Rolety klasyczne czy dzień-noc - co wybrać?

Rolety dzień nocStylowe, funkcjonalne i skuteczne - rolety to sprawdzony wybór. Czy lepiej wybrać te klasyczne, czy może dzień-noc?

Rolety to najczęściej kupowane osłony okienne. Zabezpieczają nas nie tylko przed wzrokiem innych osób, ale również ograniczają dostęp światła dziennego do wnętrz i zmniejszają ich nagrzewanie w ciągu lata. Gdy także chcesz zakupić rolety okienne, sprawdź z nami, czy wybrać te klasyczne czy dzień-noc. Każdy typ ma swoje plusy i minusy, dlatego warto poznać je przed złożeniem zamówienia.

Rolety klasyczne

Najbardziej popularne osłony okienne - klasyczne rolety w wersji mini albo w ochronnej kasecie. Rolety wewnętrzne tego rodzaju sprawdzają się w niemalże każdym pomieszczeniu, są przystępne cenowo, a także możemy zakupić je w różnych wersjach materiałów do wyboru.

Rolety klasyczne

Do klasycznych rolet okiennych wykorzystuje się dwa rodzaje tkanin - przepuszczające światło albo całkowicie zaciemniające. Mogą być gładkie lub wzorzyste. Dzięki szerokiej gamie materiałów możemy dopasować je indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Obsługa rolet tego rodzaju jest przy tym bardzo łatwa. Najczęściej są wyposażone w łańcuszek, który po pociągnięciu otwiera albo zamyka roletę. Możemy odsłonić okno całkowicie, częściowo albo całkiem je osłonić. Rolety posiadające dodatkowe prowadnice po bokach nie pozwalają na odchylanie się tkaniny nawet wtedy, gdy okno jest uchylone.

Rolety klasyczne

Rolety okienne montowane są inwazyjnie albo bezinwazyjnie z użyciem wsporników do ramy okiennej albo przykręcana do ściany albo bezpośrednio do ramy okiennej z wykorzystaniem specjalnych wkrętów.

Rolety klasyczne:

  • do podnoszenia i obniżania w celu zasłonięcia wnętrza
  • przystępne cenowo
  • dostępne w różnych wersjach materiałów

Rolety dzień-noc

Z kolei rolety okienne dzień-noc charakteryzują się wykorzystaniem innego materiału niż klasyczne rolety opisane powyżej. W roletach dzień-noc stosuje się podwójną tkaninę, która składa się z naprzemiennych, poziomych pasów zaciemniających i przepuszczających światło. Oczywiście, do wyboru mamy szeroką gamę różnych kolorów materiałów.

Dzięki takiej konstrukcji możemy indywidualnie określić dopływ światła do pomieszczenia - możemy całkowicie zaciemnić pomieszczenia, możemy sprawić, że roleta będzie przepuszczała światło w pewnym stopniu, możemy też całkowicie odsłonić okno, podnosząc roletę w górę. Za sprawą takiej konstrukcji rolety okienne dzień-noc mogą być używane zamiast firanek.

Podobnie jak w przypadku rolet okiennych klasycznych, także te dzień-noc mogą być wykonane w ochronnej kasecie zabezpieczającej przed zabrudzeniami, rolety mini albo wolnowiszące. Montaż może być inwazyjny albo nieinwazyjny.

Obsługa jest bardzo prosta - stosuje się również koralikowe łańcuszki, które pozwalają na płynną zmianę stopnia zaciemnienia. W roletach tego rodzaju również montuje się pomocne prowadnice.

Rolety dzień-noc:

  • pozwalają na płynną zmianę stopnia doświetlenia pomieszczenia
  • mogą być podnoszone lub opuszczane
  • dzięki dekoracyjnemu wyglądowi i półprzepuszczalności światła mogą być używane jako firanki
  • mają wyższą cenę niż rolety klasyczne
  • dostępne w różnych wersjach materiałów

Zatem zarówno rolety okienne klasyczne, jak i te dzień-noc posiadają swoje zalety i wady. Jeśli poszukujemy rolet dekoracyjnych, które będą jednocześnie mogły posłużyć nam jako firanki, warto pomyśleć o roletach dzień-noc, które także pozwalają na płynne regulowanie dostępu światła bez podnoszenia i opuszczania całej rolety. Gdy jednak liczą się przystępne ceny, najlepszym rozwiązaniem będą rolety okienne klasyczne, bez kasety - za taki model zapłacimy najmniej.

Autor: www.lublinrolety.pl.

Komentarze