Pomysł na aranżację dużej łazienki w domu jednorodzinnym

Aranżacja dużej łazienkiDom jednorodzinny to spore przedsięwzięcie, nie tylko ze względu na duże nakłady finansowe, ale przede wszystkim ogrom włożonej pracy w odpowiednią aranżację i zagospodarowanie przestrzeni. Główna łazienka jest zwykle pierwszym pomieszczeniem, które wykańcza się w całości. Jak to zrobić, aby być zadowolonym?

Duża łazienka to wygoda

Już na etapie budowy domu warto tak zaplanować łazienkę, aby była ona możliwie największa. Ogromną wygodą jest bowiem posiadanie zarówno wanny, jak i prysznica. Duża łazienka w domu jednorodzinnym powinna też spełniać wymogi wszystkich mieszkańców. Jej funkcjonalność zależeć będzie na przykład od tego, czy posiada ona udogodnienia dla osób starszych lub niepełnosprawnych (jeśli takie mieszkają w domu).

Warto też pokusić się o dwie umywalki w wersji "ona" i "on" - pozwoli to uniknąć porannych potyczek przed lustrem. W łazience koniecznie trzeba też wygospodarować miejsce na przechowywanie - kosmetyków (które lubią miejsca zacienione, chłodniejsze), ręczników i akcesoriów.

Należy zastanowić się nad zamontowaniem nie tylko miski ustępowej, ale również bidetu, który stanowi dużą wygodę w codziennym korzystaniu z łazienki. O takich kwestiach trzeba myśleć dość wcześnie, aby z łatwością podłączyć później różne elementy bez konieczności kucia płytek. Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Im większa łazienka, tym często więcej sprzętów, a co za tym idzie, potrzeba większej ilości kontaktów. O instalację elektryczną trzeba zadbać już na etapie budowy domu. Pomysł na dużą łazienkę powinien więc zaczynać się od spraw technicznych.

Aranżacja dużej łazienki

Pomysły na aranżację głównej łazienki

Planując urządzenie łazienki, warto przejrzeć strony internetowe pod kątem inspiracji. Warto sprawdzić pomysł na łazienkę w domu jednorodzinnym od KOŁO, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów produktów sanitarnych. Znajdziemy tu dużo porad, dotyczących zarówno rozwiązań technicznych jak i tego, w jaki sposób urządzić pomieszczenie - nowocześnie, stylowo i elegancko. Jeśli łazienka nie jest duża, nie wyklucza to na przykład ma możliwości zamontowania w niej toaletki lub wygospodarowania miejsca na pralkę.

Żeby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przytłaczającego, wykorzystać można triki - lustra, oświetlenie, okna, które jeszcze bardziej powiększą optycznie przestrzeń. Przykładowe rozwiązania:

  • biel lub jasne kolory,
  • duże płytki,
  • minimalizm,
  • poziome wzory na ścianach,
  • kabina prysznicowa bez brodzika,
  • odbijające światło płytki,
  • odpowiednie oświetlenie.

Łazienka nowoczesna

Obecnie w trendach przeważają właśnie wymienione powyżej geometryczne kształty, prostota mebli. Warto też pobawić się kolorami i zdecydować na kontrastujące połączenia - czerń i biel, szarość i turkus lub żółć. Jeśli decydujemy się na ostry kolor, dobrze jest zrezygnować ze wzorów.

W łazienkach ciemnych - na przykład wyłożonych czarnymi kaflami, można postawić na oświetlenie, które nieco rozjaśni wnętrze i duże lustra. Obecnie nawet w łazience znajdziemy miejsce dla dzieł sztuki - świetnie sprawdzą się finezyjne grafiki czy porcelana. Warto przemyśleć okna w łazience. Z jednej strony dają światło, z drugiej, mogą zaburzać poczucie intymności. Na pewno jednak powiększą one optycznie pomieszczenie.

Kiedyś łazienki traktowano po macoszemu. Były urządzone tak, aby znalazły się w nich najpotrzebniejsze sprzęty. Dziś łazienka to miejsce, w którym przede wszystkim można przygotować się do czekającego nas dnia, a wieczorem - zrelaksować się przed snem. To właśnie tryb życia i preferencje mieszkańców powinny mieć największy wpływ na aranżację łazienki.

Autor - www.kolo.com.pl.

Ocena: 5.0