Przechowywanie jedzenia w zamrażarce - fakty i mity

Przechowywanie jedzenia w zamrażarceMrożenie to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów przechowywania produktów żywnościowych. W zamrażarkach przechowujemy zarówno świeże warzywa, owoce czy mięso ale również już gotowe potrawy. Wokół zamrażania przez lata urosło wiele mitów. Dziś spróbujemy się z nimi rozprawić.

Mrożonki są niezdrowe

Wręcz przeciwnie. Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności. Dzięki procesowi zamrażania nie ma konieczności wykorzystywania żadnych dodatkowych substancji konserwujących, a mimo to artykuły żywnościowe można spożyć nawet po wielu miesiącach od dnia zamrożenia. Podczas mrożenia zostają unicestwione drobnoustroje, które powodują psucie produktów spożywczych, a to zapewnia doskonałą jakość produktów po rozmrożeniu.

Zamrażanie niszczy witaminy i mikroelementy

Zamrażanie to proces, podczas którego żywność traci najmniej witamin i mikroelementów. Najczęściej jako przykład tego faktu podaje się witaminę C. Podczas mrożenia produkty tracą około 40% tej witaminy. Jeśli z tych samych warzyw lub owoców zrobimy pasteryzowany sok, wówczas utrata witaminy C będzie rzędu 75%. Podobnie jest w przypadku innych witamin i mikroelementów.

Mrożone warzywa i owoce tracą smak i ładny wygląd

To nie do końca prawda. Owoce lub warzywa bardzo wodniste takie jak pomarańcze czy pomidory w ogóle nie nadają się do mrożenia, ponieważ zamarzająca woda w ich komórkach niszczy strukturę produktu. Jednakże większość świeżych owoców i warzyw doskonale prezentuje się również po rozmrożeniu. W przypadku niektórych warzyw przed zamrożeniem blanszuje się je co zmniejsza proces blaknięcia. Blanszowanie stosuje się m.in. w przypadku kalafiora, brokułów czy fasolki. Jeśli chodzi o smak mrożonej żywności zazwyczaj nie ulega on odczuwalnym zmianom. Wyjątkiem są owoce jagodowe takie jak np. truskawki, które niestety tracą sporo ze swojej naturalnej słodyczy.

Wszystko można zamrażać

Nie! Choć w przypadku większości produktów mrożenie jest doskonałym sposobem na przedłużenie ich przydatności do spożycia, to są także i takie, które stanowczo nie lubią zamrażarki. Mrozić nie można przede wszystkim owoców i warzyw o dużej zawartości wody, napojów gazowanych, jajek, nabiału np. mleka śmietany czy miękkich serów twarogowych.

Mrożonki można przechowywać bez końca

To też nie do końca jest prawda. Choć czas przechowywania mrożonek w zimnie jest długi, nie oznacza to, że mogą leżeć w zamrażarce przez lata. Każda grupa produktów posiada określony czas trwałości w formie zamrożonej. Przypominają o nim m.in. napisy, które producenci umieszczają w domowych zamrażarkach lub w ich instrukcjach obsługi. Można się o tym przekonać chociażby kupując jedno z urządzeń znajdujących się na stronie https://www.skapiec.pl/cat/309/1.18.

Najlepiej rozmrażać produkty szybko

Niestety rozmrażanie produktów spożywczych przez wrzucanie ich do ciepłej wody nie jest najlepszym pomysłem. Aby skutecznie rozmrozić mrożonkę należy wyjąć ją z zamrażarki i odłożyć do lodówki, gdzie w chłodzie będzie rozmarzała. Szybkie rozmrażanie może zniszczyć strukturę produktu a także wpłynąć na jego kolor i smak.

Mrożenie produktów żywnościowych to od lat bardzo dyskusyjny temat. Często na łamach prasy kulinarnej pojawiają się zalecania dotyczące produktów, które należy włożyć do zamrażarki, a które lepiej zostawić w cieple. Jednakże warto obalić wszelkie mity dotyczące mrożonek i kupić do domu zamrażarkę, aby przez cały rok móc cieszyć się smakiem fasolki szparagowej, koktajli truskawkowych czy jagód.

Komentarze