Podjazd do garażu - jaką nawierzchnię wybrać?

Podjazd do garażuWiosna to okres prac remontowych i budowlanych wokół domu. Wielu świeżo upieczonych właścicieli domów bierze się do pracy nad elementami otoczenia, których nie zdążyli wykończyć jesienią. Podjazd do garażu często jest jedną z nich. Jak go zaprojektować i z czego wykonać, by był trwały i prezentował się stylowo? Podpowiadamy!

 

Jak zaprojektować podjazd do garażu?

Przyjmuje się, że droga do garażu powinna być szeroka na trzy i pół metra. Jeśli to możliwe, warto zbudować podjazd szeroki na cztery metry, wówczas będziemy mogli nie tylko bardziej swobodnie manewrować autem, ale też otworzyć drzwi, podczas gdy samochód stoi na podjeździe. Kąt nachylenia podjazdu nie powinien przekraczać 25°, ale zdecydowanie bardziej komfortowo korzysta się z podjazdów, których kąt nie przekracza 15°.

Niestety, kąt spadku powierzchni jest wprost zależny od długości podjazdu, a ta oczywiście zależna jest od wielkości działki, jaką dysponujemy. Zazwyczaj chcielibyśmy przeznaczyć na podjazd jak najmniejszą część ogrodu, nikt bowiem nie chce tracić widoku trawnika na rzecz podjazdu do garażu z kostki brukowej. W praktyce oznacza to zwykle, że podjazd budujemy za krótki, co z kolei powoduje, że staje się on zbyt stromy. Na szczęście, jak wyjaśniamy poniżej, istnieje funkcjonalna i estetyczna alternatywa dla betonowych podjazdów.

Z czego wykonać podjazd do garażu?

Jak zrobić podjazd do garażu, by nie musieć go poprawiać co kilka lat? Przede wszystkim musimy zdecydować się na jedną z dostępnych na rynku powierzchni. Niedoświadczeni użytkownicy decydują się na podjazd do garażu z kostki brukowej lub z płyt betonowych, zdarza się też kostka klinkierowa. Wszystkie te rozwiązania mają jednak dwie wady: po pierwsze, często przytłaczają ogród, dominują nad nim wizualnie. Po drugie, wbrew pozorom nie są łatwe w utrzymaniu. Beton nie jest odporny na działanie kwasów, soli czy nagłych skoków temperatury. Dlatego pod wpływem kwaśnego deszczu, soli drogowej i mrozu pęka, kruszy się i odbarwia.

Podjazd do garażu z płyt betonowych wymaga także wykonania pod nim swobodnego odpływu wody opadowej, w przeciwnym razie bowiem podmycie gruntu będzie prowadziło do osadzania się podjazdu i jego pękania.

Czy jest zatem alternatywa dla betonu lub kostki brukowej na podjedzie? Odpowiedź brzmi: tak. Coraz większą popularnością cieszy się tak zwana ekokratka. Co to takiego?

To kratka o wytrzymałości nawet 300 ton na metr kwadratowy, którą wypełnić możemy trawą lub żwirem - tłumaczy ekspert z firmy www.geoproduct.pl. - W efekcie, otrzymujemy powierzchnię biologicznie czynną, która będzie pracować podczas zmian pogody. Woda w naturalny sposób wsiąka w grunt, dzięki czemu nie dochodzi do podmywania powierzchni.

Dom

Choć na pierwszy rzut oka ekokratka wyglądać może mniej solidnie niż beton, jest to złudzenie - dzięki swej elastyczności kratka będzie naturalnie "pracować" w sytuacjach, w których beton zacznie się kruszyć lub pękać.

Ten ekologiczny system wzmacniania powierzchni ma wielką przewagę nad podjazdami do garażu z kostki brukowej także ze względu na swoją estetykę.

Porośnięta trawą ekokratka niczym nie różni się od zwykłego trawnika - zapewnia ekspert - Dzięki łączeniu paneli metodą wtykową uzyskujemy efekt jednolitej nawierzchni, a po zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia panele stają się praktycznie niewidoczne. Podjazd nie dominuje estetycznie nad ogrodem, co daje użytkownikom dużo większe możliwości na etapie planowania zagospodarowania terenu.

Wygodny i bezpieczny podjazd do garażu to inwestycja na lata. Nieprawidłowo lub niedbale wykonany będzie nam dawał się we znaki po każdych mrozach lub dużych deszczach, a w końcu będzie nadawał się do wymiany. Dlatego budowę podjazdu koniecznie należy dobrze przemyśleć już na etapie wyboru materiału, z którego zostanie wykonany.

Komentarze

Katherine
Podjazd do garażu jest bardzo ważny, bo jest to pierwszy element, który rzuca się w oczy wszystkim przechodzącym obok domu. Mnie się bardzo podoba kostka brukowa, bo wygląda estetycznie. Tutaj można zapoznać się z ciekawymi wzorami https://gazetawroclawska.pl/roznorodnosc-rodzajow-i-wzorow-z-kostki-brukowej/ar/c9-14464741. Wytrzyma ona naprawdę wiele lat.
Floki
Najładniej wygląda podjazd wybrukowany kostką. Najgorzej z kolei sprawdza się żwir czy szuter - zimą jest masakra z odśnieżaniem, a przy kostce brukowej nie ma z tym problemu.
Ped-Bruk to dobra firma, zdecydowanie warta rekomendacji.
Neverland
Kostka brukowa to nieodzowny element praktycznie każdego podjazdu do garażu. U nas również jest położona kostka granitowa, którą układała firma Ped Bruk ze Skierniewic. Polecam tych fachowców, bo efekt jest warty każdej wydanej złotówki.