Planowanie ocieplenia budynku - na co zwrócić uwagę?

Koszt ocieplenia budynkuTermoizolacja budynku to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Dlatego przygotowania, a następnie przeprowadzenie prac powinny być dobrze przemyślane i zaplanowane. Od czego zacząć, jak wybrać materiał i na co zwracać szczególną uwagę?

Budynek, w którym nie wykonano termoizolacji narażony jest na bardzo duże straty cieplne. Tylko przez ściany i narożniki ucieka około 20%-25% ciepła, przez dach - 25%-30%, a przez piwnicę i fundamenty 10%-15%. Razem daje nam to straty, za które będziemy musieli zapłacić.m.in. w rachunkach za ogrzewanie. Aby uniknąć tych kosztów konieczne jest wykonanie izolacji, w szczególności ścian zewnętrznych, fundamentów i dachu. Jak zabrać się za planowanie tego przedsięwzięcia?

Wybierz sprawdzonych fachowców

Izolację budynku należy zlecić specjalistom, najlepiej doświadczonym i z dobrą renomą. W tej kwestii nie warto oszczędzać, bo szkody wynikające ze złego zabezpieczenia ścian czy dachu mogą być znacznie droższe. Warto wybrać ekipę, która doradzi nam w kwestii wyboru materiałów, oraz zaoferuje kompleksową pomoc - od wykonania robót, przez wsparcie w pozyskaniu ewentualnego dofinansowania, aż po przeprowadzenie audytu energetycznego oraz pomoc w uzyskaniu pozwolenia. Na nasze życzenie firma budowlana sama zakupi produkty i przeprowadzi prace bez naszej ingerencji. Lepiej jednak zawsze mieć kontrolę nad całością i nie zostawiać pracowników bez nadzoru.

Wykonaj projekt termoizolacji

Projekt termoizolacji wykonuje firma, która dokona audytu energetycznego. To ważny element przygotowań i warto poświęcić mu więcej uwagi. W projekcie powinien znaleźć się opis paramentów technicznych budynku, ocena właściwości cieplnych oraz charakterystyka energetyczna. Audyt pozwala dobrać odpowiednie rozwiązania i materiały oraz ich opłacalność, a także określić zakres prac. Wszelkie roboty ociepleniowe należy wykonywać zgodnie z przeprowadzonym wywiadem, gdyż wszystkie zmiany lub odstępstwa od jego wyników mogą skutkować usterkami lub słabą skutecznością izolacji. Audyt może zrobić wykonawca, który później przeprowadzi termoizolację lub inna firma, specjalizująca się jedynie w ocenie stanu izolacji budynku.

Wybierz odpowiedni materiał

W przypadku izolacji w grę wchodzą trzy najpopularniejsze materiały: styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Każda z tych opcji charakteryzuje się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz posiada właściwości, które dostosujemy do konkretnych warunków naszego domu. Co prawda od zastosowanego materiału zależeć będzie koszt całego przedsięwzięcia, jednak bardziej istotne od ceny są parametry materiału izolacyjnego, które przekładają się komfort mieszkańców. Ważne jest, żeby wybrać produkty od certyfikowanych dostawców.

Przygotuj budynek do robót izolacyjnych

Kiedy ekipa budowlana zostanie wybrana, audyt przeprowadzony, a materiał przeliczony i zakupiony przychodzi czas na przygotowanie budynku oraz podłoża do termoizolacji. W przypadku prac zewnętrznych w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć okna i drzwi, aby nie zostały uszkodzone lub trwale zabrudzone. Następnie trzeba oczyścić podłoże, wyrównać ewentualne rysy i pęknięcia, naprawić usterki oraz zagruntować powierzchnię. Po rozstawieniu rusztowania konieczne będzie zabezpieczenie go siatką. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ochrona elewacji przed wiatrem, nadmierną wilgocią i silnym słońcem. W przypadku ocieplania dachu również należy sprawdzić stan połaci - czy nie ma miejsc, które zagrożone są rozwojem grzybów i pleśni, czy konstrukcja nie jest popękana lub uszkodzona, czy nie ma zacieków. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na instalacje, które mają być poprowadzone pod izolacją, bo później nie będzie już możliwości ich ukrycia.

Podczas planowania ocieplenia budynku niezwykle pomocnym będzie kalkulator paczek, który podpowie nam, jaką ilość materiału musimy zamówić, by móc wykonać izolację. Kalkulator znaleźć można pod poniższym linkiem: https://styropianonline.pl/kalkulator.html.