Rodzaje, typy noży kuchennych

Rodzaje, typy noży kuchennychRodzajów noży kuchennych jest kilkanaście i bynajmniej nie wymyślono ich tylko dla ozdoby kuchennych ścian czy blatów dla wystroju wnętrza, chociaż do tego również się świetnie nadają. Zazwyczaj posługujemy się kilkoma typami, będzie to: uniwersalny, do chleba, do obierania ziemniaków, a także tasak oraz nożyce. Często jednak wykonywanie niektórych czynności sprawia nam kłopot i winne może być temu nieodpowiednio dobrane do danej operacji kuchennej narzędzie do krojenia. Jakie wyróżniamy noże kuchenne i czym się te typy charakteryzują?

Jakie są rodzaje noży kuchennych?

Wymienianych jest ich piętnaście, a do zestawu dołączane są ponadto nożyce, czasami duży widelec do mięsa czy też niezbędna osełka. Poniżej krótkie omówienie typów według najpopularniejszej przedstawianej ich ważności w kuchni.

Nóż szefa kuchni
Jest typem uznawanym przez wielu za najważniejszy, chociaż przez wielu innych w kuchni nie jest używany wcale. Jest duży, długi i szeroki, profilowany nieco na ostrze włóczni, chociaż o grubości standardowej dla dla innych narzędzi do krojenia. Można nim wykonywać większość czynności kuchennych, a więc kroić, szatkować, wycinać i filetować. Ze względu na swoją wielkość, jest przy tym dosyć ciężki. Niektórzy twierdzą, że jest to zaleta dla wprawionych kucharzy (a przy tym takie wielkie narzędzie nadaje im powagi), gdyż świetnie trzyma się w dłoni. To równocześnie i wada dla lubiących bardziej filigranowe ostrza.

Nóż uniwersalny
Jest bardziej popularny w wykorzystaniu w standardowej kuchni domowej od powyższego. Gdyby opisywać jego wygląd to pierwszym, co przychodzi na myśl, będzie: "No, taki zwykły". Jest bardzo poręczny i w praktyce w niejednej kuchni używany do wszystkich czynności, włącznie z robieniem dziur w puszkach. Ma on dość długie, ale znacznie węższe ostrze od noża szefa kuchni i służy do wszystkiego, chociaż zazwyczaj do najprostszego przygotowywania posiłków, np.: do zrobienia sobie kanapki.

Nóż do chleba
Tutaj już mamy pewne wyróżnienie, gdyż to ostrze do chleba, chociaż poprawniej będzie napisać "do pieczywa", jest ząbkowane w pewien szczególny sposób. Z pozoru przypomina małą ręczną piłkę do drewna, ale zamiast ostrych trójkątnych wcięć pomiędzy ząbkami posiada wgłębienia łukowate. Cechą charakterystyczną takiego narzędzia jest fakt, że żadnym innym nie da się tak dobrze kroić pieczywa. Ostrze nie szarpie ani skórki, ani też miąższu, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie przygotowywać nawet cieniutkie kromeczki razowca na filigranowe koreczki.

Nóż do warzyw
Mały, lekki nożyk z krótkim ostrzem, który również jest w kuchni dość popularny. Często takim narzędziem nie tylko kroi i wykrawa się różne warzywa lub owoce, ale niektórzy obierają nim również i oczkują ziemniaki. Ostrze do warzyw jest niezastąpione podczas przygotowywania sałatki warzywnej, gdzie zachodzi potrzeba pokrojenia warzyw w drobną kostkę. To narzędzie też świetnie pokroi warzywa i owoce również w paski czy w talarki.

Nóż do pomidorów
Ten z kolei świetnie sobie radzi z wszelkimi warzywami osłoniętymi śliską skórką. Jego ostrze podobne jest nieco do ostrza do chleba, jest więc ząbkowane, ale w przeciwieństwie do porównywanego narzędzia, jest krótsze i bardziej giętkie. Czasami ten typ ma ostrze zakończone dwuzębowym widelcem, który pozwala na wygodne wyłożenie plasterków warzywa na półmisek.

Nóż do obierania
Ma on charakterystyczne, łukowate ostrze, przypominające nieco pazur albo dziób ptasi. Nadaje się świetnie do obierania surowych ziemniaków czy jabłek, ale i warzyw miękkich, np.: ugotowanych kartofli w mundurkach. To ostrze pozwala na obieranie warzyw i owoców z najmniejszymi z możliwych stratami miąższu. W każdej kuchni jest nie do przecenienia, ponieważ trudno się zmęczyć pracą z takim narzędziem w dłoni.

Nóż do wędlin
Jest często traktowany na równi z tym, do mięsa - ale jednak można zauważyć między nimi pewną różnicę. Ostrze do wędlin ma długą i giętką klingę, ale niekoniecznie zakończoną ostrym czubem. W tym wypadku może być ono zaokrąglone, ponieważ w niczym nie przeszkadza to podczas krojenia wędlin. To ostrze może być też gładkie lub ząbkowane - w żadnym z wariantów nie będzie wędliny szarpało, lecz umożliwi równe jej porcjowanie.

Nóż do mięsa
W przeciwieństwie do powyższego (do wędlin) musi być nie tylko odpowiednio długi i ostry, ale również mieć ostro zakończony i najlepiej nieco szerszy koniec klingi. Takim narzędziem można łatwo mięso porcjować, oddzielać od kości, a także wykrawać chrząstki lub żyłki, np. z wątroby.

Nóż do trybowania
Jest właściwie odmianą nożyka do mięsa, ale tutaj z wąskim i giętkim ostrzem. Jest on niezwykle precyzyjny podczas oddzielania mięsa od kości.

Nóż rzeźnicki
Nietrudno się domyślić, że takie ostrze rzeźnickie również należy do rodziny "mięsnej". W tym przypadku mamy do czynienia z dużym narzędziem o szerokiej i długiej klindze w kształcie ostrego trójkąta z rozszerzającą się ku rękojeści podstawą. Można nim poradzić sobie z każdym, nawet najbardziej włóknistym mięsem, także podczas oddzielania od kości.

Nóż do steków
Różni się od innych narzędzi do mięsa tym, że jego ostrze jest krótsze, a do tego zawsze ząbkowane. Bez problemu poradzi sobie z mięsem grillowanym, smażonym albo pieczonym, gdyż bardzo precyzyjnie i bez szarpania odkraje pożądane, smaczne kąski tak przygotowanego do spożycia mięsiwa.

Tasak kuchenny
Tasak kuchenny charakteryzuje się szeroką klingą, które wprawdzie służy świetnie do porcjowania dużych kawałków mięsa, a nawet przecina kości, to jednak jego zaokrąglone lekko ostrze świetnie sprawdza się również przy siekaniu warzyw lub ziół. Dodatkowo dzięki szerokiej klindze można te warzywa lub zioła przenosić bezpośrednio do garnka albo na patelnię. Ponadto niektóre tasaki mają tępą stronę zakończoną tłuczkiem do rozbijania mięsa np. na bitki albo kotlety schabowe.

Nóż do filetowania
Jest przydatny głównie w kuchni z daniami rybnymi. W tym przypadku jest po prostu nie do zastąpienia. Ma długą, elastyczną, wąską i giętką klingę. Żadnym innym ostrzem nie da się tak precyzyjnie wykroić filetów z ryby. Dodatkowo jest on idealnie przystosowany do delikatnego mięsa ryb.

Nóż Santoku
Santoku jest typem profesjonalnego ostrza kuchennego, wymyślonego i powszechnie stosowanego przede wszystkim w Japonii. Ma specyficzny kształt, ponieważ jego klinga ma niemalże prostą krawędź tnącą i łukowaty grzbiet. W kuchniach na terenie Japonii często zastępuje innego rodzaju narzędzia do krojenia (zarówno przy porcjowaniu mięs, jak i warzyw). Świetnie sprawdza się podczas przygotowywania sushi, chociaż do jego codziennego używania niezbędna jest pewna wprawa.

Nóż do sera
To dwie kategorie: pierwsza ma dłuższy trzonek i służy do krojenia serów twardych, a drugi typ, z otworami w krótszym i lekko trójkątnym ostrzu do krojenia serów miękkich i pleśniowych. Taki kształt ostrza zapobiega sklejaniu się oraz zgniataniu sera podczas krojenia, umożliwiając przygotowanie równych plasterków na kanapki albo na deskę serów.

Najlepszym z wyborów w odniesieniu do przyborów kuchennych będzie zestaw noży, w którym nie zabraknie dodatkowych akcesoriów, jak nożyce kuchenne czy ostrzałka. Jakkolwiek bez nożyc poradzimy sobie z mięsem kurczaka, tak bez dobrej ostrzałki o komforcie w kuchni można zapomnieć. Nie ma niczego gorszego podczas przygotowywania posiłków od tępego ostrza.

Komentarze