Pokój dla dziecka w stylu marynarskim

Pokój dla dziecka w stylu marynarskimWielu rodziców chce urządzić pokój dziecięcy zgodnie z własną wizją, wprowadzając do niego swój własny ład, zapominając, że miejsce to ma być komfortowe przede wszystkim dla dziecka, a nie dla nich. Nie może być też miejscem surowym i nieskazitelnym, jak wnętrza dla dorosłych. A gdyby tak zamienić pokój dziecięcy w świat pełen morskich przygód?

Własny pokój jest marzeniem każdego dziecka. Wnętrze to powinno być jego osobistym królestwem i azylem, w którym będzie czuć się bezpiecznie i swobodnie. Aby tak się stało, pokój powinien być odpowiednio urządzony. Musi mieć w sobie coś wyjątkowego, unikalnego i osobistego. Ma przede wszystkim na różne sposoby odzwierciedlać upodobania dziecka, na przykład poprzez akcenty nawiązujące do jego ulubionych książek, filmów, a także zainteresowań. Dzieci chętnie otaczają się przedmiotami dotyczącymi ich ulubionej tematyki. A mogą to być figurki, plakaty, obrazki i wiele innych gadżetów. Podpowiemy, jak urządzić pokój dziecięcy specjalnie dla młodego miłośnika morskich i pirackich przygód.

Styl marynistyczny pełen map, globusów, statków...

Wnętrza urządzone w stylu marynarskim kojarzą się z latem, spędzonymi nad morzem wakacjami, a także z zapierającymi dech w piersi przygodami bohaterów ulubionych książek, komiksów i filmów. Styl ten jest ponadczasowy i zawsze modny, a do tego bardzo elastyczny, gdyż pozwala wprowadzać modyfikacje praktycznie w każdej chwili. Ponadto, doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Poza pokojem dziecka czy nastolatka można go z powodzeniem zastosować także w salonie, kuchni, łazience, jak i w przedpokoju.

Choć z marynistyką wielu osobom mogą kojarzyć się ciemne barwy, jak granat, czerwień oraz brąz drewnianych mebli, styl marynarski jest naturalny i bardzo jasny. Wszystko zależy od gustu i koncepcji. Możemy wybrać jasną odsłonę tego stylu, połączoną z lekkimi nowoczesnymi meblami w pastelowych barwach, jak i z antykami w ciemnych odcieniach drewna.

Paleta barw, typowa dla stylu marynarskiego, składa się z takich kolorów, jak: biel, błękit, granat, czerwień oraz brąz. Można również użyć koloru piaskowego i beżu. Ważnym elementem są typowo marynistyczne tekstylia w pasy biało - niebieskie oraz biało - czerwone. Najlepsze będą materiały naturalne, jak płótno, len i juta. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dywan z juty.

Jak większość stylów w architekturze, również styl marynarski w dużej mierze opiera się na dodatkach, które nadają pomieszczeniu właściwego klimatu. Co się przyda? Możliwości jest dużo: od muszelek miniaturek żaglowców na półkach oraz map i flag na ścianach przez lampki naftowe lub ich imitacje, lampy w kształcie latarni morskich skrzynie i beczki po ster statku, stare wiosło i koło ratunkowe powieszone na ścianie. W sprzedaży nie brakuje ozdób takich, jak termometry w formie ozdobnych kotwic czy zegary i barometry w kształcie steru statku.

Dla miłośniczki plaż i kąpieli w morzu

Choć pokój dziecięcy w stylu marynarskim kojarzy się z wystrojem dla chłopców, może się okazać, że odpowiednia jego odsłona spodoba się także dziewczynkom. Dla małej miłośniczki morskich plaż możemy przygotować jasny i słoneczny pokój z jasnymi nowoczesnymi meblami, dywanem w piaskowym kolorze oraz delikatnymi marynistycznymi akcentami, jak bielone skrzyneczki na drobiazgi, muszelki, bursztyny, ozdobne lampki w kształcie latarni morskiej. Ciekawym rozwiązaniem może być rozwieszona na ścianie sieć, służąca do przypinania pamiątkowych zdjęć, grafik, kartek pocztowych czy notatek.

Dla "przyszłego marynarza"

Wielu małych chłopców marzy o tym, by zostać w przyszłości marynarzami. Wakacje lubią spędzać nad morzem lub jeziorem, bawiąc się zdalnie sterowanym statkiem. Pokój dziecięcy dla małego miłośnika morskich przygód możemy urządzić w jasnej kolorystyce oraz z wykorzystaniem nowocześniejszych mebli z bocznymi ściankami w kolorze naturalnego drewna oraz białymi lub niebieskimi frontami. Podłoga również powinna być jasna, dobrym rozwiązaniem będą panele, a na nich dywanik w typowo marynistycznych barwach. Na ścianach powinny zawisnąć flagi, mapy, zegar w ramce niebieskiej lub czerwonej lub w kształcie kotwicy czy steru. Można pomyśleć także o fototapecie lub specjalnej naklejce naściennej z motywem statku lub latarni morskiej. Półka z modelami statków też będzie mile widziana. Na łóżku natomiast doskonale wyglądać będzie koc lub narzuta w pasy lub inne marynistyczne wzory.

Dla nastoletniego pirata z Karaibów

Nastolatek będący miłośnikiem pirackich przygód, z pewnością chciałby zamieszkać na statku pirackim. Możemy jego pokój zamienić w taki statek, stosując ciemniejsze kolory niż w omówionej wcześniej stylizacji. Ogromne znaczenie będą miały tutaj elementy drewniane, przywodzące na myśl wnętrze statku. Dobrym rozwiązaniem będą meble w starszym stylu, antyki oraz meble na nie stylizowane. Interesującym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe przystrojone linami i sieciami. Na dole natomiast można umieścić biurko syna. W rogu można postawić beczkę przerobioną na szafkę lub stary kufer na różnego rodzaju skarby. Obowiązkowymi elementami na ścianie będą mapy skarbów oraz piracka flaga. Na półce warto także postawić globus stylizowany na stary.

Styl marynarski - łatwy i intrygujący

Zaletą stylu marynarskiego jest to, że nie powinien się nikomu szybko znudzić, co w przypadku pokoju dziecięcego ma bardzo duże znaczenie. Co ciekawe, styl ten jest dość łatwy do wprowadzenia, gdyż komponuje się z meblami jasnymi i nowoczesnymi, a także z ciemnymi antykami. Elementy w stylu marynistycznym dostępne są w każdym markecie budowlanym. Znajdziemy tam odpowiednie tekstylia, stylizowane oświetlenie, ozdobne dodatki, jak i narzędzia, które pomogą przy montażu. Przykłady aranżacji pokoju dla dziecka w stylu marynarskim i innych można znaleźć na http://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html.

Komentarze