Rodzaje tynków zewnętrznych

Tynk zewnętrznyWydawałoby się, że wykończenie domu stanowi głównie element dekoracyjny. Jednak tak naprawdę ważne jest, by wszystko było bardzo trwałe i jak najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy, by wykończenie wyglądało dobrze przez jak najdłuższy czas, warto wybrać dobry tynk zewnętrzny. Co mamy do wyboru?

Tynk tradycyjny

Ten rodzaj tynków nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest niedrogi. W związku z tym, że zwykle podstawowym składnikiem tynków tradycyjnych są wapno i cement wyróżnia się tynki cementowo-wapienne i cementowe. Nadają się do podłoży mineralnych. W praktyce oznacza to, że sprawdzą się zarówno na ścianach betonowych, jak i murowanych. Występują jako sucha mieszanka, do której należy dodać wody, by otrzymać odpowiednią konsystencję umożliwiającą bezproblemowe rozprowadzenie na ścianie.

Jeśli chodzi o tynki cementowo-wapienne to należą do jednych z bardziej popularnych rodzajów wykończenia. Cechuje je wysoka paroprzezpuszczalność. Poza tym są bardzo trwałe. Ich wydajność jest duża, choć niestety ich chłonność wody jest duża - wszystko przez znajdujące się w składzie wapno. Efekt końcowy po wygładzeniu tynku cementowo-wapiennego jest taki, że faktura jest chropowata. Tynki zaś, których podstawą jest wyłącznie cement są bardziej odporne na uszkodzenia, a także nie chłoną tak bardzo wody. Niestety nakłada się go trudniej, co powoduje, że jego faktura również nie jest gładka.

Wśród tynków tradycyjnych można znaleźć również takie, których przeznaczenie jest dość dokładnie określone. Są to tynki podkładowe i wygładzające. Tych pierwszych używa się jako podkładki pod właściwy tynk. Ich zadaniem jest zmniejszenie chłonności podłoża, a także poprawiają przyczepność kolejnej warstwy tynku. Drugie zaś stanowią warstwę wierzchnią, np. na tynk podkładowy. Charakteryzują się drobnoziarnistością. Przy odpowiednim nakładaniu mogą nadać gładką powierzchnię.

Tynki cienkowarstwowe

Ten rodzaj tynków zewnętrznych stosowany jest w przypadku, gdy chcemy ocieplić dom z zewnątrz. Oczywiście można użyć ich również do nieocieplanych ścian. Ich kolorystyka jest bogatsza niż w przypadku tynków tradycyjnych. W zależności od rodzaju takie tynku, można spotkać nawet sto kolorów. Tynki cienkowarstwowe wykonuje się łatwiej. Doskonale zabezpieczają przed czynnikami atmosferycznymi. Można je stosować na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych oraz na betonie. Wśród cienkowarstwowych wyróżnia się m.in. tynki akrylowe, mineralne, silikonowe oraz akrylowo-silikonowe. Dużym plusem takich tynków jest to, że faktura, którą otrzymamy może być bardzo różna - od gładkości do szorstkiej powierzchni. Wszystko zależy od tego, jak sobie zaplanujemy ten wygląd i jak zostanie wykonane to przez tynkarza. Tynki cienkowarstwowe najczęściej poleca się mieszkańcom miast, ponieważ niektóre z jego rodzajów (mineralny czy silikonowy) są bardziej odporne na zanieczyszczenia - a tych jak wiadomo w powietrzu sporo. W dodatku takie tynki można myć samą wodą lub ewentualnie z dodatkiem jakiegoś środka myjącego.

Mimo że zadaniem tynków zewnętrznych jest przede wszystkim ochrona budynków, efekt ten może zostać przez nas nieosiągnięty, o ile wybierzemy złą farbę. Należy pamiętać, że jeśli chcielibyśmy pomalować elewację ciemnym kolorem, ściana będzie bardziej intensywnie się nagrzewać, co w efekcie spowoduje pękanie tynku nawet najwyższej jakości.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bolix.

Inne:

Ocena: 5.0

Komentarze