Płyty warstwowe a budowa domu - co warto wiedzieć na ten temat?

Płyty warstwowePłyty warstwowe zazwyczaj kojarzą się z budownictwem przemysłowym. Jednak już od jakiegoś czasu również inwestorzy prywatni coraz chętniej decydują się na takie rozwiązanie. Powodów takiej sytuacji jest kilka. W wielu przypadkach przeważają względy ekonomiczne.

Warto wiedzieć, że płyty warstwowe to także doskonały materiał izolujący ciepło i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Czym dokładnie są płyty warstwowe i jakie zastosowanie mają w budownictwie mieszkalnym?

Czym są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe to jeden z rodzajów materiałów budowlanych stosowany do wznoszenia i wykańczania różnego rodzaju konstrukcji. Jak to zostało wyżej wspomniane, zazwyczaj wykorzystywany jest w budownictwie przemysłowym. Płyty warstwowe swoją nazwę zawdzięczają swojej charakterystycznej konstrukcji. Dwie zewnętrzne warstwy zostały wykonane z metalu zabezpieczonego przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wysokie i niskie temperatury. Środkowa warstwa to materiał izolujący. Może to być wełna mineralna, styropian lub pianka PIR. Wskazuje się, że to właśnie ten ostatni materiał ma najwyższe właściwości izolacyjne.

Dom z płyt warstwowych - czy to dobry pomysł?

Płyty warstwowe w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym mają bardzo szerokie zastosowanie, które wynika z ich właściwości. Wykorzystuje się je do wykonywania elewacji, która ma jednocześnie warstwę izolującą ciepło i dźwięki. Wskazuje się, że tego rodzaju płyty znajdują nawet zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Pozwalają bowiem na osiągnięcie dobrego współczynnika energetycznego domu, dzięki czemu można zaoszczędzić na późniejszej eksploatacji budynku. Płyty tego rodzaju mogą być wykorzystywane również do budowy ścian działowych lub przegród przeciwpożarowych. W tym ostatnim przypadku trzeba dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu, a przede wszystkim upewnić się, że spełnia on określone normy europejskie. Warto tutaj wspomnieć o tym, że płyty warstwowe to materiał pozwalający na zoptymalizowanie czasu oraz kosztów budowy domu.

Płyty warstwowe na dach - czy warto rozważyć takie rozwiązanie?

Kwestia użytku tych płyt pojawia się coraz częściej również w przypadku dachów. Podobnie jak przy konstrukcji poszczególnych kondygnacji budynku, płyty warstwowe na dach cenione są za swoją wysoką izolację cieplną. Do wykańczania dachów szczególnie zaleca się płyty PIR. Materiał ten pozwala także na zmniejszenie strat ciepła, do których najczęściej dochodzi właśnie poprzez dach, który został źle położony lub do którego konstrukcji wykorzystano nieodpowiedni materiał. Nie bez znaczenia jest także odporność na czynniki atmosferyczne. Płyty są zabezpieczane przed korozją, a przy tym dobrze chronią konstrukcję dachu przed zawilgoceniem.

Źródło: www.balex.eu.

Komentarze