Pojemniki na odpady w przydomowej przestrzeni

Pojemniki na śmieciBez profesjonalnych, funkcjonalnych oraz odpornych na uszkodzenia i niekorzystne warunki pogodowe pojemników na odpady nie jest możliwe kompleksowe utrzymanie czystości. Jak wybrać pojemniki, dzięki którym dookoła nas będzie przestrzeń wolna od śmieci? Podpowiadamy.

Przepisy polskiego prawa jasno precyzują, jak powinny być segregowane śmieci. Ustawa nakłada na zarządców obowiązek stosowania odpowiednich pojemników (zastosowanie odpowiedniej kolorystyki). Odrębną kwestią pozostaje zakup pojemników dla gospodarstw domowych. Tu warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, wygodną i funkcjonalnością danego pojemnika.

Pojemniki na śmieci

Pojemniki na odpady - czym powinny się charakteryzować?

Pojemnik na odpady musi być przede wszystkim wykonany z odpowiednich materiałów, które sprawią, że będzie wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Najbardziej funkcjonalne kosze wykonywane są z tworzywa sztucznego bądź zabezpieczonej antykorozyjnie stali. Tego rodzaju pojemniki można zobaczyć na eco-market.pl, warto rozeznać się jakiego rodzaju pojemniki oferowane są na rynku. Materiał powinien gwarantować łatwość usuwania nieczystości oraz mycia. Inne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • mobilność pojemnika, zastosowanie odpowiednich kół,
  • solidna klapa wraz z odpowiednim zamknięciem,
  • dobrej jakości uchwyty, które umożliwiają zarówno wygodny transport, jak również wyładowanie zawartości pojemnika do śmieciarki,
  • odpowiednią grubością ścianek (uniemożliwienie wgniatania się, pękania).

Jak umiejscowić kosz na odpady, aby był jak najbardziej funkcjonalny?

Pojemniki na odpady powinny być dobrane wielkością do ilości mieszkańców oraz ilości śmieci, które ci mieszkańcy generują. Warto pomyśleć o przygotowaniu jednego (lub kilku w zależności od wielkości osiedla) miejsca, gdzie pojemniki ze śmieciami będą przechowywane. Miejsce to powinno spełniać określone wymagania, aby zapewnić komfort mieszkańcom oraz służbom odpowiedzialnym za wywóz nieczystości.

Pojemnik na śmieci

Pojemnik na odpady 240 litrów marki ESE

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie pojemników na odpady w specjalnie do tego celu przystosowanych pomieszczeniach murowanych lub pod wiatami. Pojemniki są wtedy chronione przed wiatrem, opadami deszczu oraz mocnym nasłonecznieniem. Brak nagrzewania to również metoda zapobiegania rozprzestrzeniania się brzydkiego zapachu. W popularnym "śmietniku" warto również zadbać o odpowiednią wentylację oraz montaż oświetlenia. Pojemniki powinny stać na ustabilizowanym, twardym gruncie. Najlepiej sprawdzają się tradycyjne posadzki betonowe lub kostka brukowa (łatwość mycia, utrzymania czystości). Równa i gładka powierzchnia będzie sprzyjać również łatwemu transportowi większych i cięższych pojemników do śmieciarki.

Ciekawym i coraz bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie takiego pomieszczenia w tradycyjny zamek na klucz lub urządzenie ograniczające kontrolę dostępu osobom niepowołanym. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostęp do pojemników na opady będą mieli wyłącznie mieszkańcy danego osiedla - unikniemy w ten sposób tak zwanej "turystyki śmieciowej", a więc podrzucania nieswoich śmieci sąsiadom.

Inaczej kwestia prezentuje się w domach jednorodzinnych. Tu pojemnik na odpady może być umiejscowiony w dowolnej części działki, np. pod balkonem. Często pojemniki znajdują się także w specjalnych miejscach przygotowanych w ramach ogrodzenia (zadaszona przestrzeń z dwoma furtkami, jedna zamykana od strony działki, a druga otwarta - od strony ulicy).