Psy miniaturki. Popularne rasy psów miniatutowych do małego domu, mieszkania

Psy miniaturowePsy miniaturowe podbijają serca wielu osób. Kompaktowe rozmiary zwierzaków ułatwiają opiekę i umożliwiają ich transport. Wesołe i przyjacielskie są idealnym towarzystwem dla wszystkich miłośników zwierząt.

Psy miniaturki, czyli najmniejsze rasy psów

Psy miniaturowe doskonale sprawdzają się na niewielkim metrażu, u osób często podróżujących oraz u osób starszych. Kompaktowe rozmiary ułatwiają ich łatwe przewożenie i trening. Z uwagi na ich gabaryty opieka nad tymi małymi zwierzętami nie jest trudna. Z łatwością poradzi sobie z nią starsze dziecko czy senior. Psy miniaturki nie wymagają długich spacerów, jednak należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, tak aby mogły się wybiegać. Z reguły wystarczą im trzy spacery w ciągu dnia. W tym czasie załatwią swoje potrzeby fizjologiczne, rozprostują łapy i nawiążą psie znajomości. Sprawdź, która rasa jest dla Ciebie.

Chihuahua - najmniejszy piesek na świecie

Pochodzący z Meksyku chihuahua (cziłała) to najmniejszy piesek na świecie. Występuje w dwóch odmianach - długowłosej i krótkowłosej. Pomimo niewielkich gabarytów cechuje się dużym temperamentem, inteligencją i odwagą. Jego przeciętny wzrost to ok. 20 cm. Idealna waga chihuahua (podczas oceny pod uwagę brana jest wyłącznie waga) to 1,5 kg do 3 kg. Akceptowane są też zwierzęta o lżejszej wadze od 500 g do 1,5 kg.

Chihuahua
chihuahua

Chihuahuy to delikatne urocze pieski o zaokrąglonej głowie, dużych ciemnych oczach, zadartych noskach i stojących dosyć dużych uszach. Odmiana krótkowłosa cechuje się przylegającą do ciała szatą, która w okolicach szyi i na ogonie staje się wyraźnie dłuższa. Długowłose osobniki mają delikatną lekko falującą szatę oraz charakterystyczne "piórka" na uszach, ogonie, łapkach i szyi. Te miniaturowe psy występują niemal we wszystkich maściach m.in. białej, rudej, brązowej kremowej i czarnej. Są to pieski długowieczne, średnia długość ich życia to ok. 14 lat. Osobniki cieszące się dobrym zdrowiem mogą przeżyć nawet 20 lat.

Psy miniaturowe z włosem

Shih tzu - psy miniaturki, które jako jedne z niewielu ras mają włos, a nie sierść. Polecane są osobom z alergią. Ta popularna rasa cieszy się długim życiem i zdrowiem. Shih tzu to radosne i przyjacielskie zwierzaki, które dobrze dogadują się z innymi czworonogami. Uwielbiają zabawę i pieszczoty i doskonale sprawdzają się w roli psów kanapowych. Przeciętna waga psiaków to 4-7 kg, wzrost w kłębie od 20 do 28 cm. Umaszczenie tych uroczych psiaków może być różne, główne kolory to: biały, czarny, pręgowany, brązowy. Z wiekiem umaszczenie zwierząt może się zmieniać. Te inteligentne zwierzaki cieszą się dużym apetytem i przekarmione mogą zapadać na różne choroby wynikające z otyłości. Warto więc oprócz właściwej diety zapewniać pieskom odpowiednią dawkę ruchu. Dobrze prowadzone będą doskonałymi towarzyszami w codziennym życiu.

Shih-tzu
shih tzu

Yorkshire terier - to rasa wyjątkowo popularna w Polsce. Niezwykle urodziwe pieski podbijają serca swoich opiekunów. Warto jednak pamiętać, że te wesołe zwierzaki potrzebują dużo ruchu. Na pozór kruche i delikatne w rzeczywistości wymagają odpowiedniego wychowania, szkolenia i sporej dawki codziennych aktywności. Jak przystało na teriery, zwierzaki wciąż zachowały pewną dozę instynktu myśliwskiego, więc chętnie polują na drobne gryzonie. Pierwotnie rasa ta została wyhodowana właśnie do tępienia myszy i szczurów. Obecnie yorki traktowane są jako psy do towarzystwa. Yorki to typowo miniaturowe psy, ich waga nie powinna przekraczać trzech kilogramów, a wzrost w kłębie powinien wynosić od 15 do 25 cm. Znakiem rozpoznawczym tego małego teriera jest brak podszerstka i długa, stale rosnąca, szata sięgająca ziemi. Prawidłowe umaszczenie to kolor płowo-niebieski, głowa oraz pozostałe części ciała powinny być w kolorze płowo-złotym. Warto zwrócić uwagę, że według wzorca FCI nie istnieje czarny york, a pieski sprzedawane w takim ubarwieniu są poza standardem rasy.

Psy miniaturowe - mniejsze wersje popularnych ras

Cavalier king charles spaniel to odmiana, która idealnie sprawdzi się na małym metrażu. Ich wzrost ok. 35 cm i waga: 4,4-8,8 kg sprawiają, że pieski są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca. Te urocze zwierzęta są wyjątkowo wrażliwe, przyjacielskie i delikatne. Miniaturowe spaniele są niezwykle inteligentne i chętne do nauki. Charakteryzują się proporcjonalną i harmonijną budową. Piękne duże oczy, pokaźne uszy osadzone wysoko i mocno opiórowane oraz lekko falująca, miękka półdługa i gęsta sierść są znakiem rozpoznawczym cavaliera. Według wzorca FCI dopuszczalne umaszczenie to: tricolor, blenheim, czarny podpalany i rudy. Małe spaniele, pomimo że pochodzą od psów myśliwskich, preferują umiarkowaną aktywność fizyczną i domowe pielesze. Są też doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci i innych zwierząt.

Cavalier king charles
cavalier king charles

Szpic miniaturowy Pomeranian to uroczy, towarzyski i bardzo rodzinny piesek. Z wyglądu przypomina puchatą kulkę z małymi szpiczastymi uszkami i krótkimi łapkami. Wrażenie to potęguje wyjątkowo obfita dwuwarstwowa szata. Pomeranian ma gęsty i wełnisty podszerstek, gęstą kryzę i długi włos okrywowy w kolorach: czarny, biały, pomarańczowy i wilczasty, często spotykana jest też sierść nakrapiana. Wzrost tego miniaturowego szpica nie przekracza 22 centymetrów a waga to ok. 2-4 kg.

Pudelek miniaturka jest typowym przedstawicielem swojej rasy. Inteligentny, towarzyski i chętny do zabawy i nauki szybko podbija serca swoich właścicieli. Jego wzrost nie przekracza 35 cm a waga to ok. 4-7 kg. Ten miniaturowy pies jest wyjątkowo rodzinny i może być doskonałym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci. Znakiem rozpoznawczym małego pudla jest gęsta kręcona sierść w jednolitym umaszczeniu w kolorach: biały, czarny, szary, srebrny, brązowy, cynamonowy, morelowy i czerwony. Rasa ta uchodzi za długowieczną (pudle miniaturki dożywają nawet do 18 lat).

Pinczer (ratlerek) to miniaturowy pies o wesołym usposobieniu i zadziornym charakterze. Pinczery to bardzo aktywne i długowieczne zwierzęta. Pomimo niewielkich gabarytów są doskonałymi stróżami. Bardzo czujne i aktywne szybko zauważają niepokojące zmiany w najbliższym otoczeniu i informują o tym swoich opiekunów. Z uwagi na ich niesforny charakter i tendencję do głośnego szczekania pieski powinny być odpowiednio wychowywane i socjalizowane. Dobrze ułożone są doskonałymi towarzyszami w codziennym życiu. Niewielki wzrost od 25 do 30 cm, niska waga od 4 do 6 kg oraz łatwa w pielęgnacji gładka, krótka błyszcząca sierść to ich znak rozpoznawczy. Dopuszczalne umaszczenie według wzorca to: jednolita czerwień, jednolity rudy (od jasnego do bardzo ciemnego) oraz bikolor (czarny z wyraźnymi czerwonymi znaczeniami).

Pinczer
pinczer

Bulterier miniaturowy, wesoły i uroczy pies o mocnej atletycznej budowie i dużym temperamencie. Bardzo szybko przywiązuje się do opiekunów i jest doskonałym kompanem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Ten uroczy miniaturowy pies jest wulkanem energii, która niespożytkowana może negatywnie wpływać na jego stan fizyczny i psychiczny. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu tego żywiołowego psiaka warto pamiętać, że zwierzę pomimo niewielkich rozmiarów ok. 35,5 cm wzrostu i 12-15 kg wagi jest bardzo silne i energiczne i powinno być wyprowadzane na spacery przez osoby dorosłe. Pielęgnacja tego sympatycznego psiaka nie jest trudna, zwierzę posiada krótką sztywną sierść, która nie wymaga specjalnych zabiegów. Umaszczenie bulterierów jest białe (dopuszczalna jest też pigmentacja i kolorowe łaty na głowie), płowe, rude, trójbarwne oraz czarne pręgowane.

Maltańczyk - biały pies do towarzystwa

Maltańczyki (biszony maltańskie) to jedna z najstarszych ras w Europie. Zakłada się, że podobne zwierzęta znane były już cywilizacjom starożytnym m.in. Grekom i Rzymianom. Pomimo że dokładne pochodzenie nie jest do końca znane, wizerunki białych piesków można spotkać na starożytnych dziełach m.in. na freskach ściennych i naczyniach ceramicznych. Te miniaturowe psy cieszyły się dużą popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie maltańczyki znowu podbijają serca swoich opiekunów i można je spotkać w wielu domach. Wesołe i podatne na szkolenia są doskonałym towarzystwem dla dzieci i osób starszych. Niewielkie rozmiary ok. 24 cm w kłębie i niska waga od 2 do 4 kg, śnieżnobiała szata i czarne duże oczy sprawiają, że pieski z wyglądu przypominają maskotkę. Długość życia biszona maltańskiego to 10-15 lat.

Pekińczyk - miniaturowy pies z Chin

Piękne i majestatyczne pekińczyki to typowe pieski do towarzystwa. Rasa ta pochodzi z Chin i jest jedną z najstarszych. Przez wieki te miniaturowe psy zarezerwowane były wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Przywykłe do życia w luksusie cenią sobie spokój, dobre jedzenie i miękkie posłanie. Wyjątkowa gęsta dwuwarstwowa szata, charakterystyczna kryza wokół szyi, spłaszczona głowa, uszy w kształcie serca i okrągłe, lekko wypukłe oczy sprawiają, że rasa ta jest bardzo rozpoznawalna. Pekińczyki pomimo kompaktowych rozmiarów (wzrost ok. 20 cm, masa ciała 3-6 kg) to dumne, odważne, uparte i inteligentne zwierzęta. Trudne w szkoleniu, niezależne i niezbyt serdeczne, nie będą dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi, za to doskonale odnajdą się u starszych osób mających czas i cierpliwość do ich pielęgnacji.

Pekińczyk
pekińczyk

Miniaturowe rasy psów od lat cieszą się dużym powodzeniem. Kompaktowe rozmiary zwierzaków sprawiają, że praktycznie każdy niezależnie od metrażu, jakim dysponuje, może zdecydować się na jego zakup lub adopcję. Warto jednak pamiętać, że to nadal są żywe stworzenia, które wymagają spacerów, prawidłowego żywienia i odpowiedzialnych opiekunów. Bez tego będą nieszczęśliwe i zaczną sprawiać kłopoty.

Komentarze