Rodzaje materaców do spania - czym się różnią?

Materace do spaniaDobór odpowiedniego materaca jest wyjątkowo ważny dla zdrowego snu. Modele dostępne na rynku można podzielić ze względu na ich charakterystyczne cechy,  wariant konstrukcji oraz typ materiału, z jakiego zostały wykonane.

Poznaj rodzaje materaców i dowiedz się jak wybrać ten najlepszy.

Materace piankowe

Materace z pianki poliuretanowej wzbogacone warstwą kokosową cechuje duży stopień twardości. Ich popularność uwarunkowana jest przede wszystkim stosunkowo niską ceną i ogólnodostępnością. Kolejnym atutem wydaje się konstrukcja pozbawiona sprężyn. Udoskonalonym wariantem materacy piankowych są materace z pianki wysokoelastycznej. Dostosowują się one do kształtu ciała i skutecznie stabilizują kręgosłup, przez co zapewniają zdrowy wypoczynek. Gwarantują dobrą wentylację, nie pochłaniają potu i nie podrażniają skóry, pozwalając jej swobodnie oddychać. Kosztują jednak znacznie więcej niż materace poliuretanowe i sprężynowe.

Materace lateksowe

W procesie wulkanizacji mleczka drzewa kauczukowego producenci uzyskują wypełnienie lateksowego materaca. Aby wytworzyć bardzo elastyczny materiał o porowatej strukturze, naturalny surowiec łączony jest z lateksem syntetycznym. Materace lateksowe mają rozmaite stopnie twardości, które w prosty sposób dopasujemy do ciężaru ciała. Nadają się do łóżek dwuosobowych i odpowiednio podpierają kręgosłup. Co więcej, lateksowe powierzchnie nie przyciągają kurzu, dlatego łatwiej utrzymać je w czystości. Najpoważniejszą z wad materaców z kauczuku i lateksu okazuje się kiepska wentylacja. Można poprawić ją wybierając modele z większą ilością naturalnego wkładu. Lateks nie przepuszcza wilgoci i nie zaleca się go osobom ze skłonnością do alergii skórnych. Materace z materiału o gorszej jakości szybko pękają albo kruszą się przez działanie promieni słonecznych. W dodatku nie należą do najtańszych elementów wyposażenia sypialni.

Materace sprężynowe

Podstawą konstrukcji materacy sprężynowych, znanych także jako materace bonnellowe, są połączone ze sobą sprężyny. Pokrywa się je warstwą ochronną z włóknem kokosowym, końskim włosiem lub trawą morską. Druciane spirale tworzą charakterystyczne zwoje. Im więcej zwojów, tym materac staje się grubszy i bardziej sprężysty. Materace bonnellowe wyróżnia trwałość i niezwykle korzystna cena. Kosztują znacznie mniej niż pozostałe rodzaje i w wielu przypadkach służą swoim użytkownikom przez lata. Niestety konstrukcje sprężynowe nie najlepiej dopasowują się do anatomicznych krzywizn, co obniża komfort snu. Materac o małej elastyczności punktowej nie nadaje się do łóżek małżeńskich.

Materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy jest właściwie ulepszoną wersją modeli bonnelowych. Jego konstrukcja również bazuje na sprężynach, ale rozdzielonych i umieszczonych w kieszonkach z tkaniny. Im więcej sprężyn, tym lepsza elastyczność i dostosowanie do kształtu ciała. Każda z drobnych spiral pracuje niezależnie. Ugięcie jednej z nich nie powoduje reakcji kolejnej. Z tego powodu materac efektywnie podpiera kręgosłup, w każdym miejscu z tą samą siłą. Równomierne rozłożenie nacisku sprawia, że dwie osoby mogą wypoczywać w komfortowych warunkach. Sprężyny w kieszonkach pokrywa się pianką poliuretanową lub trwalszymi i elastycznymi piankami lateksowymi. Koszt zakupu materacu kieszeniowego jest dość wysoki, lecz zalety konstrukcji rekompensują spory wydatek. Warto pamiętać, że produkty typu pocket trudno utrzymać w czystości.

Materace termoelastyczne

W materacach termoelastycznych wykorzystuje się specjalną piankę dopasowującą się do sylwetki. Wyróżnia ją duża żywotność i funkcjonalność. Działanie pianek elastycznych zależy w głównej mierze od stopnia nacisku i temperatury ciała. Materace tego typu szczególnie zaleca się osobom mającym problemy z krążeniem, dlatego że innowacyjna konstrukcja poprawia ukrwienie dolnych kończyn, likwidując nacisk na tętnicę biodrową. Na rynku dostępne są modele różniące się między sobą grubością i gęstością. Wysoka cena stanowi najbardziej znaczącą niedogodność. Materac termoelastyczny może być nawet kilka razy droższy niż jego bonnelowy odpowiednik.

Komfort snu przekłada się nie tylko na stan zdrowia, ale także na nasze samopoczucie. Poszczególne rodzaje materaców różnią się między sobą elastycznością, twardością, typem konstrukcji i ceną. Jeśli chcesz zagwarantować sobie relaksujący wypoczynek i zadbać o swój kręgosłup, wybierz wariant najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Autor: www.centrummateracy.com.

Komentarze