Przeglądy, naprawa i konserwacja dachu dla różnych pokryć dachowych
Dzięki nowym materiałom, które są obecnie oferowane, można poddać dach naprawie bez większych komplikacji. Wszelkie prace naprawcze i serwisowe można wykonać samodzielnie. Wykorzystując dobrą, letnią pogodę należy wszystkie prace zakończyć jeszcze przed zimą.
Dach jest kluczowym elementem każdego domu. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą stać się przyczyną poważnych zniszczeń, których na początku nie widać gołym okiem. Trwałość konstrukcji zależy od regularnej konserwacji.
Przeglądy okresowe dachu
Przeglądy okresowe należy wykonywać co najmniej dwa razy do roku. Przed i po sezonie zimowym. Jeśli latem planujemy wykonać remont dachu, przegląd jesienny może być tylko pobieżną lustracją. W innych wypadkach należy wnikliwie obejrzeć wszystkie zakamarki.
Na większych budynkach nadzór przeprowadza się w kilku krokach. Na początek trzeba zlustrować powłoki uszczelniające. Uszkodzenia zazwyczaj są dostrzegalne bez specjalnej optyki. Pokrycia dachowe są stosunkowo łatwymi obiektami do konserwacji.
Jest też jeszcze jeden specjalny powód, dla którego inspekcja dachu jest nieodzowna. Jeśli wystąpią szkody, a posesja i dom są ubezpieczone, zakład ubezpieczeń z pewnością będzie chciał dociec, czy stan zadaszenia spełniał wymogi dostatecznej ochrony. W razie niepomyślnej ekspertyzy może dojść do wstrzymania wypłaty kwoty gwarancyjnej.
Naprawa i konserwacja dachu
1. Papa na dachu
Dachy pokryte papą mogą dość łatwo stracić szczelność. Jeśli dojdzie do tego najlepiej użyć do przywrócenia wodoodporności masy bitumiczne, które są modyfikowane przy pomocy kauczuku. Dlatego ich nakładanie można wykonywać w niskiej temperaturze. To znaczy, że nie trzeba ich podgrzewać do aplikacji. Należy w tym celu właściwie przygotować grunt. Najlepiej jeśli powierzchnia jest sucha. Masę można nakładać przy pomocy pędzla. Unikamy też prac podczas oszronienia dachu. A niezwiązane z podłożem elementy usuwamy w całości. Powłoki dekarskie pod postacią mas z bitumem należy aplikować wielokrotnie dla poprawy warunków izolacyjnych. Po zaschnięciu poprzedniej warstwy zabieg należy powtórzyć. Po wyschnięciu szczeliwo tworzy nieprzepuszczalną i elastyczną warstwę w pełni związaną z podłożem.
Na powierzchni niezaschniętej ostatniej warstwy wykonuje się zabieg hartowania. Posypuje się ją drobnoziarnistym materiałem mineralnym. A w przypadkach bardzo rozległych zniszczeń bezpieczniej jest zastosować całościowe pokrycie nowym materiałem. Wygodnie w takich razach zastosować materiał, który nie wymaga dodatkowego stosowania podgrzewanych mas bitumicznych. Papa termozgrzewalna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli materiał na dachu nie jest odklejony od podłoża, zdecydowanie odradza się usuwanie go. Koszty utylizacji są dość wysokie.
W miejscach rozwarstwień wystarczy papę naciąć i nałożyć do środka lepiszcza w płynie. Nawierzchniowe gruntowanie przygotuje powierzchnie na przyjęcie następnej warstwy papy. Producenci oferują całe linie preparatów dzięki, którym można dobrać środek pokrewny, taki jak papa na dach. Zapewnia to współgranie i dobrą współpracę materiałów.
2. Dach pod blachodachówką
W lokalizacji w pobliżu drzew trzeba się liczyć z zagnieżdżeniem się na dachu roślin. Jeśli na dachu leży blachodachówka na powierzchni blachy często zatrzymują się zanieczyszczenia i może to być powodem korozji. Naniesiony przez wiatr piasek i liście oraz mech należy usuwać regularnie. Najlepiej jest to robić przy pomocy miękkiej szczotki i płukać obficie wodą. Przy rozległych zanieczyszczeniach lepiej użyć detergentu. Ma działanie odkażające i dobrze usuwa pozostałości organiczne. Przed zastosowaniem środka myjącego lepiej upewnić się, jakie zalecenia zawarte są w ulotce producenta. Niektóre specyfiki w obecności metali wykazują duże powinowactwo. Wszelkie uszkodzenia powierzchni antykorozyjnej należy uzupełnić dobraną kolorystycznie farbą. Zabieg powtarza się dwukrotnie.
3. Dach plus dachówka ceramiczna
Jeśli na dachu leży dachówka ceramiczna nieszkliwiona należy pamiętać o okresowych przeglądach pod kątem przesiąkania i wystąpienia mchu. Duża ilość niewielkich elementów może być przyczyną wystąpienia błędów montażu. Wszelkie nieprawidłowości będą zauważalne na powierzchni sufitów poddasza. Dachówka nieszkliwiona łatwiej nasiąka wodą i na jej powierzchni wytwarza się środowisko sprzyjające rozwojowi mchów i porostów. W handlu można nabyć środki impregnujące i hydrofobowe, które w zasadniczy sposób odcinają wodzie możliwość penetracji podłoża. W sprzedaży są też dachówki, które podczas procesu produkcji pokrywane są warstwą mineralną dość mocno związaną z podłożem. Proces nazywa się angobowaniem. Najlepszym jednak zabezpieczeniem jest warstwa szkliwa na powierzchni każdej dachówki.
4. Punkty krytyczne dachu
Każda konstrukcja może posiadać słabsze strony. Czasem są to komponenty dachu wykonane z innych materiałów niż reszta powierzchni. Solidne połączenie ich z resztą jest podstawą sukcesu. Miejscami szczególnie newralgicznymi są okna połaciowe, kominy, zakończenia instalacji i ogniomury. Do zabezpieczenia takich miejsc najlepiej nadaje się uszczelniająca taśma dekarska. Jest to pas materiału nośnego pokryty warstwa bitumiczną. Materiałem wzmacniającym zwykle jest gruba folia aluminiowa lub innego rodzaju materiał włóknisty. Taśma nasączona bitumem przywiera do każdej stałej powierzchni. Nakładana jest jak plaster opatrunkowy. Ważne jest, by powierzchnia złożona z różnych materiałów była sucha i wolna od luźnych elementów. Można ją też stosować do regeneracji popękanych miejscowo powłok bitumicznych.
Komentarze
http://www.grupabiotop.pl/oferta/