Pokój z aneksem kuchennym - Jak urządzić studio?

Pokój z aneksem kuchennymNiewielkie przestrzenie, na których nie raz trzeba wyodrębnić wiele obszarów nastręczają wielu problemów aranżacyjnych. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym tak, by był ciekawym rozwiązaniem dekoratorskim i nie przypominał banalnego połączenia pokoju wypoczynkowego z kuchnią?

Jedna przestrzeń, dwie strefy

Salon to miejsce, w którym powinniśmy móc odpocząć, zrelaksować się, jak również spędzić miłe chwile z rodziną lub znajomymi. Jest to także pomieszczenie reprezentacyjne, które powinno być estetyczne i urządzone ze smakiem.

Kuchnia natomiast powinna przede wszystkim być funkcjonalna, a więc nie tylko zawierać wszystkie niezbędne sprzęty domowe, ale także mieć spore blaty robocze, tak by w ergonomiczny sposób móc przyrządzać posiłki. Niestety niewielki metraż ogranicza możliwości aranżacyjne, a więc stworzenie współgrającej przestrzeni to nie lada wyzwanie.

Łagodne przejście między strefą kuchenną i salonową

Projektowanie salonu z kuchnią powinniśmy rozpocząć od zaplanowania elementów łączących obie te przestrzenie. Celem naszym powinno być w tym przypadku takie zaprojektowanie obszaru, by z jednej strony zachować rozgraniczenie stref, z drugiej zaś zapewnić płynne przejście pomiędzy nimi. Tu zastosować można spójność oświetlenia, frontów szafek, a także położonej podłogi.

Jasne lakierowane na wysoki połysk fronty mebli będą wyglądały elegancko zarówno w salonie, jak i w kuchni. Dodatkowo delikatne barwy i stonowana, jasna kolorystyka kuchni nadadzą jej lekkości i będą niknąć.

Gres polerowany lub płytki podłogowe imitujące drewno, skomponują się idealnie z tak wykończonymi wnętrzami, a ich jednolitość w obu strefach, połączy je optycznie.

Łącząca wyspa

Pokój z aneksem kuchennym

Ciekawym rozwiązaniem jest również wydzielenie dodatkowej przestrzeni roboczej jaką jest tak zwana wyspa. Dzięki niej, nie tylko zyskamy miejsce do przygotowywania posiłków, ale także posłuży za niewielki stół lub barek. Wraz z hookerami stanowić będzie atrakcyjne miejsce do spędzenia czasu przy lampce wina lub z filiżanką kawy. Dodatkowo doskonale odgrodzi część salonową od kuchennej. Wyspa pozwoli również na częściowe przysłonięcie sprzętów i wyposażenia kuchni, które chcielibyśmy zamaskować.

Zamiast barku, podobną funkcję może pełnić odpowiednio wysoka szafka z blatem. Zastosowane w niej drzwi suwane nadadzą jej lekkości, a także zapewnią dodatkową przestrzeń na przechowywanie filiżanek, kieliszków, czy też talerzyków deserowych.

Pamiętajmy również o tym, by nadać wyspie lekkości, tak by nie dociążała optycznie niewielkiej przestrzeni. Warto zastosować tu fronty w połysku, szkło hartowane lub stal. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by przykuć uwagę, skorzystajmy z cięższych rozwiązań takich jak kamień ozdobny lub egzotyczne drewno.

Strefa kuchenna

W samej już strefie kuchennej unikajmy szafek wiszących. Niezapominając wciąż o funkcjonalności kuchni, zapewnijmy sobie odpowiednią ilość szuflad oraz szafek podblatowych. Ponadto szafki wiszące zastąpmy półkami, na których umieścimy atrakcyjne dodatki. Pamiętajmy również, o tym by dekoracje nie przytłoczyły swoją ilością przestrzeni i nie sprawiały wrażenia bałaganu.

Część wypoczynkowa

Pokój z aneksem kuchennym

Niewielka przestrzeń zarezerwowana dla salonu powinna być dokładnie rozplanowana. Należy zastosować wybiegi pozwalające optycznie powiększyć strefę wypoczynku. Zastosujmy jasną kolorystykę ścian i mebli. Pozbądźmy się grubych zasłon - zastąpmy je natomiast zwiewnymi, półprzezroczystymi firanami, które z jednej strony zapewnią wykończenie okna, z drugiej zaś zagwarantują lekkość i nie ograniczą nadmiernie dostępu światła.

Dodajmy lustro, które nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale również będzie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu. Gustownie dobrany żyrandol, lampy stołowe, jak i stojące pozwolą na osiągnięcie porządanej atmosfery. W nowoczesnych pomieszczeniach utrzymanych w bieli, dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie oświetlenia halogenowego, które nie zmieni kolorystyki wnętrza, a powiększy wizualnie salon.

Przy urządzaniu salonu z aneksem nie zapominajmy przede wszystkim o zachowaniu funkcjonalności strefy kuchennej, jak i o tym, by część wypoczynkowa była miejscem, w którym będziemy z chęcią przebywać. Elegancja, styl i dodatki powinny być jedynie dopełnieniem.

Autor: www.sprzedawacz.pl.

Komentarze