Pielęgnacja ogrodu zimą - jak należy zabezpieczyć rośliny?

Pielęgnacja ogrodu zimąMogłoby się wydawać, że w okresie zimy nasze rośliny są w stanie spoczynku i nie ma przy nich zbyt wiele pracy. Mimo to, pielęgnacja roślin zimą jest konieczna. Można przeprowadzić bielenie drzew, czy przycinanie drzew owocowych. Należy również dokonywać przeglądu, aby sprawdzić jak nasze rośliny zimują. Zarówno te osłonięte, jak i przechowywane w ogrodzie. Oto kilka cennych wskazówek.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimą

Należy regularnie sprawdzać osłony na krzewach i poprawiać każdą uszkodzoną. Polecamy zawiązanie koron iglaków kolumnowych. Ciężki i mokry śnieg może je połamać i na stale oszpecić nasze cenne rośliny. Jeżeli trudno nam związać je u szczytu, ponieważ są wysokie, warto regularnie otrząsać z gałęzi nagromadzony śnieg. Zimozielone krzewy należy osłonić, przy użyciu gałęzi świerkowych lub odpowiedniej włókniny, które możesz zakupić na stronie https://agrokosiarki.pl. W przypadku mroźnej i słonecznej zimy, promienie UV mogą spowodować brązowienie liści i igieł.

Pielęgnacja roślin zimą - usuwanie mumii

Pod nazwą mumie, kryją się zgniłe i zasuszone owoce wiszące na drzewach owocowych. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalmy lub głęboko zakopmy. Pamiętajmy, aby robić to regularnie ponieważ możemy potem zostać zmuszeni, do wycinania niekiedy całych drzewek z naszego ogrodu. Wielu posiadaczy domu z ogrodem o tym zapomina, a w efekcie dopiero latem dostrzegają zainfekowane owoce. Często jest już zbyt późno na ratunek.

Zimowy ogród bielenie drzew owocowych

Jeżeli w naszym ogrodzie rosną drzewa owocowe, należy już pod koniec stycznia dokonać bielenia pnia. W słoneczne dni, pnie drzew mocno się nagrzewają, zwłaszcza od strony południowej i południowo-zachodniej. Z kolei po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Takie wahania temperatur prowadzą do pękania tkanek, a w efekcie mogą powstawać rany na korze. W takie pęknięcia przedostają się drobnoustroje, które doprowadzają do chorób drewna. Również niektóre drzewka ozdobne (zwłaszcza młode) takie jak buk, grab, kasztanowiec, wiśnia i śliwa ozdobna, są podatne na tego rodzaju uszkodzenia. Pnie młodych drzew owińmy słomianą matą albo tekturą.

Kiedy należy przycinać drzewa owocowe w zimie?

To pytanie pada bardzo często na różnych forach. Jeżeli chcemy zapewnić naszym roślinom odpowiednią pielęgnację w tym trudnym, zimowym okresie, warto o to zadbać. Możemy przycinać drzewa owocowe zimą już od połowy stycznia, ale warunkiem koniecznym jest temperatura utrzymująca się minimalnie na -5 stopniach Celsjusza. Usuwamy chore i zniekształcone pędy, które rosną od środka korony lub pionowo do góry. Przycięte drzewa będą miały dorodniejsze owoce. Jeżeli zauważymy na drzewkach pierwsze nabrzmiewające pąki to znak, że należy zaprzestać tego procesu. Pamiętajmy, aby dokonywać przycinania przy użyciu odpowiednich ostrych narzędzi, aby nie poranić rośliny.

Źródło zdjęcia: freepik.com.

Komentarze