Rodzaje brodzików: który z nich sprawdzi się w twojej łazience?

Brodzik prysznicowyWbrew pozorom wybór brodzika prysznicowego nie jest zadaniem łatwym i oczywistym. Liczy się bowiem nie tylko jego wygląd, ale również odpowiednie wymiary, dobrej jakości materiał, solidna konstrukcja.

Poznaj różne rodzaje brodzików oraz najważniejsze cechy, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Kształt brodzika prysznicowego - efektowny i praktyczny

Podstawowy podział brodzików prysznicowych uwzględnia ich kształt. Do wyboru mamy urządzenia kwadratowe, prostokątne, narożne, półokrągłe, wielokątne oraz okrągłe. Kształt brodzika oraz kabiny prysznicowej uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakim miejscem dysponujemy. Chodzi zarówno o wielkość wolnej przestrzeni, jak i lokalizację - zupełnie inne modele sprawdzą się w przypadku narożnika łazienki, a inne możemy wyeksponować jako wolnostojące.

Wybierając brodzik prysznicowy, należy uwzględnić zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne. Kształt i wielkość kabiny musi umożliwiać wygodne korzystanie z niej. Jednocześnie prysznic musi wkomponowywać się w aranżację wnętrza - jeśli stawiamy na kształty geometryczne, proste czy kanciaste, powinniśmy wybrać praktyczny brodzik kwadratowy lub prostokątny. Jeśli wyposażenie ma kształty zaoblone, delikatne i płynne, warto postawić na zaokrąglony brodzik i kabinę.

Brodzik prysznicowy

Głębokość i wysokość brodzika

Na rynku spotkać możemy brodziki prysznicowe o zróżnicowanej wielkości. Szerokość i długość urządzenia dopasować należy do miejsca, w którym stanąć ma prysznic. Czym natomiast kierować się, wybierając wysokość i głębokość brodzika? Tu znaczenie ma zarówno wygląd, jak i funkcjonalność. Niskie, płytkie brodziki to rozwiązanie nowoczesne. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale też nie sprawia problemów osobom starszym lub mającym trudności w poruszaniu się. Głęboki brodzik może być natomiast przydatny w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Z powodzeniem zastąpi płytką wannę i ułatwi kąpiel malucha.

Brodzik prysznicowy

Jaki materiał na brodzik?

Kupując brodzik, warto przyjrzeć się także materiałom użytym do jego produkcji. Najpopularniejsze są urządzenia akrylowe. Cechują się niewielką wagą; łatwo je wyczyścić, a ich kolor i połysk nie blakną z upływem czasu. Dużą trwałością cechuje się stal emaliowana. Jest ona jednak podatna na odpryski i chłodna w dotyku. Ponadczasowe są brodziki ceramiczne - ciężkie, ale jednocześnie stabilne i wytrzymałe. To eleganckie rozwiązanie jest jednak kilkukrotnie droższe niż brodziki akrylowe. Rzadko wybierane są brodziki z lanego marmuru. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ciepłe w dotyku i odporne na zabrudzenia. Pewnym ograniczeniem jest jednak ich stosunkowo wysoka cena.

Wybierając brodzik prysznicowy, warto nie tylko dopasować kształt i wielkość do wnętrza, ale również dobrze przyjrzeć się różnym materiałom i ich specyfikacji. Nierzadko droższe rozwiązania zwrócą się po wielu latach, przetrwają bowiem dłużej niż ich tańsze odpowiedniki. Nie bez znaczenia jest także głębokość brodzika. Warto pamiętać, że wyższe urządzenia mogą stanowić próg utrudniający wejście do kabiny osobom starszym.

Autor: www.castorama.pl.

Komentarze