Sadzimy zioła w ogrodzie lub na balkonie, czyli ziołowy ogródek krok po kroku

BazyliaŚwieże zioła świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, zup, sosów, mięs, a także napojów - nawet drinków. Dodatkowo, te o silnym aromacie jak rozmaryn, lawenda i tymianek, odstraszają komary! Dlatego warto stworzyć własny ziołowy ogródek. Jest to naprawdę proste, a efekt może dosłownie przerosnąć nasze oczekiwania.

Ziołowy ogródek na balkonie lub kuchennym parapecie

Przed zakupem nasion lub sadzonek naszych ulubionych ziół musimy odpowiednio wybrać miejsce, gdzie zorganizujemy ziołowy ogródek. Podstawowa zasada, której musimy się trzymać to słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru! Jeżeli chcemy uprawiać zioła w domu - najlepszy będzie południowy parapet. Jeżeli dysponujemy balkonem lub tarasem pojemniki z ziołami warto ustawiać pod ścianą, w miejscu zacisznym, ale maksymalnie nasłonecznionym.

Zioła możemy sadzić z nasion lub gotowych rozsad. To drugie rozwiązanie jest o wiele łatwiejsze i praktycznie gwarantuje sukces naszego przedsięwzięcia. Sadzonki wybranych przez nas ziół najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Można też kupować w hipermarkecie jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kondycję roślinek. Jeśli są zwiędłe lub podniszczone mogą się nie przyjąć.

Aby uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny, zioła warto sadzić w dużych, ozdobnych pojemnikach, gdzie tworzyć będą piękne kompozycje. Można także zastosować drewniane skrzynie, kamionkowe naczynia lub plastikowe donice. Co ciekawe rośliny świetnie prezentują się także w przeciętych, przezroczystych butelkach pet wypełnionych ziemią! Możliwości aranżacji ziołowego ogródka są wprost nieograniczone. Trzeba pamiętać, aby w naczyniach, w których sadzimy rośliny wywiercić otwory, umożliwiające odpływ wody. Na dnie konieczne jest ułożenie drenażu np. z keramzytu lub drobnych kamieni.

Wybrany pojemnik w części (mniej więcej w połowie) napełniamy żyzną ziemią z domieszką piasku, aby poprawić jej przepuszczalność. Następnie układamy nasze sadzonki, tak aby swobodnie zmieściły się w donicy, a następnie uzupełniamy pojemnik ziemią i wszystko uklepujemy oraz lekko dociskamy. Ziemia nie powinna sięgać do samego brzegu doniczki - koniecznie trzeba zostawić ok. centymetr miejsca na wodę.

Po posadzeniu nasze zioła obficie podlewamy. Późniejsze nawadnianie już ukorzenionych ziół nie musi być tak częste i obfite. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Zioła najlepiej rosną w miejscach ciepłych i słonecznych. Wysoka temperatura uwalnia z nich także olejki eteryczne i wzmacnia wspaniały zapach.

Do domowej uprawy świetnie nadają się różne gatunki bazylii i mięty, oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia, estragon, cząber czy melisa. Ogródek ziołowy warto wzbogacić o jednoroczne kwiaty np. aksamitki lub nagietki, które chronią nasze uprawy przed szkodnikami. Pięknie będą prezentować się także bratki i oszałamiającego zapachu nada maciejka.

Czosnek niedźwiedzi

Zioła w przydomowym ogrodzie

Uprawa ziół w przydomowym ogródku to niezwykła przyjemność. Rośliny można posadzić bezpośrednio w gruncie lub w dużych pojemnikach, które z powodzeniem zastępują grządki. Żeby osiągnąć sukces we własnej hodowli aromatycznych przypraw, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Aby zioła, szczególnie te pochodzące z południa Europy, miały odpowiednie warunki wegetacji warto sadzić je w bardzo słonecznych miejscach, osłoniętych od wiatru. Ziemia powinna być przepuszczalna, szybko się nagrzewać i być dostatecznie bogata w składniki organiczne. Spełnienie tych warunków jest konieczne jeśli chcemy w swoim przydomowym ogródku uprawiać rośliny ciepłolubne, jak bazylia, kolendra, lawenda, majeranek, melisa czy też tymianek. Ziołą można też dokarmiać - szczególnie wiosną można zastosować nawóz azotowy.

Zioła idealne do ogrodu to: bazylia, cząber, mięta, czarnuszka, estragon, lubczyk, czosnek niedźwiedzi, majeranek, melisa, mięta rozmaryn, tymianek, kolendra, trybula i lawenda. W ziołowym ogród warto posadzić także tradycyjne polskie zieleniny - szczypiorek, koperek i pietruszkę naciową.

Świeże zioła zawsze pod ręką, a najlepiej własnoręcznie wyhodowane, to marzenie wielu osób. Jak się okazuje wystarczy słoneczna grządka lub miejsce na osłoniętym balkonie, aby stworzyć ziołowy ogródek. Uprawa ziół jest naprawdę prosta, a satysfakcja, nie tylko w kuchni - gwarantowana. Świeże zioła cudownie smakują, pięknie wyglądają i oszałamiająco pachną. Dodatkowo, niektóre odstraszają komary!

Autor: www.poradzimy24.pl.

Komentarze