Rodzaje folii okiennych

Folie okienneCoraz częściej stosujemy folie okienne w szybach naszych domów oraz biur. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Należy do nich coraz większa świadomość tego, jaki wpływ na nasze mieszkania mogą mieć szyby o odpowiednich parametrach, oraz coraz bardziej zachęcająca cena takich folii. Folie okienne są w stanie zapewnić nam podniesienie komfortu, życia w wielu aspektach. Zmiana ta jest czasem na tyle duża, że można by wręcz stwierdzić, że nie ma się co nad tym zabiegiem zastanawiać. Spowodowane jest to głównie tym, że postęp w dziedzinie projektowania nowych materiałów oraz związane z tym właściwości folii okiennych, są obecnie na bardzo wysokim poziomie, a nasze zmieniające się środowisko wymaga, aby lepiej się chronić.

Folie okienne - jak je podzielić

Folie okienne można dzielić biorąc pod uwagę wiele kategorii. Jednym z takich podziałów może być rozdział na właściwości mechaniczne, wizualne oraz fizyczne. Biorąc pod uwagę taki schemat dzielimy najpopularniejsze kategorie na:

  • podniesienie właściwości mechanicznych: folie antywłamaniowe, folie przeciwwybuchowe
  • podniesienie właściwości fizycznych: folie przeciwsłoneczne, folie z filtrem UV oraz folie izotermiczne
  • podniesienie właściwości fizycznych: folie przeciwsłoneczne, folie z filtrem UV oraz folie izotermiczne

Jakie korzyści dają poszczególne folie?

Folie podnoszące właściwości mechaniczne:

  • folie antywłamaniowe: folie antywłamaniowe są stosowane, kiedy potrzebujemy dodatkowej ochrony szyb. Dzieje się tak kiedy prowadzimy lokal usługowy, nasz dom może być zachęcający dla złodziei lub mieszkanie znajduje się na niskiej kondygnacji. Folie antywłamaniowe instalujemy od wewnątrz mieszkania, tylko w niektórych wypadkach instalujemy je od zewnątrz. Powoduje to, że jeszcze trudniej jest zniszczyć szybę, ponadto potencjalny złodziej nie może zawczasu folii zneutralizować. Folia antywłamaniowa zapobiega rozpadnięciu się szyby. Złodziej zapewne będzie zaskoczony, kiedy po uderzeniu lub próbie wycięcia szyby, ta pozostanie na swoim miejscu. Zazwyczaj wystarcza to aby go zniechęcić, lub powoduje wykrycie jego działań.
  • folie przeciwwybuchowe: folie przeciwwybuchowe zapewne znajdą mniej chętnych niż antywłamaniowe, ale są często stosowane w miejscach pracy, gdzie stosuje się materiały wybuchowe. Jeśli mieszkamy w okolicy gdzie takie zakłady się znajdują (np. kamieniołomy), warto jest pomyśleć o ich zainstalowaniu. Dobrej jakości folia jest w stanie wytrzymać wybuch nawet do 200 kg trotylu (według producentów).

Folie podnoszące właściwości fizyczne:

  • folie przeciwsłoneczne: ten rodzaj folii jest instalowany od zewnątrz. Folie przeciwsłoneczne obniżają temperaturę w naszym mieszkaniu, co jest skutkiem ograniczenia wnikania do niego promieniowania podczerwonego. Ponadto sam materiał folii jest izolatorem, co sprawia, że szyba nie nagrzewa się i ciepło nie wnika do wnętrza. Daje to odczuwalnie większy komfort cieplny. Natomiast jeżeli posiadamy klimatyzację, zwiększamy w ten sposób jej wydajność. Większa wydajność klimatyzacji, przekłada się również wymiernie na wysokość rachunków.
  • folie z filtrem UV: promieniowanie UV (ultrafioletowe) jest jedną z najbardziej szkodliwych form promieniowania słonecznego. Promieniowanie to odpowiada za większość nowotworów skóry. W przypadku przedmiotów materialnych, promieniowanie UV powoduje szybszą stratę koloru oraz niszczenie. Obecnie zaleca się w lecie stosowanie kremów z filtrem, natomiast producenci stosują coraz częściej powłoki z filtrem UV, szczególnie w przypadku przedmiotów, które znajdują się na otwartym powietrzu. W takiej sytuacji powinniśmy również chronić nasz dom przed wnikaniem tego niewidzialnego zagrożenia. Stosowanie folii z filtrem UV pozwala na zatrzymanie około 99% tego promieniowania. Stwarza to zdrowe warunki do mieszkania dla naszej rodziny.
  • folie izotermiczne: aby zimą było nam cieplej stosujemy folie izotermiczne. Folie izotermiczne działają na podobnej zasadzie jak folie przeciwsłoneczne tylko, że kierunek działania tych zasad jest przeciwny. Na "chłopski rozum" możemy powiedzieć, że folia przeciwsłoneczna zatrzymuje ciepło na zewnątrz, a izotermiczna zatrzymuje ciepło w domu. Folie izotermiczne mają szczególne znaczenie kiedy opalamy dom paliwem stałym w celu ogrzania go. Paliwo stałe odpowiada za powstawanie smogu, jeśli dzięki folii izotermicznej mniej spalimy paliwa, to mniej smogu wygenerujemy. W tym ujęciu folia izotermiczna jest bardzo ekologiczna.

Folie podnoszące właściwości wizualne:

  • folie dekoracyjne: folie dekoracyjne mają za zadanie podnieść estetykę naszego lokum. Mogą być montowane zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Ostatnim hitem są folie dekoracyjne z bohaterami bajkowymi. Jak wiadomo są zakładane głównie na oknach pokoi dziecinnych oraz w przedszkolach. Dla dzieci taka dekoracja to wielka radocha, a nam dorosłym zrobienie przyjemności naszej pociesze również sprawi radość. Folie dekoracyjne mogą mieć również inny charakter. Jeśli mamy biurowiec, w którym każda szyba jest niejako "z innej parafii" dodatkowo okna zajmują większą część elewacji, możemy folie okienne wykorzystać do ujednolicenia połysku szyb. Zdecydowanie podnosi to aspekt wizualny budynku.
  • folie reklamowe: folie reklamowe są szczególnym przypadkiem folii dekoracyjnych. Umieszczane są na szybach różnych firm oraz instytucji. Taka forma reklamy jest estetyczna oraz bardzo trwała. Szczególnie dobrze prezentuje się na witrynach sklepowych, gdzie możemy zaprojektować wspaniałą ekspozycję, ze względu na rozmiary witryn.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej nt. folii okiennych lub jesteś zainteresowany wykorzystaniem ich w swoim domu lub biurze, koniecznie odwiedź stronę firmy Morphofilms.

Ocena: 5.0

Komentarze