Renowacja kostki brukowej

Renowacja kostki brukowejŚwieżo położona kostka brukowa, doskonale się prezentuje, czy to w postaci chodników w naszym ogrodzie, czy też jako podjazd przed domem. Z biegiem czasu, kostka jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych oraz zwykłego użytkowania takiego jak chodzenie po niej, jeżdżenie autem lub plamienie. To wszystko sprawia, że co jakiś czas, warto odświeżyć powierzchnię kostki, aby znów cieszyć się jej dobrym wyglądem.

Czy warto odrestaurować kostkę brukową?

Powierzchnie wyłożone kostką brukową, oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli ułatwiania przemieszczania się, mają też za zadanie dobrze wyglądać. Nie mówimy o terenach fabrycznych, gdzie estetyka jest kwestią nieistotną, a o terenach przydomowych i innych, gdzie zależy nam na tym, aby otoczenie dobrze się prezentowało.

W ciągu kilku lat kostka potrafi mocno się zanieczyścić, a nawet zdegradować swoją powierzchnię i popękać, jeśli jest mocno narażona na uszkodzenia fizyczne, nie była wcześniej impregnowana. Kostka narażona jest na wiele czynników a między innymi na:

  • wnikanie wody, które zimą prowadzi do mikropęknięć
  • poplamienie różnego rodzaju cieczami np. tłuszczami zwierzęcymi (podczas grillowania), smarami, olejem silnikowym, farbami (podczas napraw, remontów i usterek)
  • porastanie przez mchy, porosty i chwasty, które wygląda nieestetycznie, a ponadto może prowadzić do uszkodzenia spoin
  • wykwity wapienne, czyli biały nalot na powierzchni kostki (nie jest groźny, ale z pewnością dobrze nie wygląda)
  • promieniowanie UV, które prowadzi do blaknięcia kostki

Czyszczenie kostki brukowej

Odnowienie kostki polega w dużej mierze na jej dokładnym wyczyszczeniu. Chociaż co jakiś czas, czyści się kostkę np. Karcherem, to nie usunie się tak wszystkich zabrudzeń. Niektóre plamy, trzeba usunąć specjalnymi środkami, a samą myjkę ciśnieniową, można użyć tak, aby usunęła więcej zanieczyszczeń.

Aby usunąć roślinność, zaleca się użyć środków biobójczych, które wyniszczą porosty razem z korzeniami, tak że będzie z nimi spokój na dłuższy czas. Przed zakupem danego preparatu, należy się upewnić, czy będzie on bezpieczny dla danego rodzaju kostki. Środek do usuwania roślin zazwyczaj działa po upływie doby, więc spryskać kostkę preparatem, należy dzień przed właściwym czyszczeniem.

Jeśli na kostce, są widoczne wykwity wapienne, musimy się zaopatrzyć w środki chemiczne do ich usuwania. Niestety nie ma innej możliwości ich usunięcia. Jeżeli chcemy później zaimpregnować kostkę, to koniecznie należy usunąć wykwity, ponieważ po impregnacji będą nie do usunięcia.

Tłuste plamy, usuwamy detergentem rozpuszczającym tłuszcz, używając ciepłej wody i szczotki. Jeśli mamy bardzo trudne plamy do usunięcia np. ze smaru lub farb, należy użyć rozpuszczalników lub innych dedykowanych środków, lecz zawsze sprawdzajmy, czy nie wybielą one naszej kostki.

Czy warto impregnować kostkę brukową?

Impregnując kostkę brukową, zabezpieczamy ją przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami i ich skutkami, o których pisaliśmy powyżej. Impregnat do kostki brukowej, jest w stanie znacznie przedłużyć jej żywotność i pomóc zachować oryginalny wygląd. Jeśli nie impregnowaliśmy kostki, zaraz po jej położeniu, to nic straconego. Możemy to zrobić, po jej dokładnym wyczyszczeniu i będzie to doskonałe uzupełnienie prac renowacyjnych, a zarazem zapowiedź, że szybko nie będziemy musieli ich powtarzać.

Tomasz Malewski, BEKERFARB

Ocena: 5.0