Przegląd współczesnych metod pomiarów w budownictwie

Pomiary w budownictwieOprócz młotków, śrubokrętów, wiertarek czy szlifierek, w skład podstawowego wyposażenia ekipy budowlanej wchodzą również przyrządy służące do precyzyjnego określanie odległości. Przez lata zarówno metody, jak i przyrządy pomiarowe uległy ewolucji, jednak mimo to obok nowoczesnych dalmierzy laserowych widywane są tradycyjne metrówki czy liniały. Sprawdź, jakie obecnie wykorzystuje się przyrządy pomiarowe.

Czym wyróżniają się liniały, metrówki i suwmiarki?

Decydując się na zakup tradycyjnych przyrządów pomiarowych, takich jak liniały stalowe, suwmiarki czy metrówki można mieć pewność, że są to niezawodne i proste w obsłudze. Każde z nich charakteryzuje się określonym zasięgiem (do kilku metrów) i umożliwia pomiar odległości z dokładnością do 1 mm. Dużą zaletą metrówek jest ich mobilność i kompaktowość - dzięki zwijanej taśmie są lekkie i mieszczą się w dłoni. Do poprawnego wykonania pomiaru odległości tym przedmiotem wymagane jest dwóch ludzi, co na budowie nie zawsze jest prostym warunkiem do spełnienia.

Znacznie prostszy w wykorzystaniu jest lineał wykonany ze stali lub metrówka. Oprócz tego, że są odporne na działanie czynników środowiskowych (zabrudzenia, woda, niska temperatura), to nowsze modele są samoprzylepne. Dzięki temu można w łatwy sposób samemu dokonać pomiaru nawet na duże odległości na budowie, warsztacie stolarskim czy hali produkcyjnej.

Pomiary w budownictwie

Jak działa dalmierz laserowy?

Jednym z najnowocześniejszych przyrządów służących do pomiaru odległości jest dalmierz laserowy, które mierzy czas jaki potrzebowała wiązka na pokonanie drogi pomiędzy urządzeniem a oddalonym obiektem. Pomiar dokonywany jest na podstawie przesunięcia fazy fali wysyłanej i powracającej (stąd nazwa - dalmierz fazowy). Inne typy dalmierzy to impulsowy i interferometryczny, jednak bywają one podatne na uszkodzenia i zabrudzenia, co bywa uciążliwe na różnych placach budowy.

Dużą zaletą dalmierzy laserowych jest ich niewielki rozmiar, a także niezwykle precyzyjne pomiary. W zależności od modelu, zasięg takiego urządzenia, to przedział od 150 do 1500 m, a jego dokładność szacuję się na 1 mm. Dodatkową przewagą nad metrówką jest to, że dalmierz laserowy może obsługiwać jedna osoba, a dzięki statywowi pomiar przebiega sprawnie i szybko. Więcej o dalmierzach laserowych (ich typach i zastosowaniach) przeczytacie w tym miejscu.

Pomiary w budownictwie

Gdzie wykorzystywana jest taśma inwarowa?

Choć taśma inwarowa nie jest tak popularna, jak metrówka czy dalmierz laserowy, to coraz częściej można ją spotkać na budowach. Najczęściej wykorzystywana jest przez geodetów, którzy dokonują precyzyjnych pomiarów na duże odległości. Dzięki temu, że inwar jest stopem żelaza i niklu (dodaje się również chrom i węgiel, ale w niewielkich ilościach) ma on bardzo mały współczynnik rozszerzalności cieplnej. Pozwala to na dokonanie dokładnego pomiaru niezależnie od warunków otoczenia.

Taśma inwarowa pozwala na pomiar z dokładnością do 0,1 mm, jednak jej zasięg jest niewielki i jego maksymalna wartość wynosi 6 m.

Komentarze