Podłoga dekoracyjna betonowa - rodzaje, ceny, zalety i wady

Podłoga z betonu dekoracyjnegoBeton dekoracyjny to pomysł na niebanalną podłogę, zyskujący sobie coraz większą popularność - choć jeszcze nie tak dawno kojarzony jedynie ze starymi i opuszczonymi wnętrzami, aktualnie pojawia się nawet we wnętrzach mieszkalnych. Z czego wynika tak duży sukces tego rodzaju posadzek oraz na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji o ich wyborze? Kilka pomocnych podpowiedzi poniżej.

Podłogi betonowe - podstawowe informacje

Podstawową informacją związaną z podłogami betonowymi jest to, że można je wykonać zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych, przeszkody nie stanowi nawet obecność wylewki, która np. przewidziana została przez dewelopera w nowo oddanym do użytku lokalu (oznacza to m. in. to, że jeżeli jesteś posiadaczem kawalerki w stanie deweloperskim, również możesz zdecydować się na tego rodzaju podłogę). Beton, który stosowany jest do wykonywania tego typu posadzek, przygotowywany jest na miejscu, co pozwala na uniknięcie spoin czy fug, które upodobniły podłogę betonową, do tej wykonanej z kafelek. Grubość wylewki to w przypadku betonu dekoracyjnego minimum około 8-10 mm, choć oczywiście może to być znacznie więcej.

Są dwa rodzaje betonu dekoracyjnego: gładki oraz z lekką fakturą - gładki można wykończyć w ten sposób, że tylko lekko się go zaciera (uzyskuje się modny matowy efekt, nawiązujący do posadzek przemysłowych), szlifuje (dla uzyskania efektu lekkiego połysku) lub poleruje, co daje możliwość uzyskania efektu lustra. Oglądając poszczególne aranżacje, sami możemy zdecydować, który efekt najbardziej się nam podoba i wybrać ten odpowiedni dla siebie.

Ceny posadzki betonowej

Koszty związane z wykonaniem posadzki z betonu dekoracyjnego są niezwykle zróżnicowane, co wynika przede wszystkim z wielu zmiennych, jakie mogą wpłynąć na całkowitą cenę, takich jak jakość zastosowanego betonu, użyte impregnaty, jak również stopień połysku, który chcemy uzyskać. Dodatkowo cena za metr kwadratowy jest tym niższa, im większa jest powierzchnia, na której taka posadzka ma zostać wykonana. Koszta wahają się od około pięćdziesięciu złotych do nawet dwustu złotych za metr kwadratowy - większość firm zajmujących się wykonaniem tego typu podłogi nie ma więc sztywnego cennika, a oferuje przygotowanie indywidualnej wyceny po poznaniu wymagań klienta i powierzchni, na jakiej taka posadzka ma być wykonana.

Wady i zalety podłogi betonowej

Tak jak w przypadku każdego rozwiązania również posadzka betonowa ma swoje wady i zalety. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest jego wysoka wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia takie jak pękanie czy rysy. Ze względu na swoje parametry podłoga taka sprawdza się również we wnętrzach narażonych na działanie wody, a nawet pod prysznicem. Dodatkową zaletą jest to, że czyszczenie tego rodzaju posadzki nie przysparza praktycznie żadnych problemów i łatwo utrzymać ją w dobrym stanie (dlatego jest rozwiązanie szczególnie polecane alergikom). Korzystny jest też stosunek jakości do ceny takiego rozwiązania. Wbrew pozorom taka posadzka znajduje zastosowanie nie tylko w domach czy mieszkaniach utrzymanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, ale np. stanowi doskonałe tło dla wnętrz w stylu skandynawskim. Możliwości jej łączenia z różnymi charakterami wnętrz jest naprawdę sporo, a to wszystko dzięki dużej ilości dostępnych na rynku faktur i odcieni takiej posadzki.

Jeżeli z kolei chodzi o minusy, to należy wspomnieć m. in. o tym, że samo przygotowanie takiego betonu wymaga sporej ilości czasu, cierpliwości oraz odpowiednich fachowców. Drugą sprawą jest z kolei to, że taka podłoga jest zimna, dlatego warto zdecydować się wówczas na ogrzewanie podłogowe, które zlikwiduje ten problem.

Bez względu na te kilka wad, podłoga betonowa ma coraz szersze grono zwolenników, dzieje się tak głównie dlatego, że wpasowuje się idealnie w dzisiejszy styl aranżacji wnętrz - niestawiający już na bogate dekorowanie, ale raczej na minimalizm i proste formy, w których beton, tak jak i szkło odnajduje się znakomicie.

Komentarze