Piękny podjazd: jak zadbać o asfalt?

AsfaltPiękny dom to nie tylko ciekawy projekt, ale i atrakcyjne otoczenie domu. Większość z nas troszczy się zatem o to, by rodzinne gniazdko posiadało piękny ogród oraz wygodny i atrakcyjny podjazd. O tym, jak będzie się on prezentował, świadczy często to, w jaki sposób zostanie on wykończony. W wielu przypadkach rewelacyjnie sprawdza się asfalt. Jak zadbać o podjazd wykonany z takiego właśnie materiału i sprawić, by cieszył on nasze oczy możliwie jak najdłużej?

Utrzymywanie podjazdu w czystości to podstawa dla każdego, kto chce się cieszyć pięknym domem i jego atrakcyjnym otoczeniem. Usuwanie liści oraz innych zabrudzeń to czynności, które należy wykonywać na bieżąco. Warto też poświęcić jeden dzień w roku na dokładniejsze mycie asfaltowej nawierzchni. By podjazd znów zaczął się pięknie prezentować, nie trzeba wiele.

Proszek do prania, rozpuszczony w 5 litrach wody oraz plastikowa szczotka na kiju to wystarczające wyposażenie na każdego, kto chce dokładnie oczyścić asfalt otaczający jego posiadłość. Warto też pamiętać o tak prostej, końcowej czynności, jaką jest spłukanie podjazdu wodą. Zabrudzeniami, które powinny być usuwane na bieżąco, są plamy z benzyny, ropy lub też z olejku silnikowego.

To na nie nasz podjazd jest wyjątkowo mocno narażony, one też są dla miłośników czystości i porządku największym wyzwaniem. Są one jednocześnie wielkim zagrożeniem dla asfaltowej powierzchni i mogą stać się przyczyną jej poważnych uszkodzeń. Im szybciej takie plamy zostaną usunięte, tym lepiej. Jeśli podjazd zostanie zanieczyszczony benzyną, ropą lub olejem, należy w pierwszej kolejności zebrać rozlany płyn. W wykonaniu tej czynności pomocne będą papierowe ręczniki. Pozostałości takich płynów należy możliwie jak najszybciej spłukać wodą. By podjazd został całkowicie oczyszczony, warto umyć go za pomocą proszku zmieszanego z wodą. Taka mieszanka, w połączeniu z twardą szczotką, to najlepsze wsparcie dla tych, którzy chcą oczyścić swój podjazd z uciążliwych plam.

Jak przedłużyć trwałość asfaltowej nawierzchni? I tu znane są liczne metody utrwalania asfaltu i chronienia go przed zniszczeniem. Pokrywanie asfaltu specjalnymi uszczelniaczami co 2-3 lata to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uchronić swój podjazd przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi oraz dla tych, którzy chcą poprawić wygląd nawierzchni. Szybka naprawa pęknięć, które w asfalcie pojawiają się dość często, to kolejna ważna sprawa. Łatanie dziur w asfalcie to zabieg kosmetyczny, który nie sprawia większych problemów, a może uchronić nasz podjazd przed poważniejszymi zniszczeniami.

Komentarze