Salon glamour - jak zaaranżować eleganckie pomieszczenie?

Salon w stylu glamourStyl glamour od wielu lat zachwycą swoim przepychem, elegancją oraz ilością ozdobników. Sprawia, że pomieszczenia wyglądają wyjątkowo luksusowo, ale co ważniejsze - w dobrym guście. Jak więc odmienić swój salon i zaaranżować go w stylu glamour? Wbrew pozorom nie wymaga to dużych i kosztownych inwestycji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak urządzić salon w stylu glamour!

Jak urządzić salon w stylu glamour?

Salon w wydaniu glamour to pomieszczenie pełne blasku, przepychu i lśniących powierzchni. Warto również postawić na srebrne, złote i metaliczne elementy oraz tkaniny w odcieniu głębokiej purpury, fioletu, bądź brudnego różu. Ważne by było wystawnie, ale ze smakiem. Zbyt duża ilość ozdobników może bowiem przytłoczyć wnętrze I sprawić, że nie będzie ono przytulne. O finalnym wyglądzie salonu zadecydują także dodatki - szczególnie poleca się duże lustra, sztukaterię naścienną oraz tapicerowane meble. Co jeszcze warto wiedzieć?

Salon w stylu glamour

Meble do salonu w stylu glamour

Najlepiej w takim salonie prezentują się ozdobne meble tapicerowane w stylu ludwikowskim. Mile widziane są także te, które stylizowane są na meble z dawnych epok - sofy, narożniki, fotele z podnóżkami, leżanki itp. Wykończone drewnem oraz bogato zdobione nóżki i podłokietniki, wprowadzą do pomieszczenia wytwornego wyglądu. Znakomicie sprawdzą się także meble w stylu Chesterfield.

Oświetlenie salonu w stylu glamour

Światło to ważny element aranżacji glamour - to właśnie za jego sprawą nabierają one blasku. Dlatego w salonie glamour poleca się duże, oszklone lampy lub kryształowe żyrandole. Salon można doświetlić mniejszymi lampami, zwieńczonymi ozdobnymi abażurami. Jeżeli w pomieszczeniu wiszą lustra - warto również wypróbować kinkiety.

Gabinet w stylu glamour

Dodatki do salonu w stylu glamour

Uzupełnieniem aranżacji w stylu glamour są dodatki, które podkreślą charakter wystroju. W tym celu warto wykorzystać błyszczące figurki, metalowe ramki na zdjęcia, ozdobne klosze. Na ścianie warto natomiast umieścić ozdobną sztukaterię. Listwy ścienne będą stanowić niebanalne wykończenie, które zachwyci każdego. Dzięki nim salon nabierze splendoru.

Szykowne wnętrza - jaki wzór wybrać?

Wieku osobom sztukateria kojarzy się wyłącznie z barokowymi wnętrzami, które były popularne w poprzednich stuleciach. Obecnie jednak coraz częściej powracają one na salony. Wśród nich królują zwłaszcza listwy ścienne, które pozwalają na stworzenie wielu ciekawych aranżacji do salonu w stylu glamour, Hampton, paryskim, a nawet i modern classic. Listwy można wykorzystać zarówno w mieszkaniach z wysokim sufitem (np. w odrestaurowanych kamienicach), jak i nowoczesnych domach jednorodzinnych. Sztukaterię można także zaaranżować na wiele sposobów, np. zarówno na całej wysokości ściany, jak i umieścić jedynie na jej połowie.

Korytarz w stylu glamour

Sztukateria - gipsowa, czy styropianowa?

Dawniej do produkcji sztukaterii używano gipsu połączonego np. marmurowym pyłem. Obecnie jednak listwy ścienne produkuje się z materiałów lżejszych w tym styropianu, drewna, styroduru oraz poliuretanu. Listwy styropianowe są łatwe do samodzielnego montażu i lekkie. Jednak pod względem trwałości lepiej sprawdza się sztukateria z poliuretanu lub innych materiałów.

Salon w stylu glamour

Sztukateria ścienna glamour

Listwy naścienne do salonu w stylu glamour dostępne są w wielu interesujących kolorach. Warto jednak pamiętać, że znakomicie prezentują się one zwłaszcza w monochromatycznych kompozycjach. Dobrze jest więc sięgać po listwy, które nie będą za bardzo odbiegać kolorem od ścian. Ostatnie trendy w aranżacji wnętrz pokazują jednak, że równie dobrze w salonach glamour prezentują się listwy ciemniejsze o 1-2 tony od koloru ścian. Można je wykorzystać do wykonania na ścianie prostokątnej obwódki na tle, której stanie np. telewizor, czy lustro. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać zbyt dużych kontrastów. Sprawią one, że sztukateria nie będzie wyglądać stylowo. Kładąc ozdobne listwy na ścianie, warto również zachować w pamięci, że sztukateria lubi symetrię. To właśnie ona nadaje jej eleganckiego i harmonijnego wyglądu. Dodatkowym ozdobników na ścianie mogą być także listwy sufitowe i podłogowe, które "zamkną" całą kompozycję.

Salon w stylu glamour

Komentarze