Ranking wytrzymałości blatów kuchennych

Ranking wytrzymałości blatów kuchennychWybierając blat do kuchni, chcemy mieć pewność, że będzie to blat, na którym będzie można postawić zarówno gorący garnek, tłuc mięso jak i przygotowywać wszelkiego rodzaju posiłki. Dlatego też wiedza o tym, jaki materiał na blat jest najlepszy, jest wyjątkowo cenna. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że za metr kwadratowy blatu kuchennego można zapłacić kilkanaście, jak i kilkadziesiąt złotych.

Kiedy kupujemy blat do kuchni skupiamy się zwykle na tym, jak wygląda, jaki kolor będzie pasował do wybranych mebli, czy łatwo będzie go utrzymać w czystości. Z całą pewnością dobrym wyborem okaże się blat z drobnym wzorem, być może w ciemnym kolorze. Nie tylko łatwo będzie można utrzymać go w czystości, ale także nie będzie na nim kropelek wody, czy licznych okruszków, które pozostały po zakończonym posiłku. Dodatkowym atutem takiego blatu jest fakt, że stanowi on bardzo dobre tło dla owoców, czy podawanych posiłków.

Z jakiego materiału warto kupić blat kuchenny?

Blat granitowy

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, z jakiego materiału warto kupić blat kuchenny, to blat wykonany z granitu jest tym, na którym w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę. Jest nie tylko wytrzymały na uderzenia tłuczkiem, nie tylko nie mogą go uszkodzić gorące garnki, ale jest to kamień, który bardzo trudno ulega uszkodzeniom. W efekcie zanim zauważy się na swoim blacie pierwsze zarysowania czy pęknięcia minie bardzo dużo czasu. Niestety poważną wadą tego blatu jest jego cena, która należy do jednych z wyższych. Metr kwadratowy blatu kuchennego wykonanego z granitu może kosztować nawet 600 złotych. Jest to jednak blat, który wart jest swojej ceny i jego zakup jest z pewnością dobrą decyzją.

Blat marmurowy

Zanim jednak zdecydujemy się na blat wykonany z granitu, warto zorientować się jakie są inne możliwości wyboru. Można zdecydować się na przykład na blat wykonany z marmuru. Ten niestety pomimo całego swojego piękna zdecydowanie łatwiej jest uszkodzić. Widoczne na nim zabrudzenia oraz przebarwienia powodują, że być może po kilku latach będzie trzeba wymienić go na nowy. Jednak koszty związane z zakupem marmurowego blatu są niższe, niż ma to miejsce w przypadku blatów wykonanych z granitu.

Blat kompozytowy

Blaty kompozytowe to kolejna propozycja, z której można skorzystać. To blaty, które pod względem wytrzymałości porównywane są do blatów granitowych, i co bardzo ważne, ich utrzymanie w czystości nie wymaga zbyt dużo wysiłku. Ogromną zaletą takich blatów kompozytowych jest możliwość nadania im dowolnych niemalże kształtów. Blat może być błyszczący lub matowy, bez względu na to, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy. Niestety poważną wadą blatów kompozytowych jest ich cena. Przy nich blaty granitowe są tanie, ponieważ decydując się na blat kompozytowy trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych.

Blat szklany

Kolejnymi blatami, które można wybrać do swojej kuchni są blaty z hartowanego szkła. Ich zaletą jest ich wysoka odporność na wysoką temperaturę, można więc spokojnie postawić na nich gorący garnek. Niestety są to blaty, które stosunkowo łatwo można uszkodzić, zwłaszcza wtedy, kiedy będzie się chciało na nich rozbijać mięso. Ich wadą jest także to, że są to blaty, które wykonywane są tylko na indywidualne zamówienie. Natomiast jeśli chodzi o cenę, to koszt zakupu takiego blatu jest niewiele wyższy od kosztu zakupu blatów kamiennych.

W swojej kuchni można mieć zarówno blat z naturalnego kamienia, jak i blat wykonany z hartowanego szkła, różnego rodzaju kompozytów, konglomeratów, drewna, metali czy laminatów. Z całą jednak pewnością najlepszym wyborem jest blat granitowy. Pomimo tego, iż nie należy on do najtańszych, to jest to jednak blat bardzo wytrzymały, który bardzo łatwo utrzymuje się w czystości, i który będzie służył przez wiele długich lat.

Autor: www.e-krzeslo.com.pl.

Komentarze