Piec typu koza - kiedy warto zamontować go w domu?

Piec typu kozaKoza to piec wolnostojący, który jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy lubią mieć w domu bardzo ciepło, a nie mają wystarczającej ilości miejsca na zabudowanie kominka. Takie urządzenie sprawdzi się również w świeżo wyremontowanym pomieszczeniu i nie będzie wymagać żadnej dodatkowej pracy przy wykańczaniu, czego nie można z kolei powiedzieć o tradycyjnym kominku.

Zjawisko radiacji występujące w tradycyjnych piecach żeliwnych sprawia, że najlepiej sprawdzają się one, gdy są ustawione w najbardziej strategicznym punkcie otwartego pomieszczenia - w jego centrum. Dzięki temu wytworzone przez piec ciepło równomiernie i efektywnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Modele wyposażone w płyty konwekcyjne mogą być umiejscowione bardzo blisko ściany. One również bardzo skutecznie ogrzewają duże, otwarte przestrzenie.

Piec koza powinien być ustawiony na szkle, terakocie lub kamieniu czy też cegle klinkierowej. Materiał podstawy należy dopasować do wnętrza, aby również współgrał z jego estetyką. Tego typu kominek służy głównie do ogrzewania pomieszczeń, w których się znajduje, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu o dużej powierzchni. Zapewniając tym samym odpowiednią temperaturę nawet w bardzo mroźne dni. Jego działanie można szczególnie docenić w przypadku starszego budownictwa, które może nie zapewniać idealnej izolacji cieplnej.

Modele kominków, które można dopasować do każdego wystroju pomieszczenia

Różnorodność pieców typu koza jest na tyle bogata, że z dość dużą łatwością można wybrać model, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, co potwierdza mnogość dostępnych modeli w sklepie Fjord System - dystrybutora kominków norweskich najwyższej jakości. Produkowane współcześnie modele żeliwne sprawdzą się nawet w nowoczesnych pomieszczeniach nadając im dodatkowego, klasycznego stylu. Można również zdecydować się na produkty charakteryzujące się prostotą wyglądu, ale posiadające np. przeszklenia z trzech stron zapewniające piękny widok płonących polan. Taki piec może z powodzeniem zastąpić tradycyjny kominek.

Koza - kominek łatwy do zainstalowania

Osoby chcące mieć w domu tradycyjny kominek, muszą dokładnie przemyśleć jego położenie i dokonać niezbędnych obliczeń, aby idealnie wkomponować go do salonu. Takie modele wymagają dużej ilości pracy przy ich obudowaniu oraz zazwyczaj zajmują sporo miejsca. Piec koza jest bardzo łatwy w instalacji - wystarczy przygotować pod niego podłoże i postawić go w miejscu z dostępem do przewodu kominowego spełniającego wszystkie wymogi. Zajmuje on bardzo mało miejsca (niewiele ponad metr kwadratowy) i w okresach przejściowych idealnie sprawdzi się jako jedyne ogrzewanie, natomiast po sezonie grzewczym może pełnić role gustownego mebla.

Piec typu koza jest bardzo efektywnym urządzeniem grzewczym. Różnorodny design poszczególnych modeli pozwala dopasować go do każdej aranżacji. Może on bez problemu pełnić funkcję tradycyjnego kominka m. in. za sprawą widocznego za szybą paleniska, jak również stanowić wytworny element dekoracyjny w salonie czy wybranym przez nas pokoju.

Komentarze