Remont i aranżacja wnętrz. Poradnik i plan prac

Remont i aranżacja domuSukces sprawnego remontu i zmiany wystroju wnętrz tkwi w dobrej organizacji prac. Jeżeli przed przystąpieniem do transformacji naszego pomieszczenia, od razu ustalimy kolejność wykonywanych czynności, uda nam się uniknąć straty czasu i dodatkowych kosztów.

Planowanie prac remontowych i aranżacyjnych powinno uwzględniać także wynajęcie profesjonalnych fachowców. Dobra ekipa budowlana zajmie się nie tylko realizacją kolejnych etapów budowlanych, ale też będzie udzielać porad, na jakie rozwiązania warto postawić, aby wnętrze wyglądało gustownie i było funkcjonalne.

Odpowiednio dobrani fachowcy i zakres prac - połowa sukcesu podczas każdego remontu

Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa na emocje towarzyszące nam podczas remontu i końcowy wygląd mieszkania, jest wynajęcie ekip, które zajmą się pracami remontowymi. Tą kwestią warto zająć się szczególnie drobiazgowo. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnego zaskoczenia, że nasi wykonawcy, np. nie stawią się na czas w pracy lub potraktują swoje obowiązki pobieżnie. Dla nas klientów najlepszą opcją jest porównanie ofert kilku fachowców. Dzięki temu mamy możliwość porównania kosztów, czasu oraz zakresu wykonywania danej usługi przez kilku wykonawców. Taki mini wywiad możemy wykonać, korzystając z serwisów, które w jednym miejscu gromadzą wielu wykonawców z różnych okolic i kontaktują ich ze zleceniodawcami. Tego typu stroną jest, np. www.fixly.pl, na której można zamówić specjalistów świadczących usługi na najwyższym poziomie w branżach, takich jak: budownictwo, elektryka, malowanie wnętrz, stolarstwo czy wykańczanie wnętrz.

Kolejną sprawą związaną z remontem jest podjęcie decyzji, co dokładnie chcemy zmienić i jaki ma być efekt końcowy. Pod uwagę powinniśmy wziąć także:

  • Naszą aktualną sytuację zawodową, np. czy w pracy nie szykuje nam się wyjazd szkoleniowy, który uniemożliwiłby nam sprawowanie kontroli nad odbywającymi się w naszym domu pracami budowlanymi.
  • Porę roku - nie każdy remont domu, mieszkania czy biura możemy wykonać w dowolnej chwili. Niektóre prace (np. wymiana okien, instalacji grzewczych czy wodnych) wymagają szczególnych warunków atmosferycznych i wykonywane są zwykle od wiosny do jesieni. Ciepłe pory roku, kiedy temperatura wynosi od 10 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza, sprzyjają też malowaniu wnętrz. Wilgotność w powietrzu nie jest wtedy zbyt duża, więc farba na ścianach i sufitach wysycha szybko i równomiernie. Zimą najlepiej decydować się na takie prace, które nie wymagają wychodzenia na zewnątrz, np. wymianę paneli czy naprawę schodów.

Plan pracy: zakupy i kolejność prac remontowych

Zanim rozpoczniemy prace remontowe, najlepiej dwa miesiące wcześniej wybierzmy się na zakupy. Wiele sklepów budowlanych realizuje zamówienia z zachowaniem czasu oczekiwania. Dotyczy to m.in. farb przygotowywanych na zamówienie, płytek, tapet, drzwi, mebli pod zabudowę czy paneli.

Następnym krokiem jest stworzenie planu obejmującego kolejność prac remontowych.

  1. Remont zawsze rozpoczynamy od prac demontażowych i rozbiórkowych. Dzięki temu zyskujemy nową przestrzeń do zagospodarowania.
  2. Następnie wykonujemy prace konstrukcyjne i instalacyjne. Należą do nich, np. zabudowa rur, budowanie ścianek działowych, wykonanie instalacji elektrycznych lub wodociągowych.
  3. Kolejnym etapem są działania naprawcze - równanie ścian, polerowanie parkietu - oraz, jeżeli nasz remont to przewiduje, wymiana okien.
  4. Ostatnią częścią prac remontowych są czynności wykończeniowe (np. tapetowanie, i malowanie) oraz montaż mebli i akcesoriów (mocowanie gniazd elektrycznych, układanie wykładziny).
Ocena: 5.0