypowych. Sporą popularnością cieszą się w ostatnim czasie pellet, ekogroszek oraz drewno kominkowe. Sprawdź, co należy o nich wiedzieć przed zakupem odpowiedniego pieca.


Pellet - tajemniczy opał z trocin

Ekologiczna produkcja wiąże się z maksymalnym wykorzystaniem surowców oraz ich odpadów. Pellet opałowy powstaje w wyniku sprasowania trocin pod wysokim ciśnieniem. Powstały produkt wyróżnia się wysoką wydajnością i jednym z najkorzystniejszych stosunków ceny do jakości na rynku. Koszt modernizacji kotłowni jest stosunkowo niski.

Przechowywanie i palenie pelletem jest ponadto czyste i wygodne. Podczas spalania jednej tony tego rodzaju opału powstają zaledwie 3 kg popiołu, dzięki czemu piec nie wymaga ciągłego czyszczenia. Na rynku są dostępne także modele z funkcją samooczyszczenia.

Co więcej, wystarczy raz załadować podajnik pieca, a urządzenie samo będzie pobierało opał niezbędny do ogrzania domu. Jednorazowe naładowanie pieca może wystarczyć na naprawdę wiele godzin. Pellet wyróżnia się ponadto zerowym bilansem CO2, szybkim procesem odnawiania oraz możliwością wykorzystania popiołu jako wartościowego nawozu do ogrodu.

Ekogroszek - czyli ekologiczny węgiel

Ekogroszek to wyselekcjonowany sortyment węgla o wyśrubowanych parametrach jakościowych. Jest wydajny, tani i wygodny w użyciu. Bardzo często jednorazowe naładowanie pieca wystarczy na cały tydzień. I choć sam koszt modernizacji kotłowni i zakupu pieca retortowego może być dość wysoki, to ze względu na wysoką kaloryczność i wydajność surowca powinien szybko się zwrócić.

Fani ekologicznych rozwiązań grzewczych również powinni zwrócić uwagę na ekogroszek. Zawiera znacznie mniej siarki niż węgiel, pozostawia po sobie dużo mniej uciążliwego, a proces spalania wiąże się z niższą emisją pyłów, gazów oraz innych zanieczyszczeń. Produkowane na bazie węgla paliwo od zaufanych producentów spełnia wszystkie normy ekologiczne.

Drewno kominkowe - romantycznie i ekologicznie

Ogrzewanie domu drewnem kominkowym cieszy się popularnością głównie ze względu na niepowtarzalne walory estetyczne. Płomienie oraz odgłos palonego drewna tworzą wyjątkową, romantyczną atmosferę. Drewno kominkowe ma jednak o wiele więcej zalet. Jest to przede wszystkim bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Surowiec jest pozyskiwany z lasów przeznaczonych do uprawy, a wycięcie drzewa na opał wiąże się z posadzeniem kolejnych sadzonek. W związku z tym drewno kominkowe jest dość tanie, a jego cena nie podlega wielkim wahaniom. Drewno zalicza się do ekologicznego opału również ze względu na zerowy bilans CO2. Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla jest równa ilości dwutlenku węgla pobranego wcześniej przez drzewo. W procesie spalania tego rodzaju opału powstaje także znacznie mniej siarki i popiołu.

Jeśli szukasz sprawdzonego i zaufanego składu opału, sprawdź koniecznie SAM-BUD-ROL.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze