Sadzenie i pielęgnacja róż

Pielęgnacja różRóże są od zawsze królowymi ogrodu. Ich dostojność, piękno i zapach potrafią urzec najbardziej wymagających ogrodników. Tworzą piękne kompozycje w ogrodzie, sprawdzają się również jako solitery. Mogą rosnąć w grupach lub tworzyć tło dla pozostałych mniejszych roślin. Tajemnica wspaniałych kwiatów i zdrowych krzewów kryje się w odpowiedniej pielęgnacji gleby i roślin. Niestety, za urodę i wspaniałe doznania estetyczne trzeba słono zapłacić. Królowa kwiatów jest wyjątkowo wymagającą i kapryśną rośliną, która wymaga nieustannej troski i doglądania. Tylko wtedy odwdzięcza się bujnym kwitnieniem i wspaniałym wyglądem.

Najlepsze miejsce dla róż

Róże kochają otwartą przestrzeń. Ciepło i słońce to jej sprzymierzeńcy. Miejsca delikatnie przewiewne zabezpieczają przed chorobami grzybowymi, wyjątkowo niebezpiecznymi dla tych roślin. Warto zadbać o przestrzeń, róże słabo kwitną przy murach lub posadzone na mocno zagęszczonych rabatach. Nie znoszą przeciągów i dużych różnic temperatur, szczególnie niebezpiecznych wiosną. Róże lubią spokój i umiarkowane warunki.

Idealnie przygotowana gleba

Kiedy już wybraliśmy idealne miejsce, czas zadbać o glebę. Idealnie sprawdzają się gleby luźne i zasobne w składniki pokarmowe o odczynie słabo kwaśnym do obojętnego. Podłoże należy porządnie przekopać na głębokość dwóch szpadli, pozbyć się uciążliwych chwastów, które mogłyby w przyszłości zdominować róże. Wykopując dołek pod roślinę, wskazane jest wypełnienie go solidna dawką ziemi lub kompostu. Posłuży roślinie dodatek mączki rogowej lub skalnej oraz wapna z glonów morskich.

Sadzenie róż

Najlepszą porą na sadzenie róż jest październik lub listopad, kiedy szkółki roślin oferują szeroki wybór róż z gołym korzeniem. Roślinę umieszczamy w wodzie na około 24 godziny, po czym delikatnie przycinamy korzenia. Wykopujemy dołek i umieszczamy krzew na odpowiedniej wysokości. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się około pięć centymetrów pod powierzchnią gleby. Dosypujemy ziemię, kompost oraz mieszankę z maczki rogowej z wapnem z glonów i lekko dociskamy. Kilkakrotnie podlewamy obficie wodą. Koniecznie obsypujemy ziemią na wysokość około 10-15 centymetrów i pozostawiamy na zimę.

Cenne nawożenie

W pierwszym roku po posadzeniu unikamy nawożenia. Przygotowując glebę zaopatrzyliśmy roślinę w wystarczającą ilość składników pokarmowych. W kolejnych latach warto zakupić dobry nawóz renomowanego producenta. Do wyboru mamy produkty długo działające, które wystarczy zastosować raz w sezonie oraz nawozy wymagające systematycznego uzupełniania.

Pielęgnacja

Jeśli dobrze przygotowaliśmy podłoże, róże nie powinny sprawiać nam kłopotu. Na początku marca warto wykonać pierwsze nawożenie. W kwietniu usuwa się kopczyki i rozpoczyna przycinanie róż. Konieczne staje się ponowne nawożenie, które regeneruję roślinę po zimie. Glebę warto również ściółkować. Chroni to ziemię przed nadmiernym wysychaniem i jednocześnie ogranicza rozwój chwastów.

Czy warto sadzić róże w ogrodzie? Oczywiście. Ich dostojne piękno rekompensuje wszystkie prace, które trzeba wykonać. Widok bujnie kwitnących krzewów, w których pielęgnację trzeba włożyć tyle serca i czasu, jest najwspanialszą nagrodą dla ogrodnika.

Komentarze