Plusy i minusy domu w zabudowie szeregowej

Domy szeregoweZastanawiasz się, czy rezygnować z marzeń o domu na rzecz tańszego mieszkania? A może warto rozważyć szeregowiec?

Szeregowiec to zespół jednakowych domów, występujących w jednej linii, połączonych ze sobą ścianami bocznymi. Jest to kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku, a samodzielnym domkiem jednorodzinnym. Wizja posiadania własnego domu często idzie w niepamięć kiedy przychodzi do weryfikacji marzeń z rzeczywistością, czyli ceną. Mieszkania są zwykle znacznie tańsze, co w praktyce oznacza mniejszy kredyt i krótszy okres bliskiej więzi z bankiem.

Plusy mieszkania w szeregowcu

Pod wieloma względami warunki zbliżone są tu do tych, jakie mają właściciele domów. Nie musisz codziennie pokonywać kilku pięter, nikt nad Tobą nie tupie, ani też nie upomina Cię, że chodzisz zbyt głośno. Jest to dość popularny problem w blokach, prowadzących do zaciętych waśni między sąsiadami.

Kolejną zaletą jest fakt, że większość domów szeregowych posiada własny ogródek. Zwykle ma on nieduże wymiary, ale za to daje ogromny komfort, szczególnie tym, którzy posiadają zwierzęta lub dzieci. Na własnym podwórku mogą one swobodnie i bezpiecznie spędzać czas. Dodatkowo, nawet mały ogródek daje możliwość odprężenia się po ciężkim dniu, czy tygodniu, zaproszenia gości i urządzenia grilla.

Dom szeregowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które należą do towarzyskich. Bliskie sąsiedztwo zacieśnia więzi i pomaga w nawiązaniu kontaktów. Trudniej tu o osamotnienie jakie dotyka niejednokrotnie mieszkańców domów.

Coraz częściej cały zespół budynków odgradzany jest od reszty osiedla tworząc swoistą enklawę. Daje to poczucie bezpieczeństwa i zbliża sąsiadów sprawiając, że czują się jak jedna wielka wspólnota, która musi działać razem, wzajemnie się wspierając. Na terenie może znajdować się większy plac zabaw dla dzieci jako punkt spotkań maluchów oraz rodziców, mających wiele wspólnych tematów.

Minusy mieszkania w szeregowcu

Musisz liczyć się z sąsiadami za ścianą, szanować ciszę nocną, a czasem znosić sąsiedzkie remonty, czy głośne imprezy. Faktem jednak jest, że ściany działowe w tego typu zabudowie są lepiej wygłuszone niż przykładowo w standardowym bloku z płyty.

Rzadko kto bierze pod uwagę, że zabudowa szeregowa wiąże się z bardziej ograniczonym dostępem światła słonecznego, niż w przypadku domu wolnostojącego. Okna mogą bowiem wychodzić maksymalnie na 2 strony, a ściany boczne są ślepe. Jest to zatem podobna sytuacja jak w mieszkaniu i wymaga nieco większego zużycia prądu.

Jeżeli lubisz ciszę i cenisz sobie prywatność możesz być zawiedziony. Najgorzej, jeśli źle trafisz i zupełnie nie dogadujesz się z sąsiadami, są to jednostki bardzo uciążliwe, sprawiające problemy, hałasujące lub zbyt często nachodzące Cię bez zapowiedzi.

Z uwagi na fakt, że domki szeregowe zwykle, celem zaoszczędzenia przestrzeni na działce, stawiane są jako budynki piętrowe problem mogą stanowić schody jeżeli nie jesteś zwolennikiem codziennej wspinaczki lub Tobie, czy komuś z domowników nie pozwala na to stan zdrowia.

Szeregowiec jest świetnym rozwiązaniem dla osób młodych, rodzin z dziećmi lubiących towarzystwo, marzących o odrobinie prywatności i własnym podwórku. Nie nadaje się jednak dla tych, których można określić mianem samotników, nerwowo reagujących na wszystko, co zakłóca ich spokój.

Autor: www.wpb.wroc.pl.

Komentarze

Grzegorz
Standardowo koszty ogrzewania są niższe w zabudowie szeregowej. Z kolei atutem domu wolnostojącego jest większa swoboda, prywatność i brak sąsiadów za ścianą. Wiele osób poszukuje tego rodzaju wolności, gdy myśli o wyprowadzce z blokowiska. Dom wolnostojący daje też znaczną decyzyjność w kwestii gospodarowania nieruchomością. Właściciel może zdecydować się po jakimś czasie na rozbudowę swojej posiadłości. Z kolei szeregowiec musi pozostać w niezmienionym kształcie. W wyborze nieruchomości warto uwzględnić plany na przyszłość i styl życia swojej rodziny.
Waldi
Wiele osób staje przed dylematem na jaki rodzaj nieruchomości się zdecydować. Na korzyść szeregowców najczęściej przemawia cena. Kupno takiego segmentu wiąże się z mniejszym wydatkiem. Zazwyczaj tego typu dom kosztuje niewiele więcej od mieszkania. Nie jest to jedyna zaleta, ponieważ w takim szeregowcu występują mniejsze koszty eksploatacji, chociaż nie jest to regułą. Wiele zależy też od indywidualnych rozwiązań, jakie zostaną wprowadzone w danej nieruchomości.