Sekret idealnie pomalowanej ściany? Odpowiednio dobrane narzędzia!

Malowanie ścianPlanujesz przemalowanie ściany i kompletujesz narzędzia, które będą Ci do tego potrzebne? Do wyboru masz 3 techniki: pędzel, wałek i natrysk. Oto krótki przegląd ich właściwości, dzięki któremu z łatwością wybierzesz najwygodniejszy dla Ciebie sposób!

Najbardziej klasyczne rozwiązanie - pędzle malarskie

Pędzel jest z pewnością pierwszym narzędziem, które nasuwa się na myśl podczas malowania ścian. Choć akcesorium jest bez wątpienia najprostsze w użyciu, stosowanie go może być dość czasochłonne - nawet jeśli wybierzesz duży pędzel. Poza tym, malując pędzlem łatwo o pozostawienie śladów włosia - uzyskany efekt może więc nie być zbyt estetyczny.

Pędzel świetnie sprawdzi się jednak podczas malowania w trudno dostępnych miejscach. Z łatwością dojedziesz nim w narożniki, miejsca tuż przy posadzce czy nawet za grzejnik - wystarczy tylko sięgnąć po narzędzie z dłuższym uchwytem. Do wyboru masz następujące rodzaje pędzli:

  • pędzle płaskie kątowe - nazywa się je także kaloryferowymi, ponieważ doskonale sprawdzają się podczas malowania właśnie kaloryferów czy piecyków - wszystko za sprawą długiej i wygiętej rączki;
  • pędzle okrągłe - ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nadają się idealnie do malowania niewielkich powierzchni;
  • pędzle angielskie - posiadają płaskie, dość sztywne i proste włosie - dlatego też nazywa się je również płaskimi. Najlepiej sprawdzą się podczas nanoszenia rzadkich emalii na duże powierzchnie;
  • pędzle ławkowce - największy dostępny na rynku rodzaj. Jego duży rozmiar pozwala na wykorzystanie go do pokrywania sporych powierzchni za jednym pociągnięciem. Stosując go, uzyskasz jednak wyraźną fakturę - nie warto więc używać go, jeśli zależy Ci na idealnie gładkiej ścianie.
  • Malowanie ścian

Jak wybrać dobry wałek malarski?

To właśnie po wałki sięga się najczęściej podczas malowania ścian. Dlaczego? Są wygodniejsze w użyciu niż pędzle, pokrywają sporą część ściany za jednym przeciągnięciem i pozwalają na równomierne rozprowadzenie emalii. Niestety narzędzie to sprawdza się jedynie w przypadku płaskich, dużych powierzchni. Nie pomalujesz nim jednak niewielkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc - takich jak narożniki czy też odcięcia.

Wybierając wałek do malowania, skup się przede wszystkim na jego włosiu. Obowiązuje jedna zasada: długie runo stosuje się do powierzchni chropowatych, krótkie do tych gładkich. Do wyboru masz również poszycia wykonane z różnych materiałów. Wałki z włosiem z nylonowego pluszu nadają się przede wszystkim do farb wodorozcieńczalnych. Akcesoria z runem moherowym, welurowym lub gąbkowym warto z kolei wykorzystać do malowania emaliami rozpuszczalnikowymi i lakierami.

Malowanie ścian

A może malowanie natryskowe?

Na malowanie natryskowe warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy masz do pokrycia dużą powierzchnię. Korzystając z pistoletu do malowania i agregatu malarskiego, możesz pokryć emalią spory obszar w krótkim czasie i to w zasadzie bez wysiłku - dlatego też najczęściej korzysta się z nich podczas malowania elewacji. Malowanie natryskowe warto także zastosować w sytuacji, gdy powierzchnia jest nierówna lub chropowata - farba lepiej wniknie we wszystkie zakamarki.

Autor: www.castorama.pl.

Ocena: 5.0