Rodzaje ogrodzeń panelowych. Które warto wybrać i dlaczego?

Panelowe ogrodzenieOgrodzenie posesji jest nie tylko ostatnim etapem inwestycji, ale także wieńczy dzieło. To ono decyduje o ostatecznym efekcie. I tu najczęściej rodzi się dylemat, jakie ogrodzenie wybrać, by wyglądało estetycznie, zapewniało bezpieczeństwo i było trwałe. Alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń są nowoczesne ogrodzenia panelowe, które są coraz popularniejsze.


Ogrodzenia panelowe - zalety

Ogrodzenie panelowe to ogrodzenie składające się z gotowych półfabrykatów, są powtarzalne i idealnie dopasowane. Każdy panel jest taki sam i posiada te same rozmiary, co znacznie ułatwia montowanie ogrodzenia, tym bardziej że producenci oferują wszystkie niezbędne akcesoria.

Ogrodzenia panelowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Składa się na to wiele czynników, do najważniejszych należą:

  • niska cena,
  • łatwy montaż,
  • wytrzymała konstrukcja,
  • łatwość wymiany elementów,
  • szeroki wybór modeli.

W zależności od wybranego rodzaju, koszt pojedynczego panelu to zaledwie kilkadziesiąt złotych. W cenie mieści się nie tylko panel, ale także słupek oraz wszystkie niezbędne akcesoria do montażu. Dzięki temu panele ogrodzeniowe są bardzo łatwe w montażu i można wykonać go samodzielnie.

Panele ogrodzeniowe charakteryzują się wytrzymałością podobną do tradycyjnego ogrodzenia, ale w razie uszkodzenia wystarczy wymienić tylko pojedyncze przęsło, bez konieczności dokonywania czasochłonnych napraw.

Ogromną zaletą paneli ogrodzeniowych jest bogate wzornictwo i możliwość dostosowania do aranżacji całej posiadłości.

Rodzaje ogrodzenia panelowego

Popularne markety budowlane oferują przede wszystkim ogrodzenia panelowe wykonane ze stali, ale to nie jedyne rozwiązanie. Znacznie szerszą ofertę posiadają producenci ogrodzeń, np. firma Ogbet, która poza standardowymi panelami stalowymi oferuje także panele drewniane, betonowe lub połączenie różnych materiałów w jednym panelu. Dzięki temu możliwości aranżacji ogrodzenia do charakteru posesji i otoczenia jest znacznie więcej.

Ogrodzenie panelowe stalowe

Panel stalowy

To najbardziej popularne panele z drutu, które zastąpiły siermiężne ogrodzenia z siatki. Wyglądają znacznie lepiej i są trwalsze. Druty użyte do ich wykonania są ocynkowane i malowane proszkowo, dzięki temu panele są odporne na korozję i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. Mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do elewacji domu.

Wadą paneli stalowych mogą być duże oczka, które nie chronią w dostatecznym stopniu przed wzrokiem wścibskich osób. Sposobem na to jest obsadzenie ich krzewami lub pnączami, dzięki temu ogrodzenie zyska dodatkowy wymiar estetyczny.

Cena przęseł metalowych jest bardzo niska, zwłaszcza że producent dołącza do przęsła słupki ocynkowane oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

Ogrodzenie panelowe drewniane

Panel ogrodzeniowy

Ogrodzenia panelowe wykonane z drewna są droższe od paneli wykonanych z drutu, ale zdecydowanie bardziej dekoracyjne. Dobrze dobrane do elewacji domu, nadają mu klasy i elegancji. Panele drewniane zapewniają także większą prywatność.

Przęsła drewniane mogą być wykonane z drewna sosnowego, świerkowego, ale najtrwalsze to te z drewna modrzewiowego. Wszystkie elementy są poddane suszeniu w specjalnych komorach oraz impregnacji chroniącej przed wilgocią i zabezpieczane przed grzybami, kornikami.

Tak przygotowane panele są trwałe i wymagają jedynie okresowej konserwacji.

Ogrodzenie panelowe betonowe

Ogrodzenie betonowe nie cieszy się uznaniem klientów ze względu na mało estetyczny wygląd. Nowoczesne ogrodzenia betonowo-drewniane, są znacznie lżejsze, estetyczniejsze i bardzo łatwo można dopasować je do aranżacji otoczenia.

Montaż ogrodzenia panelowego jest bardzo łatwy, nie wymaga specjalnych narzędzi ani umiejętności. Nawet do zamontowania słupków i przęseł można kupić gotowe betonowe elementy podmurówki. Dzięki temu nawet dużą posesję można ogrodzić w dwa dni.

Komentarze