Schody drewniane - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Drewniane schodyWszystko co musisz wiedzieć o schodach drewnianych krok po kroku. Schody to bardzo ważny element wyposażenia praktycznie każdego domu wielopiętrowego. Dzięki nim możemy zmieniać położenie między parterem a danym piętrem. Warto przy zakupie schodów drewnianych zwrócić uwagę, aby były nie tylko użytkowe, ale również dobrze dopasowane do reszty elementów wewnątrz domu. Na polskim rynku istnieje dużo rodzajów schodów drewnianych i modeli wykonanych z różnych rodzajów drewna jak jesion czy buk.

Rodzaje schodów drewnianych

Przed zakupem warto wyjaśnić najbardziej popularne rodzaje schodów drewnianych na jakie możemy trafić. Należy, również pamiętać aby schody drewniane dopasować do możliwej aranżacji i wymiarów jakimi dysponujemy.

Schody jednobiegowe - Schody tego rodzaju są najmniej popularnym schematem w polskich domach, ze względu na słabą stylistykę i niski poziom trwałości. Za zakupem schodów jednobiegowych, może jedynie przemawiać niska cena. Do zalet możemy również wyróżnić wysoki poziom bezpieczeństwa do około 5 lat trwałości. Schody jednobiegowe drewniane dobrze sprawdzoną się domach jednorodzinnych w których jest dużo przestrzeni, ponieważ zajmują bardzo dużo miejsca.

Schody zabiegowe - tego rodzajów schody przeznaczone są do montażu w miejscach gdzie musimy zmienić kierunek schodów. Schody drewniane zabiegowe są wykorzystywane wszędzie tam gdzie jest ciasno, dzięki czemu możemy zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na aranżację. Tego rodzaju schody drewniane prezentują się dużo lepiej niż schody jednobiegowe, jednak są rekomendowane raczej do średnich i dużych domów. Warto wspomnieć, że schody zabiegowe są rekomendowane dla rodzin z dziećmi, ponieważ posiadają dodatkowe zabezpieczenia, jeśli dziecko się potknie nie wyląduje na końcu schodów a spadnie tylko z danego stopnia. Takie zabezpieczenie skutecznie ogranicza możliwość powstania ewentualnego urazu.

Schody wachlarzowe - jeden z najbardziej efektownych schematów schodów drewnianych, ich zdecydowaną zaletą jest dodatkowa oszczędność miejsca. Bardzo dobrze schody wachlarzowe sprawdzą się w dużych przestrzeniach, w których najlepiej wyglądają. Warto doda, że konstrukcja takich schodów jest prosta co zapewnia im wysoką trwałość i odporność na bieg czasu.

Schody kręcone - są to połączenie schodów kręconych z elementami metalowych poręczy i konstrukcji. Nadają powieszchni dodatkowej lekkości, mogą prowadzić np. na strych lub na poddasze. Schody kręcone to również dobra propozycja w zamian schodów drewnianych jednobiegowych lub zabiegowych, które zajmują dużo więcej miejsca.

Czemu warto wybrać drewno?

Schody drewniane mają przewagę nad swoją konkurencją. Są solidne, trwałe, bardzo dobrze prezentują się w każdym pomieszczeniu, jak również są przyjemne w dotyku szczególnie w przypadku gdy chodzi się na boso. Dzięki wyboru odpowiedniego surowca, możemy dopasować schody do swoich oczekiwań.

Rodzaje drewna

  • sosna
  • buk
  • jesion
  • dąb
  • jesion skandynawski
  • mahoń

Ile kosztują schody drewniane do domu?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich dyspozycji, jeśli chcemy podstawową konstrukcję schodów, możemy nabyć już za około 800 zł. Natomiast jeśli zależy nam na jakości powinniśmy postawić na sprawdzone konstrukcje, które zapewnią nam bezproblemowe użytkowanie na wiele lat. Do takich elementów możemy zaliczyć Schody MP MAX Zębinowe Proste Buk INOX czy Schody MP MAX Zębinowe Zabiegowe Buk INOX Prawe.

Źródło: producent schodów https://kornik.com.pl/k/schody-mlynarskie.

Ocena: 5.0