Płytki ceramiczne - gres a terakota

Płytki ceramicznePłytki ceramiczne - gres a terakota. Czym wykończyć ściany i podłogi? Wykończenie domu to niezwykle ważny aspekt, który wpływa nie tylko na czynniki estetyczne. Jakość i rodzaj wykorzystanych materiałów przełoży się na ich wytrzymałość, żywotność i swobodę użytkowania. Jednym z najważniejszych aspektów wykończenia domu jest sposób pokrycia ścian i podłóg.

Wśród najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w tym celu, znajdują się płytki ceramiczne spośród, których najczęściej sięgamy po gres i terakotę.

Sprawdźmy, czym się różnią gres i terakota i które lepiej sprawdzą się w naszym mieszkaniu i domu.

Czym jest terakota?

Płytki ceramiczne od lat stanowią tradycyjny materiał, którym wykańczamy podłogi i ściany. Terakota, najbardziej popularny rodzaj płytek ceramicznych, wykonywana jest przy pomocy termicznej obróbki gliny z wykorzystaniem wyjątkowo wysokich temperatur, np. przy procesie spiekania czy prażenia. W zdecydowanej większości przypadków, grubość płytek wykonanych z tego materiału mieści się w przedziale od 6 do 16 mm. Cechą charakterystyczną, a jednocześnie jednym z największych atutów terakoty jest dodatkowe pokrywanie płytki szkliwem, co przekłada się na bardzo duży stopień gładkości materiału, a ten fakt z pewnością docenią wszystkie gospodynie. Płytki ceramiczne są dzięki temu bardzo łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu ich powierzchni. Terakota jest materiałem naturalnym, który nie wykazuje żadnego działania toksycznego. Kolejnym atutem terakoty jest możliwość niemal dowolnego projektowania ich wyglądu, wzorów oraz typu powierzchni, od gładkiej po matową, co stwarza bardzo szerokie pole wyboru estetycznych wzorów, które upiększą nasze pomieszczenie.

Czym jest gres?

Gres również wykonywany jest z gliny, jednak w przeciwieństwie do terakoty, glina nie jest jedynym surowcem, z jakiego on powstaje. W skład gresu wchodzą również kaolin, piasek kwarcowy, skalenie i szamot. Różnorodność materiału, z którego powstaje gres, wpływa na jego wyjątkowo dobrą wytrzymałość. Gres produkuje się w wyniku zastosowania procesu prasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem, a następnie wypalaniu w bardzo dużych temperaturach. Zakres grubości płytki ceramicznej gresowej, w zdecydowanej większości przypadków mieści się w przedziale od 9 do 12 mm.

Wyróżniamy dwa rodzaje gresu. Pierwszym z nich jest gres, który określamy mianem naturalnego. Drugi to tzw. szkliwiony. Ten pierwszy, jest nieco twardszy i bardziej trwały pod względem trzymania barwy, dzięki jednorodnej strukturze.

Różnice między terakotą, a gresem

Terakota i gres wykazują bardzo podobne właściwości, które zbliżają obydwa materiały do siebie pod kątem ich zastosowania. Zarówno terakota, jak i gres są bardzo wytrzymałe i mają niski stopień nasiąkliwości, dzięki temu, obydwa materiały nadają się do wykończenia ścian wewnętrznych, ale również i podłogi na zewnątrz domu. Gres jest jednak zdecydowanie bardziej twardy i odporny na uszkodzenia od płytek terakoty. Wykazuje też o wiele mniejszą nasiąkliwość. Łatwo zatem wysnuć wnioski, że gres o wiele lepiej sprawdzi się jako materiał na podłogę zewnątrz domu, a także na podłogę i ścianę wewnątrz domu w pomieszczeniu, które będzie mocniej eksploatowane. Duży stopień twardości gresu umożliwia też tworzenie z niego większych płytek, niż w przypadku terakoty. Dla wielu będzie to atut przemawiający na korzyść estetyki, choć to oczywiście pozostaje kwestią gustu.

Terakota spisana na straty?

Czy wobec dużej przewagi gresu nad terakotą pod kątem twardości, odporności, niższego stopnia podatności na uszkodzenia oraz lepszych parametrów nasiąkliwości, terakota musi zostać spisana na straty? Absolutnie nie. Jak zostało powiedziane, obydwa materiały są wytrzymałe i solidne. To, że gres jest bardziej wytrzymały, nie oznacza, że terakota szybko ulegnie zniszczeniu. Terakota jest również żywotna, a nad gresem ma ważną przewagę. Dla wielu jest o wiele bardziej estetyczna i występuje w naprawdę wielu wersjach i wzorach, dlatego o wiele łatwiej dopasować odpowiednią płytkę z terakoty pod kątem wizualnym do swoich potrzeb i swojego gustu. Jest również łatwa w utrzymaniu czystości, co przemawia na jej korzyść, jeżeli chodzi o wykończenia wewnątrz pomieszczeń.

Komentarze