Petunie na balkon - odmiany, uprawa. Jak dbać o petunie?

Petunie na balkonMarzysz o pięknych kaskadach kwiatów zdobiących Twój balkon od wiosny do jesieni? Koniecznie posadź w skrzynkach balkonowych petunie. Kwiaty te są łatwe w uprawie i wyjątkowo obficie kwitną. Ponadto dostępne są w różnych formach i wielu wersjach kolorystycznych. Nic dziwnego, że jest to jeden z najczęściej wybieranych letnich gatunków kwiatów do aranżacji balkonów i tarasów. Dowiedz się, co zrobić, aby petunie pięknie kwitły przez całe lato.

Dlaczego warto posadzić petunie?

Choć petunie dostępne są w różnych formach, to niewątpliwie najpopularniejszą grupą są surfinie, których zwisające pędy wręcz toną w kwiatach. Do wyboru mamy również petunie o średniej długości pędach oraz niskie o wzniesionym pokroju. Każdy znajdzie więc coś odpowiadającego swoim gustom. Odmian petunii jest tak wiele, że letnia aranżacja balkonu, może opierać się wyłącznie na tych kwiatach, ale z powodzeniem można je także zestawiać z innymi kwitnącymi gatunkami, roślinami ozdobnymi z liści czy ziołami.

Petunie, obok pelargonii, to najczęściej wybierane kwitnące rośliny balkonowe i tarasowe. Swoją popularność zawdzięczają ogromnej dekoracyjności kwiatów, które pojawiają się wiosną i kwitną aż do jesieni, są bardzo liczne i wyjątkowo dekoracyjne. Małe wymagania i łatwość uprawy to również wielkie zalety petunii.

Petunia ogrodowa Petunia x attkinsiana to roślina wywodząca się z dzikich gatunków Petunia integrifolia oraz Petunia axiliaris, które występują naturalnie w Argentynie, Brazylii oraz Urugwaju.

Podstawowy gatunek petunii to rośliny o pędach wzniesionych lub lekko pokładających się osiągające około 50 cm wysokości. Liście i łodygi są jasnozielone i pokryte delikatnymi włoskami. Kwiaty petunii mają formę kielicha o zrośniętych płatkach i są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych w zależności od odmiany.

Grupy i odmiany petunii

Odmiany petunii różnią się między sobą pokrojem, wielkością oraz kolorem kwiatów, a także odpornością na niesprzyjające warunki.

Wyróżniamy 4 grupy petunii:

  1. grandiflora;
  2. multiflora;
  3. miliflora;
  4. pendula.

Grandiflora

Tutaj znajdziemy petunie o najokazalszych kwiatach, których średnica wynosi nawet ponad 10 cm. Rośliny są sklasyfikowane w takich grupach jak Bravo, Dreams, Parade, Ultra, Gala.

Odmiany petunii grandiflora

  • Amore Queen of Hearts o bardzo dekoracyjnych czerwono-żółtych kwiatach;
  • Amore Fiesta o purpurowo-żółtych kwitach;
  • Amore Joy o różowo-białych kwiatach;
  • Mystial Midnight Gold - przepiękna nowa odmiana o pełnych kwiatach w wyjątkowym kolorze. Ich płatki są ciemnobordowe (niemalże czarne) z jasnożółtymi brzegami;
  • Viva Blue Stardust o kwiatach w niebiesko-fioletowym odcieniu z uroczymi białymi paseczkami;
  • Viva Double Purple Vein o niesamowitych liliowych kwiatach z ciemnofioletowymi żyłkami;
  • Pacta Parade White - piękna odmiana o śnieżnobiałych dużych kwiatach i bardzo ładnym zwartym pokroju.

Multiflora

Ten typ petunii wytwarza dużo średniej wielkości kwiatów osiągających od 5 do 8 cm średnicy. Rośliny dobrze się krzewią i są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny sklasyfikowano w takich grupach jak Hurrah, Merlin, Mirage, Prime Time czy Groteska.

Odmiany petunii multiflora

  • Iluzja o pięknych karminowych kwiatach z białymi brzegami;
  • Iluzja Niebieska, której kwiaty są barwy fioletowo-niebieskiej z białym obrzeżeniem;
  • Zorza Wieczorna - ciekawa odmiana o różowych o kędzierzawych drobno powcinanych płatkach.

Miliflora

Tego typu petunie mają najmniejsze kwiaty - średnicy od 3 do 5 cm, ale bardzo liczne. Bardzo ładnie się krzewią i są odporne. Najciekawsze są rośliny należące do grupy Fantasy, które wcześnie kwitną i mają bardzo ładny zwarty pokrój.

Odmiany petunii miliflora

  • Blanket White - bardzo obficie kwitnąca odmiana o białych kwiatach;
  • Vivini Blue - wcześnie kwitnąca odmiana o bardzo licznych kwitach w intensywnym niebiesko-fioletowym kolorze. Rośliny mają półwiszący pokrój;
  • Vivini Rose również nieprzerwanie kwitnąca wczesna odmiana o drobnych kwiatach. Mają one intensywny różowy kolor;
  • Vivini Yellow o małych jasnożółtych kwiatach z wyraźnie widocznymi ciemnożółtymi żyłkami. Kwiaty pojawiają się wcześnie, są bardzo liczne i kwitną nieprzerwanie aż do jesieni.

Pendula

To zdecydowanie najpopularniejsza grupa petunii. To tutaj właśnie znajdziemy przepiękne odmiany o długich przewieszających się pędach. Mogą one osiągać od 50 cm aż do 1,2 metra długości. Rośliny z grup o długich pędach są niestety o wiele mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak silny wiatr czy ulewne deszcze. W niesprzyjających warunkach pędy często się łamią, dlatego petuniom o przewieszających pędach warto zapewnić spokojne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko.

Interesujące odmiany znajdziemy w grupach Avalanche, Ramblin i Wave, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się te należące do grup Surfinia oraz Cascadia.

Odmiany petunii zwisających

  • Surfinia Snow o śnieżnobiałych kwiatach;
  • Surfinia Compact Dark Reg, której kwiaty są intensywnie wiśniowe;
  • Surfinia Blue Ocean o niebiesko-fioletowych kwiatach;
  • Surfinia Hot Pink kwitnąca na różowo;
  • Surfinia Pink Vein o kwitach w delikatnym różowym kolorze z wyraźnie zaznaczonymi ciemnoróżowymi żyłkami;
  • Surfinia White o średniej wielkości białych kwitach z bordowymi żyłkami widocznymi w środkowej części kwiatów;
  • Cascadias Indian Summer - bardzo oryginalna odmiana o kwitach żółto-pomarańczowych.

Uprawa petunii - jak dbać o petunie?

Choć petunie nie mają dużych wymagań, to warto zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu, ponieważ dzięki temu ładnie się rozrosną i będą bardzo obficie kwitnąć nieprzerwanie aż do jesiennych chłodów. Poniżej znajdują się zasady balkonowej uprawy petunii.

1. Stanowisko

Niezależnie od grupy i odmiany wszystkie petunie to rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i bardzo słonecznych. Będą świetnie rosły na balkonach i tarasach o wystawie południowej, ale także wschodniej oraz zachodniej. Nie najlepiej z kolei odnajdą się na balkonach wychodzących na północ. Będzie to dla nich stanowisko zbyt zacienione, gdzie pędy mogą być nadmiernie wiotkie i słabe, rośliny kiepsko rozkrzewione, a kwitnienie niezbyt obfite.

Jeśli wybieramy petunie należące do grup o zwisających pędach na przykład bardzo lubiane surfinie, wówczas wybierzmy dla nich miejsce raczej osłonięte od wiatru, ponieważ ich pędy nie są tak sztywne i odporne jak na przykład pędy pelargonii i przy dużych wiatrach będą się łamać.

2. Podłoże

Petunie lubią żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste ziemie o odczynie lekko kwaśnym - pH 5,5 do 6,5. W wielu kwiaciarniach można kupić specjalnie przygotowane podłoże do uprawy petunii oraz innych kwitnących letnich roślin balkonowych. Warto z niego skorzystać.

3. Sadzenie

Zwykle kupujemy gotowe sadzonki petunii na wiosnę. Wystarczy je tylko przesadzić do docelowych skrzynek lub doniczek na balkonie. Pamiętajmy, by robić to możliwie najdelikatniej, aby nie połamać delikatnych pędów i liści roślin, a także nie uszkodzić ich korzeni.

Można także spróbować wyhodować petunię z nasion. Kupujemy nasiona wybranej odmiany i siejemy je w doniczkach lub paletach w mieszkaniu w połowie lutego. Następnie, gdy siewki osiągną wysokość około 10 cm, pikujemy je do doniczek.

Zarówno gotowe sadzonki kupione w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym, jak i te pozyskane z siewu nasion, wystawiamy na balkon dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, czyli po 15 maja.

4. Podlewanie i nawożenie

Chociaż petunie są dosyć odporne na krótkotrwały niedobór wody, to, jednak jeśli będą często przesuszane, ich kwitnienie nie będzie zbyt obfite. Aby rośliny wytwarzały dużo kwiatów przez cały sezon, powinniśmy zadbać o ich regularne nawadnianie. Optymalnie byłoby, gdyby podłoże w skrzynkach było stale lekko wilgotne. Uważajmy jednak też, żeby nie przelewać petunii, gdy spowoduje to żółknięcie liści i narazi rośliny na choroby grzybowe.

Częstotliwość podlewania należy dostosować do stanowiska oraz warunków pogodowych. Zdecydowanie najczęstszego nawadniania będą wymagać rośliny rosnące na balonach o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje przez cały dzień. Tutaj warto nawet przed posadzeniem petunii do skrzynek, wymieszać ziemię ze specjalnym hydrożelem, który zapobiegnie szybkiemu przesuszaniu się.

Bardzo ważne w uprawie petunii jest również nawożenie. Jako rośliny obficie i długo kwitnące petunie mają bardzo duże wymagania pokarmowe. Najlepiej odżywiać je regularnie co 7-10 dni specjalnymi nawozami przeznaczonymi do petunii lub surfinii. Można też sięgnąć po uniwersalny nawóz do różnych gatunków balkonowych roślin kwitnących. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie podlewać petunii nawozami do roślin zielonych (ozdobnych z liści), gdyż zawierają one duże ilości azotu, a mniejsze potasu, co spowoduje, że nasze rośliny będą przyrastać w masę zieloną, ale będą słabo kwitły.

Podsumowując, jeżeli chcemy, aby nasze petunie ładnie kwitły przez całe lato, zapewnijmy im słoneczne, ciepłe i najlepiej osłonięte od wiatru stanowisko, a także regularnie je podlewajmy i stosujmy nawożenie przez cały sezon. Nie zapominajmy również usuwać na bieżąco przekwitniętych kwiatów. Będzie to stymulować rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Jeśli zauważymy, że niektóre pędy stały się bardzo wybujałe, ale cienkie i słabo kwitnące, wówczas nie wahajmy się ich mocno przyciąć, a to spowoduje, że się rozkrzewią i niebawem pokryją się licznymi kwiatami.