Płyty indukcyjne - za i przeciw

Płyta indukcyjnaPłyty indukcyjne to niewątpliwa innowacja w gotowaniu i w wyglądzie współczesnych kuchni. Technologia używana podczas gotowania to nowoczesny proces indukcji elektromagnetycznej, niezwykle bezpieczny i energooszczędny.

Wszystko to sprawia, że urządzenia tego typu, jeszcze nie dawno, były bardzo drogie. Obecnie sytuacja uległa zmianie i coraz większe grono klientów stać na zakup kuchenki indukcyjnej.

Czy jednak warto zainwestować w ten sprzęt AGD?

Płyty indukcyjne, dzięki zastosowaniu pola elektromagnetycznego wymieniającego energię między cewkami a garnkiem, wytwarza ciepło jedynie na dnie naczynia, a nie na płycie grzewczej, przez co reszta kuchenki pozostaje zawsze chłodna. Niweluje to możliwość oparzenia się podczas gotowania praktycznie do zera. Ponadto czas gotowania na płycie indukcyjnej może być krótszy nawet o 50%. Pozwala to na sporą oszczędność czasu oraz mniejsze zużycie energii dochodzące do 25% w porównaniu z innymi urządzeniami używanymi w kuchni.

Oprócz tego, że nowoczesna technologia chroni użytkownika przed oparzeniami podczas korzystania z kuchenki, to posiada ona jeszcze mnóstwo innych funkcji, zapewniających komfort i łatwość operowania procesami indukcyjnymi. Płyta włącza się dopiero wtedy, gdy znajdzie się na niej odpowiednie naczynie. Cały panel sterowania wyposażono w blokadę, co eliminuje przypadkową zmianę ustawień gotowania. Tego rodzaju nowoczesne kuchnie posiadają również czasowy wyłącznik, powszechnie zwany timerem, który odłączy proces podgrzewania w momencie, gdy zaprogramowany okres czasu minie. Zapobiegnie to niechcianym przypaleniom potraw czy wygotowaniu.

W zależności od modelu i producenta kuchnie indukcyjne wyposażone są w różne dodatkowe funkcje, które można wybrać według własnych potrzeb. Mogą to być na przykład specjalne sensory gotowania, kontrolery temperatury, funkcje szybkiego czyszczenia czy system ekspresowego wyłączania urządzenia.

Kuchenki indukcyjne, ze względu na swą innowacyjność i nowoczesny design, w niczym nie przypominają tradycyjnych kuchenek, zamontowanych w większości domów. Są to samodzielne urządzenia pozbawione zintegrowanego z nimi piekarnika. Ich montaż w kuchnie jest równie nowatorski, co wykorzystywana technika gotowania. Instaluje się je w meblach przeznaczonych do zabudowy. Dodatkowy ich atut to łatwość i szybkość czyszczenia tego typu urządzeń, dzięki całkowicie płaskiej powierzchni kuchenki.

Niestety z innowacyjnej techniki oferowanej przez kuchenki indukcyjne nie mogą skorzystać te osoby, które posiadają rozrusznik serca. Pole elektromagnetycznie może zadziałać niekorzystnie na funkcjonowanie tej aparatury, ratującej zdrowie i życie człowieka. Również nie należy zostawiać w pobliżu działającej płyty kart kredytowych, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu.

Instalacja elektryczna powinna być specjalnie przygotowana do obsługiwania kuchenki indukcyjnej, gdyż niekiedy może być narażona na duże obciążenia. Optymalny układ elektryczny w tym przypadku powinien być trójfazowy. Aby skorzystać w pełni z dobrodziejstw kuchenki indukcyjnej należy używać jedynie specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej o idealnie płaskim dnie. Garnki aluminiowe, szklane lub ze stali szlachetnej nie nadają się w żaden sposób do gotowania na tego rodzaju powierzchniach i przy wykorzystaniu technologii elektromagnetycznej.

Pozostaje oczywiście jeszcze cena, która jest niejednokrotnie zbyt wysoka dla przeciętnego klienta. Są to koszty rzędu od 1200 do 2000 zł. Za kuchenkę multi-funkcyjną można zapłacić nawet około 6000 zł.

Źródło: www.maxkuchnie.pl.

Komentarze