Przedsprzedaż w budownictwie

BudowaPojęcie presellingu jest obecne w handlu od długiego czasu i raczej nie jest obce nikomu, kto ma związek z jakąkolwiek branżą, której podstawą jest sprzedaż. Chociaż samo w sobie najczęściej jest spotykane w branży FMCG, to jednak w budownictwie również zaczyna być coraz częściej stosowane.Na czym polega przedsprzedaż w budownictwie?

Ogólnie rzecz ujmując, na dokonywaniu sprzedaży produktów, które do klienta dostarczane są w pewnym odstępie czasowym. Alternatywnie również sprzedaży produktów, które są jeszcze w fazie produkcji i nie znajdują się fizycznie na magazynie handlowym.

Dlaczego jest to korzystne z punktu widzenia dostawcy?

Zapewnia szybszy zwrot inwestycji, jaka poniesiona została w związku z wyprodukowaniem sprzętu, daje większą gwarancję, że dany towar nie będzie zalegał na magazynie oraz wydłuża czas jaki do dyspozycji mają handlowcy na jego sprzedaż.

Żurawie wieżowe

Co zyskują na przedsprzedaży kupujący?

Przede wszystkim cena, która z reguły jest korzystniejsza, niż w momencie, kiedy produkt pojawia się na magazynie. Pewność dostępności, która jest kolejnym atutem sprawia, że nie trzeba się martwić, czy ktoś nas nie uprzedzi oraz czy wystarczy elementów na nasze potrzeby.

W czym zatem przedsprzedaż jest korzystniejsza od klasycznego zamówienia?

Daje większą gwarancję kupującemu na dostawę produktów w określonym czasie. Dzięki temu Inwestor może realizować inwestycję budowlaną i zaplanować pracę z takim materiałem na określony czas, aby nie było przestojów i posuwać się w ramach określonego harmonogramu do przodu. Na dostawcy ciąży większa odpowiedzialność wobec kupującego, dzięki czemu może on czuć się pewniej, że jego interesy zostaną zaspokojone w pierwszej kolejności.

Jakie produkty w budownictwie najczęściej można spotkać w ofertach przedsprzedażowych?

Dobrym przykładem jest sklejka szalunkowa oraz płyty trójwarstwowe, które przy realizacjach budowlanych zużywa się w dużych ilościach, więc uzyskanie korzystniejszej oferty cenowej ma znaczący wpływ na oszczędności w budżecie. Dodatkowo jej brak na magazynach może uniemożliwić ciągłość pracy, więc gwarancja dostępności produktu często jest kluczowa, aby można było działać zgodnie z harmonogramem prac.

Reasumując, przedsprzedaż w budownictwie jest bardzo ciekawą opcją zarówno dla dostawców określonego asortymentu, jak i inwestora. Wzięcie pod uwagę tej formy zakupów daje korzyści finansowe, zwiększa gwarancję dostępności towaru oraz jego dostawy we wskazanym czasie.

Komentarze