Podłoga olejowana i olejowoskowana - zalety oraz pielęgnacja

Olejowanie podłogiPodłogi olejowane i olejowoskowane to popularne rozwiązanie. Wyróżniają się estetycznym wyglądem. Jednocześnie wymagają pielęgnacji oraz impregnowania odpowiednimi preparatami.

Nie da się ukryć, że podłoga drewniana ma wiele zalet. Drewno to piękny, naturalny materiał, który sprawia, że wnętrza wyglądają bardziej elegancko. Jednocześnie nadaje pomieszczeniom przytulny wygląd. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które doskonale prezentuje się w tradycyjnych i nowoczesnych domach. Trzeba jednak pamiętać, że drewno będzie wymagało właściwej pielęgnacji. Wszystkie elementy wykonane z drewna prędzej czy później wymagają ponownej impregnacji lub renowacji, jednak dotyczy w szczególny sposób podłóg, ponieważ ta część wykończenia wnętrza jest zawsze narażona na największe zużycie.

Olej zamiast lakieru

Przez wiele lat na rynku królowały przede wszystkim podłogi drewniane pokryte lakierem. Dobry lakier zapewniał bardzo skuteczną ochronę drewna. Takie rozwiązanie było wybierane przez zdecydowaną większość osób, które szukały podłogi do domu lub mieszkania.

Obecnie sytuacja uległa zmianie. Podłoga olejowana stała się dużo bardziej popularna. Taki trend wynika głównie z wyjątkowo estetycznego wyglądu tego typu podłogi, która nie różni się w dużym stopniu od surowego drewna i prezentuje się bardzo estetycznie. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wykończenie podłogi olejowoskiem, który łączy zalety oleju z dużo większą trwałością i lepszą ochroną.

Zalety podłóg olejowanych

Pod określeniem podłoga olejowana kryją się dwa różne produkty - podłoga pokryta olejem oraz pokryta olejowoskiem. Oba rodzaje pokrycia wyróżnia estetyczny wygląd, który podkreśla naturalne walory drewna. Jednocześnie różnią się one w dużym stopniu pod względem trwałości.

Podłogi pokryte olejem

Ten typ podłóg prezentuje się bardzo efektownie. Jednocześnie jednak jest w stosunkowo dużym stopniu narażony na uszkodzenia. Olej jest wchłaniany w strukturę drewna, jednak nie pozostawia ochronnej warstwy na zewnętrznej powierzchni. W praktyce oznacza to, że taka podłoga będzie stosunkowo szybko ulegać różnym uszkodzeniom. Przy takim pokryciu problem może stanowić nawet zwykła woda, która będzie wnikać w drewno i zostawiać na jego powierzchni mało estetyczne plamy. Trzeba także liczyć się z tym, że taka podłoga będzie wymagała stosunkowo częstego olejowania. Drewno trzeba impregnować średnio raz do roku, co może okazać się dosyć dużym wyzwaniem.

Podłogi zabezpieczone olejowoskiem

Olejowosk to preparat przygotowany specjalnie z myślą o odpowiednim zabezpieczeniu podłóg także na zewnątrz. Dzięki wykorzystaniu mieszkanki wosku i oleju można zapewnić znacznie lepszą ochronę drewna. Wosk tworzy zewnętrzną warstwę ochronną, która będzie chroniła podłogę nie tylko przed zarysowaniami, ale także przed wnikaniem płynów w drewno i powstawaniem plam.

Wykorzystanie olejowosku do impregnowania podłogi znacznie zwiększa jej żywotność. Oznacza to dłuższą eksploatację bez konieczności przeprowadzania renowacji, na przykład cyklinowania. Jednocześnie w przypadku stosowania olejowosku nie trzeba tak często powtarzać zabiegów pielęgnacyjnych, co na pewno będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich posiadaczy tego typu podłóg. Drewno zachowa doskonały wygląd pomimo upływu lat. Nie oznacza to jednak, że o taką podłogę nie trzeba dbać.

Olejowanie podłogi

Pielęgnacja podłogi olejowanej

Podłoga olejowana, tak jak każda inna powierzchnia z drewna, będzie zawsze wymagać właściwej pielęgnacji. Znaczenie ma systematyczne powtarzanie takich zabiegów. Równie istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów przeznaczonych specjalnie do dbania o tego rodzaju podłogi.

Warstwa wosku znajdująca się na powierzchni drewna zapewnia dobrą ochronę, jednak jednocześnie ulega starciu w czasie eksploatacji podłogi. Powierzchnia pozbawiona takiego zabezpieczenia będzie niestety dużo bardziej podatna na zarysowania, czy powstawanie plam. Dlatego trzeba regularnie, najlepiej raz w roku, stosować odpowiedni preparat przeznaczony do impregnacji, który pozwoli na uzupełnienie ubytków wosku.

Regularna pielęgnacja podłogi olejowanej pozwoli także na poprawienie jej wyglądu. Zastosowanie dobrego środka pozwoli na usunięcie powierzchniowych rys. Jednocześnie podłoga będzie prezentować się czysto i świeżo, jak zaraz po położeniu.

Podsumowując odpowiednia pielęgnacja podłogi pokrytej olejowoskiem musi obejmować:

  • stosowanie specjalistycznych preparatów do mycia,
  • impregnowanie powierzchni drewna odpowiednimi środkami,
  • systematyczne powtarzanie takich zabiegów.

Dzięki systematycznemu impregnowaniu takiej podłogi można zapewnić jej zdecydowanie większą trwałość. Oznacza to brak konieczności cyklinowania nawet przed kilka dziesięcioleci. Dobrze zabezpieczone drewno jest wyjątkowo trwałym materiałem, który zachowuje doskonały wygląd przez dziesięciolecia bez konieczności wymiany lub inwestowania dużych pieniędzy w pracochłonną renowację. Oczywiście to od właściciela podłogi będzie zależało, czy zdecyduje się na to, aby o nią zadbać.

Podłoga drewniana to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Trudno się temu dziwić - coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w droższe rozwiązania, które jednocześnie będą charakteryzować się wyższą jakością oraz eleganckim wyglądem. Podłoga olejowana pokryta wysokiej jakości olejowoskiem na pewno należy do takich materiałów. Dzięki właściwym zabiegom pielęgnacyjnym okażę się wyjątkowo eleganckim i trwałym elementem wykończenia domu lub mieszkania, które może służyć kilku pokoleniom mieszkańców.

Autor: www.artcorestudio.pl.

Komentarze