Plafon i jego historia

PlafonPrzeglądając ofertę sklepów z oświetleniem w poszukiwaniu nowoczesnych i modnych rozwiązań, natrafiamy między innymi na cieszące się dużą popularnością lampy techniczne, wiszące i podłogowe. Pośród nich jest jeszcze jeden typ oświetlenia, o którym współcześnie wielu inwestorów zdaje się zapominać. Plafony w przeszłości stosunkowo często stosowane we wnętrzach mieszkań, dziś coraz rzadziej pojawiają się w rozwiązaniach aranżacyjnych. Błędnie kojarzone z prostymi i jednolitymi lampami z czasów PRL-u zwykle pomijane są w rozważaniach nad oświetleniem wnętrza. Tymczasem współczesne plafony, podobnie jak inne typy opraw oświetleniowych, odznaczają się dużym bogactwem form. Warto zatem zwrócić na nie uwagę.

Proste i minimalistyczne, a może bogato zdobione, lśniące i błyszczące; symetryczne, czy cechujące się nieregularnym kształtem? Różnorodność współczesnych plafonów sprawia, że każdy zainteresowany tym typem oświetlenia inwestor znajdzie wśród nich coś dla siebie. Historia plafonu zaczęła się jednak na długo przedtem, zanim w naszych domach zagościła elektryczność. Skąd się wzięły i jak wyglądał ich rozwój?

Czym były plafony?

Współczesne plafony mogą być bardzo dekoracyjne i bogato zdobione. Podobnie było z plafonami, które znamy z przeszłości, z tą jednak różnicą, że nie były to lampy, a zdobnicze motywy, które wieńczyły sufity i sklepienia pałacowych i zamkowych komnat. Wykonywano je za pomocą różnych technik. Zazwyczaj były to freski, malowidła lub sztukaterie. W takiej postaci plafony znane były już w renesansie, a szczególnie cenione i szeroko stosowane w czasie baroku. Wyglądały bardzo dekoracyjnie i po dziś dzień wzbudzają zachwyt w miejscach, które udostępnione zostały do zwiedzania. Możemy je podziwiać nie tylko w pałacach, ale również pochodzących z tamtego okresu dworkach oraz kościołach.

Plafoniery współcześnie

Obecnie terminu "plafon" używa się zarówno w odniesieniu do umieszczonego na suficie motywu dekoracyjnego, jak i montowanych płasko na sufitach oraz ścianach opraw oświetleniowych. O ile pojęcie plafonów-motywów dekoracyjnych znane jest tylko nielicznym (zazwyczaj są to osoby związane ze światem architektury i sztuki), o tyle termin plafon używany w odniesieniu do oświetlenia jest już zdecydowanie bardziej powszechny. Czy jedno z drugim może mieć coś wspólnego? Zdecydowanie tak. Zarówno oprawy oświetleniowe, jak i motywy dekoracyjne mogą stanowić niezwykle ozdobne i przyciągające uwagę obserwatora elementy wnętrza.

Współczesne plafony w wersji glamour

Bardzo wiele produkowanych współcześnie plafonów (chodzi tu oczywiście o oprawy oświetleniowe) wyróżnia się bogactwem zdobień i wyszukaną formą. Eleganckie, lśniące i bardzo dekoracyjne są wręcz idealnym oświetleniem do wnętrz pełnych przepychu i blasku. Spotkamy je w luksusowych apartamentach, niektórych mieszkaniach oraz utrzymanych w stylu glamour wnętrzach. O tym, że zdobienia te wyglądają bardzo efektownie, a samej oprawie daleko jest od kiczu, najłatwiej przekonać się odwiedzając salon z lampami lub stronę www producenta oświetlenia.

Współczesne plafony w wersji minimalistycznej

Obok bogato zdobionych plafonów są też oprawy zdecydowanie mniej dekoracyjne. Niektóre można wręcz opisać jako skromne, proste i minimalistyczne. Nie oznacza to jednak, że nie wzbudzają zainteresowania konsumentów lub sprawiają, że aranżacja staje się nieatrakcyjna wizualnie. Wręcz przeciwnie. W tym przypadku ich atutem jest prosta forma. Jako przykład można tu podać plafony natynkowe, które jako jedne z nielicznych przykładów tego typu oświetlenia cieszą się popularnością wśród klientów. Ich zróżnicowanie, pomimo prostej formy pozwala na wykorzystanie plafonów w rozmaitych aranżacjach. Stonowana kolorystyka i minimalistyczna forma sprawiły, że plafony natynkowe doskonale odnajdują się w nowoczesnych, a zarazem urządzonych bez zbędnego przepychu wnętrzach.

Krótkie słowo podsumowania

Choć plafony (a przynajmniej niektóre produkty należące do tej kategorii) w czasie, gdy nastały nowe trendy w branży oświetleniowej, wydają się nieco zapomniane, warto pamiętać, że są to oprawy, które potrafią wnieść do aranżacji wiele dobrego. Planując wystrój z ich udziałem, można wybierać spośród modeli glamour albo minimalistycznych. Pomiędzy jednymi a drugimi jest jeszcze cała gama produktów - niektórych bardziej, innych mniej dekoracyjnych. Problemów z wyborem odpowiedniego modelu nie powinni mieć zatem nawet najbardziej wymagający klienci.

Więcej o plafonach oraz o innych typach oświetlenia można dowiedzieć się na stronie https://lampy.it.

Ocena: 5.0