Regały w mieszkaniu - jak je wykorzystać?

Regały w mieszkaniuRegał jest meblem, który stanowi niezwykle interesujący element w aranżacji wnętrz. Jego wygląd, charakter i przeznaczenie nieustannie się zmienia, w zależności od ustawionych na nim przedmiotów. Regał jest powszechnie znanym i docenianym meblem pod względem użytkowym w salonach, jadalniach, pokojach młodzieżowych i dziecięcych, sypialniach, a także w domowych biurach i gabinetach.

Obecnie regały użytkowane są nie tylko ze względu na uzyskanie większej funkcjonalności i przestrzeni do przechowywania we wnętrzu, ale także na uczynienie bardziej designerskiej aranżacji w pomieszczeniu. Kiedyś regał kojarzył się głównie z warsztatami, czy też piwnicami, w których był używany jako mebel na przetwory, z reguły zakurzony i zapomniany. W dzisiejszych czasach regał można znaleźć praktycznie w każdym domu, w eleganckiej wersji, stylowo dopełniającej pozostałą aranżację w pomieszczeniu. W tym artykule dowiesz się jak wykorzystać regały we wnętrzu i jakie mają zastosowania.

Regały - ponadczasowe i praktyczne meble do każdego wnętrza

Regały mogą znaleźć swoje miejsce praktycznie w każdym pomieszczeniu i być wykorzystane jako:

  • Biblioteczka na książki w salonie
  • Półka na zabawki, podręczniki szkolne i ozdoby w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym
  • Przestrzeń na ważne dokumenty w biurze lub gabinecie
  • Miejsce na przyprawy i przeróżne pojemniki w kuchni
  • Szafka na buty w przedpokoju
  • Miejsce na bibeloty, pamiątki i dekoracje w salonie lub jadalni
  • Półka na kosmetyki w łazience

W sklepie BOOMI w kategorii https://boomi.pl/regaly/2-2176 znajdziesz regały w przeróżnych dekorach i rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz je do każdego wnętrza zarówno w domu rodzinnym jak i bloku.

Regały jako miejsce ekspozycji przedmiotów w salonie

Jednym z pomieszczeń, w których najczęściej można znaleźć regał, jest pokój dzienny. To właśnie w salonie meble muszą być zarówno praktyczne jak i estetyczne, żeby przyciągały wzrok naszych gości oraz spełniały nasze potrzeby. Regał pozwala nie tylko podkreślić walory przedmiotów, które są na nim ustawione, ale także dodać do wnętrza charakteru i stworzyć ciekawą aranżację przyciągającą wzrok. Umieszczenie regału do salonu jest najlepszym sposobem na wykorzystanie jego funkcji. Jednym z najczęstszych pomysłów na aranżację regału w salonie jest stworzenie biblioteczki. Takie rozwiązanie wprowadzi do wnętrza elegancje i zachwyci wszystkich miłośników książek. Praktycznie w każdym domu można znaleźć książki, które często tworzą bałagan, gdyż nie ma miejsca na ich przechowywanie. Regał w salonie, który posłuży jako biblioteczka, nie tylko pozwoli na wyeksponowanie cennych egzemplarzy, ale także wprowadzi do wnętrza porządek i estetykę. Taki mebel z pewnością przyciągnie wzrok i zachęci do częstszego sięgania po lekturę.

Połączenie kilku regałów jako ścianka działowa

W niewielkich mieszkaniach, w których nie ma miejsca na dwa oddzielne pomieszczenia, regał może zostać wykorzystany jako ścianka działowa. Pozwoli to na odgrodzenie na przykład salonu od przestrzeni jadalnianej. Ustawienie obok siebie kilku regałów otwartych i wyeksponowanie na nich ciekawych fotografii, ozdób, książek czy też roślin z pewnością przyciągnie uwagę odwiedzających nas gości, a całość będzie wyglądała nowocześnie i stylowo. Jednocześnie zyskamy dwie przestrzenie oddzielone od siebie w bardzo efektowny sposób.

Regały zamiast szklanych witryn?- Czemu nie!

Regał bez problemu może stać się alternatywą dla szklanej witryny, gdyż dzięki otwartym półkom- tak jak witryna- może wyeksponować przeróżne pamiątki i ozdoby. Taki mebel będzie również idealny do zaprezentowania świec, wazonów, ramek ze zdjęciami czy też roślin doniczkowych. Jedynym minusem wykorzystania regału otwartego zamiast witryny jest fakt, że nie posiada on zamykanych drzwiczek, a to sprawia, że znajdujące się na nim przedmioty nie będą chronione od kurzu — tak jak w przypadku witryny. Brak drzwiczek jednak ułatwia ustawianie przedmiotów na regale. Jeśli natomiast chcemy, aby w salonie znajdowała się zarówno witryna, jak i regał- nie ma problemu! Regał otwarty, zamiast zastępować witrynę, może stać się jej dopełnieniem. W taki sposób możemy stworzyć bardzo praktyczną, ciekawą i powracającą na nowo do trendów- meblościankę.

Regał w home office - niezastąpiona przestrzeń na dokumenty

Domowe biuro to pomieszczenie, w którym potrzebne jest szczególnie dużo miejsca do przechowywania. W końcu musimy gdzieś zmieścić wszystkie najważniejsze dokumenty i segregatory konieczne do pracy. Regały to jedne z podstawowych mebli do gabinetu. Pozwolą one poukładać segregatory, co znacznie ułatwi przechowywanie dokumentacji i innych niezbędnych materiałów. Dzięki szufladom i półkom zamykanym na fronty przedmioty takie jak koszulki, zszywacze, dziurkacze itd. będą zawsze pod ręką.

Regały w kuchni

Bardzo wiele osób decyduje się na regał do kuchni. Mebel ten posiada dużo półek, a co za tym idzie- wiele miejsca do przechowywania, którego w kuchni często brakuje. Regały w kuchni mogą służyć jako szafki pełniące rolę spiżarni — na przetwory, doniczki z ziołami i pojemniczki z przyprawami. Meble te również w kuchni mogą pełnić funkcję ścianki działowej odgradzającej to pomieszczenie od jadalni lub salonu. Spora część osób wybiera regały wiszące do kuchni, zamiast górnych szafek kuchennych.

Regały wiszące bardzo fajnie prezentują się także w sypialni nad łóżkiem lub w salonie nad telewizorem. Świetnym rozwiązaniem może być regał wiszący z opcjonalnym oświetleniem LED z kolekcji Ole. Taka bryłka będzie wyglądała zjawiskowo w każdym wnętrzu, a LEDY podkreślą wartość znajdujących się w nim przedmiotów.

Podczas wyboru regału do mieszkania, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, co będzie się na nim znajdowało. W przypadku grubych tomów książek, słoików z przetworami lub ciężkich ozdobnych donic z roślinami, musimy ustalić jaką maksymalną wagę gabarytów utrzyma konstrukcja danego mebla. Nie wszystkie regały- szczególnie te ze szklanymi półkami- przystosowane są do utrzymywania ciężkich i masywnych przedmiotów, dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto dokładnie sprawdzić, jaki jest maksymalny udźwig mebla.

Komentarze